[Matematik] Sizce cevap hangisi?

Barixs

Centipat
Yer
Arş
Sizce cevap hangisi?

Dosya Ekleri

• carpma.png
    carpma.png
    12,3 KB · Görüntüleme: 56
0x2/0 olursa peki?
İşlemi adım adım yapalım.

0.2=0
Geriye 0/0 kalıyor.

Buradan çıkacak sonuç tanımsız ve belirsizdir. Hiçin hiçe bölümünün hiç (0) olacağını düşünen matematikçiler de var bir sayınını sıfıra bölümünün her zaman tanımsız olduğunu düşünen matematikçiler de var.
0'ın bir sayıya bölümü de 1 oluyordu..
Sıfırın sıfır hariç bir sayıya bölümü sıfırdır, 1 değildir. Sıfır hariç bir sayının sıfırıncı kuvveti 1'dir.

Son düzenleme:
İşlemi yavaş yavaş yapalım.

0.2=0
Geriye 0/0 kalıyor.

Buradan çıkacak sonuç tanımsız ve belirsizdir. Hiçin hiçe bölümünün hiç (0) olacağını düşünen matematikçiler de var bir sayınını sıfıra bölümünün her zaman tanımsız olduğunu düşünen matematikçiler de var.

Sıfırın sıfır hariç bir sayıya bölümü sıfırdır, 1 değildir. Sıfır hariç bir sayının sıfırıncı kuvveti 1'dir.

Özür dilerim oradaki bölme çarpma olacaktı. 2 üzeri 0 vb

0.2=0
Geriye 0/0 kalıyor.

2. neden olmuyor? Bu şekilde de işlem yapılabilir.

Öncelikle sizcesi yok. Belirsiz ile tanımsız farklı şeyler. Cevap tanımsız. Solda bir ifade var ve sıfır ile çarpılıyor. Soldaki ifade tanımsız. Bu da genel ifadeyi tanımsız yapar. Tanımsız demek tanımlanmadığı anlamına geliyor. Çünkü iki ucu... Sonsuz desen olmuyor, başka bir şey desen olmuyor. Diğer tanımlanan şeyler ile çelişki durumu ortaya çıkıyor.
0'ın bir sayıya bölümü de 1 oluyordu..
Yanlış. Sıfır bölü sıfır olmayan reel sayı sıfıra eşittir.
0.2=0
Geriye 0/0 kalıyor.
Yavaşı ya da hızlısı yoktur. Adım adım diyebilirsiniz. Yine de yanlışsınız. Çarpma ve bölmenin önceliği eşittir. Soldan sağa doğru hangisi önce ise o yapılır.
2. neden olmuyor? Bu şekilde de işlem yapılabilir.
Yapılamaz. Orada yapılan sadeleştirme aslında payı ve paydayı sıfıra bölmek. Sıfıra bölme tanımsız olduğu için yapılamaz.

Öncelikle sizcesi yok. Belirsiz ile tanımsız farklı şeyler. Cevap tanımsız. Solda bir ifade var ve sıfır ile çarpılıyor. Soldaki ifade tanımsız. Bu da genel ifadeyi tanımsız yapar. Tanımsız demek tanımlanmadığı anlamına geliyor. Çünkü iki ucu... Sonsuz desen olmuyor, başka bir şey desen olmuyor. Diğer tanımlanan şeyler ile çelişki durumu ortaya çıkıyor.

Yanlış. Sıfır bölü sıfır olmayan reel sayı sıfıra eşittir.

Yavaşı ya da hızlısı yoktur. Adım adım diyebilirsiniz. Yine de yanlışsınız. Çarpma ve bölmenin önceliği eşittir. Soldan sağa doğru hangisi önce ise o yapılır.

Yapılamaz. Orada yapılan sadeleştirme aslında payı ve Payday'ı sıfıra bölmek. Sıfıra bölme tanımsız olduğu için yapılamaz.

Dostum yukarıda ki mesajımı okursan yanlış yazdığımı ve özür dileyip düzelttiğimi görebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı