Matematikte kümenin belirli bir elemanı ile işlem yapılabilir mi?

CinarYilmaz

Hectopat
Yer
Istanbul
Öğretmen sadece konunun boş küme kesişim kümesi vb kısımlarını gösterdi. Bu konuyu sordum ve sürpriz dedi. Google'da da nasıl aratacağımı bulamadığım için buraya yazayım dedim. Matematikte aynı yazılımdaki gibi kümenin belirli bir elemanını gösterebilir ve üzerinde işlem yapabilir miyiz?
Örneğin;
K = {1,3,5,7,9}
K[s(K) + 1] = K[s(K)] + 2

(Sonuç olarak K'ye 11 elemanını eklemiş oluyoruz.)

Gibi işlemler olabilir mi? Kaçıncı sınıf olduğu fark etmez, yapılabilir mi bu işlemler?

Son düzenleyen: Moderatör:
O gösterim yazılımda oluyor. Sen yazdın diye matematiğe de katılmıyor. Şöyle şeyler yapabiliyorsun ama.

A = {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10}
B = {x | x ∈ A ∧ x ≡ 0 (mod 2)}

A küme bildiğin küme tanımı. B'de ise şöyle diyorsun. B kümesi öyle x'lerden oluşur ki, x ∈ A ve x ≡ 0 (mod 2) şartlarını sağlar. Elemanıdır işaretini biliyorsundur. Modu bilmiyorsan da kalanı ifade eder. Yani x / 2 işleminden kalan 0 ise demek istiyor. Bu da sayının çiftliği oluyor. Yani B kümemiz 2, 4, 6, 8, 10 elemanlarından oluşuyor.

O gösterim yazılımda oluyor. Sen yazdın diye matematiğe de katılmıyor. Şöyle şeyler yapabiliyorsun ama.

A = {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10}
B = {x | x ∈ A ∧ x ≡ 0 (mod 2)}

A küme bildiğin küme tanımı. B'de ise şöyle diyorsun. B kümesi öyle x'lerden oluşur ki, x ∈ A ve x ≡ 0 (mod 2) şartlarını sağlar. Elemanıdır işaretini biliyorsundur. Modu bilmiyorsan da kalanı ifade eder. Yani x / 2 işleminden kalan 0 ise demek istiyor. Bu da sayının çiftliği oluyor. Yani B kümemiz 2, 4, 6, 8, 10 elemanlarından oluşuyor.
Hadi bee.. İşlem yaparak kümeye eleman ekleme de yok değil mi?

2 gram programlama öğrenmişsin, ne güzel.
Ama hayattaki her şey programlama değil. Sana yapma dememe rağmen hala uyarlamaya çalışıyorsun. Ben şu ana kadar kümeye eleman eklendiğini görmedim. Çok isteniyorsa Dediğim şekilde yeni küme tanımlanarak oluşturulabiliyor zaten. Sonuçta bellekte yer tutmuyorlar. Yaz gitsin.

2 gram programlama öğrenmişsin, ne güzel.
Ama hayattaki her şey programlama değil. Sana yapma dememe rağmen hala uyarlamaya çalışıyorsun. Ben şu ana kadar kümeye eleman eklendiğini görmedim. Çok isteniyorsa Dediğim şekilde yeni küme tanımlanarak oluşturulabiliyor zaten. Sonuçta bellekte yer tutmuyorlar. Yaz gitsin.
Teşekkürler hocam.

Geri
Yukarı