Matematikte değişik soru kalıpları

I3eyaz

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba, lise 3'e geçtim, YGS'ye hazırlanıyorum. Konularını iyice ögrendikten sonra her konuda (Fem yayınları) 60 soru çözüyorum. 60 sorunun 56 tanesini takılmadan rahat rahat yapıyorum ama son teste 4 soru boş kalıyor. Soruya baktığımda ne istediğini, olayın ne olduğunu anlamıyorum. Daha sonra çözüm videosuna bakıyorum, çözdüğüm sorulardan basit 10 15 saniyede çözülüyor
Yani soru var ama neyi, nasıl istediği belli değil. Matematik, fizik hazırlanan veya Fem yayınları çözen arkadaşlar o soru tiplerini bilirler. Bunlara nasıl bir bakış açısıyla yaklaşıyoruz ?

Ygs'ye hazırlanıyorum derken temelden en ince detayına kadar ögrenerek lys'ye geçicem. 2 senem var daha.

Bu sorun bende de var. Aldığım öneriler kitap oku bulmaca çöz gibi dikkat arttırıcı bazen bakış açına etki edecek faaliyetler. Denemekte fayda var.

Zaten kitap okuyorum, dikkat sıkıntım yok, konu bilgim tamam, sorun bu soruları analiz etmede. Yani bağlantıyı nasıl kuruyoruz ?

Yanlış sorum yok, 60 soruda 4 boş oda soru değişik kalıplara girmiş ne istediği belli değil.

Pek anlamadım kusura bakma ama bu boş bıraktıklarını sonradan anlayabiliyor musun ? Ya da ezberleyerek anlama ihtimali var mı bu soruların ?

Sonradan bunları anlıyorum, çözümünü izledikten sonra yapabiliyorum ama içim rahat etmiyor, neden yapamadım, acaba bunu unuturmuyum diyorum. En zor soruları rahat rahat yapıyorum sıkıntı bu sorunun ne istediğinden. Sbs Türkçe'de 1 boş yapmıştım, çalışmadan.

Bir zamanlar ben de çalışmadan yapabiliyordum yüksek puanlar. Artık ne olduysa dersler daha da düşüyor... Neyse sıkıntı etme önemli olan senin çözemeyeceğin soruları daha önceden görmen. Anlamışsın sonradan, haftada 2 kere çalışsan bile yeterli olur unutmaman için. Süre senin için fazla gelirse 1 güne bile indirebilirsin. Mutlu ol ki anlamadığın soruları test çözerken görüyorsun.

Matematik ve Geometri öyle maalesef. Ne kadar iyi olsan da soru önüne geldiğinde ne istediğini anlayamayabiliyorsun. Bunun için bol bol soru çözmen gerekir. Soru çözdükçe alışırsın o sorulara da. Test çözerken de sınavda gibi hızla soruları çözüp yapamadıklarına daha sonra tekrar dönmeni tavsiye ederim.

Anladım, yani konu anlatımında değil o sorularla karşılaştıkça öğreniyoruz. Bende soru çözerken o sorulardan birini yapamayınca dönüp konuyu tekrar ediyordum. Şimdi o tip soruların çözümüne odaklanıcam.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı