Çözüldü Matematik sorusu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

elon_muskk

Hectopat
Anlamadığım tek nokta, neden k var? Fosforla işaretledim. Tuğlalar üst üste konsa tamam ama bardaklar iç içe olduğu için bardaklar arası mesafeyi hesaplayıp üstüne bir bardak boyutunu eklememiz gerekiyor çünkü en uçta dışarıda kalıyor. Kaçırdığım nokta ne anlayamadım.

soru.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Parantez içindeki gösterim sayı basamaklarıyla olan bir gösterimdir normalde xy = x çarpı y anlamına gelir fakat (xy) = 10x + y olmalıdır ki bu x ve y'leri bir değişken olarak gösterebil ve değerini arayabil. Örneğin 312 = 100.3 + 10.1 + 2 gibi. Bu soruda bu (xy) ifadesi 4'ün katı olduğunu bilmek yeterli. Eğer ki denklemde x ve y değerlerini arıyor olsaydın şayet böyle gösteremezdin. Her neyse, yorum yapan diğer arkadaşlar da yanılmış, k olmaması gerekiyor, sadece en üstteki 1 bardak 24 cm. Zaten 24 tek başına 4'ün bir katı olduğu için k değeri olmasa da cevap değişmiyor, ben matematik bölümünde okuyorum için rahat olsun :) İyi forumlar.
Dediğinizi şimdi anladım iki basamaklı bir sayı gibi açmamız lazım evet ama sonucu değiştirmiyor. Yardımınız için teşekkürler. Bu sorular şimdi size çerez gibi geliyordur gerçi bu soru da zor değil ama genel olarak yani :D.
Yani evet fakat şunu söyleyebilirim problemler konusu teoriden değil pratikten ibaret ve üniversitede bununla doğrudan ilgilenmiyoruz açıkçası. Başarılı matematik öğretmenleri mezun olduktan sonra bu konunun üstüne ekstra düşmüş olurlar. Yani demem o ki baba bir problem sorusu sorsan matematik öğrencisi de yamulabilir :)

Geri
Yukarı