Matematikten hiç anlamamak

Mertolski

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar, ben lise 4'e geçtim fakat nasıl geçtiğim hakkında hiçbir fikrim yok.

Temelim hiç yok. Bu yüzden matematik konularını anlamıyorum. Maddiyatım var fakat nerelere başvuracağım hakkında hiçbir fikrim yok. Dershaneleri kimse önermiyor. YouTube'dan izleyip halletmeye çalışıyorum ama çoğu zaman kaynatıp 4-5 gün çalışmıyorum. Benim matematikten anlamam için ne yapmam, hangi kurumlara başvurmam gerek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, ben lise 4'e geçtim fakat nasıl geçtiğim hakkında hiçbir fikrim yok.

Temelim hiç yok. Bu yüzden matematik konularını anlamıyorum. Maddiyatım var fakat nerelere başvuracağım hakkında hiçbir fikrim yok. Dershaneleri kimse önermiyor. YouTube'dan izleyip halletmeye çalışıyorum ama çoğu zaman kaynatıp 4-5 gün çalışmıyorum. Benim matematikten anlamam için ne yapmam, hangi kurumlara başvurmam gerek?

Ablamdan biliyorum temelin yoksa çok zor. Ablamın da temeli yoktu ve lise 3'te başlayıp 1.5 yıl uğraşmasına rağmen yapamadı. Ama bence uğraşırsan yapabilirsin çünkü ablamın zaten matematik anlamaya hevesi yoktu. Umutsuzluk verdiysem kusura bakmayın. Ve özel ders bence dershaneden daha mantıklı. Fakat başka derslerde de eksiğiniz varsa dershane iyi fikir olabilir.

Zorunluluktan mı öğrenmek istiyorsun yoksa hedefinde matematik gerektiren bir bölüm mü var önce onu sorayım. Ben sayısal bir bölüm okudum ve sınava sayısaldan girmem gerekiyordu ancak hem tam anlamıyla alanı sevmediğimden hem de matematik yapamadığımdan sözelden girdim. Eğer gerçekten amacın sayısal bir bölüm kazanmaksa klişe ama matematiği sevmen lazım. Eğer zoraki o bölüme gideceksen gitme alan değiştir.

Ben ciddi ciddi ders çalışırım dersen açık öğretim lisesine geç. Sadece sınavlara gidip giriyorsun. O da kolay oluyor zaten. Boş zaman çok oluyor. Dershaneye gidersen daha çok disiplinli olabilirsin. Ama arkadaş çevresi çok ciddi önemli, bunu unutma.

Merhaba. Matematik anlamamanızın sebebi yanlış çalışma stilidir. Öncelikle hedefiniz olmalı. Hedefiniz olmazsa çalışmalarınız verimli olmayabilir. Öncelikle neden çalıştığınız çok önemli. Daha sonra da dershane evet şart değil özel derse falan da gerek yok özel derssiz dershanesiz derece yapan bir sürü insan var. Önemli olan doğru çalışmak. Dershane şu yönden iyi disiplinden yoksunsanız düzen kuramıyorsanız çok iyidir ama evde düzen kurabiliyorsanız, sanıyorum ki kuruyorsunuz evde rahatsızlık eden bir unsur yok, bu yüzden dershane önemlidir. Dershane sistemi çok saçma bana göre. Sen belki 1 konuyu 2 saatte anlıcaksın ama dershane de hocan 5 saat ayıracak veya 10 saatte anlıcaksın ama dershane 1 2 saatte geçecek... Bu yüzden kendiniz çalışmazsanız isterse Elon Musk'tan ders alın yine de öncelik sizde siz isterseniz yaparsınız. Daha sonrasında çok çalışmak ayrıca çalışırken boş çalışmamak. Örneğin sadece dinlemek yerine kendi notlarını çıkartmak, anlamadığın soruları soru defterine yapıştırmak veya fotoğrafını çekmek. Daha sonra da doğru ve mantıklı çalışma gelir. Konu çalışırken temel ve detay olmak üzere 2'ye ayrılır bir ders. Konunun temelleri YouTube'dan videolardan dershaneden konu anlatımlı kitaplardan çok rahat halledilir ama detayları dershane de YouTube videolarından öğrenilmez. Detaylar soru ve deneme çözme ile gelir. Önce temeli çok sağlam tutmalısınız sonra da bolca detay a yönelmeniz. Mesela 10 saat varsa 10 saatin 10'unu da konu çalışmak yerine 2 saat konu, 8 saat soru çözmek ve yanlışlarınıza bakıp öğrenmek sizi çok geliştirir. Zamanınızın yüzde 70'inden fazlasını soruya ayırmanızı öneririm. Unutmayın konuyu daha iyi öğrenmek amacı ile detaya inersiniz. Soruları çözme nedeniniz konuyu daha iyi anlamak için bu sebepten ötürü ne kadar çok soru tarzı görürseniz ve mantığını öğrenirseniz kendinizi geliştirirsiniz. Matematik te bir diğer unsur okuduğunu anlamadır. Her gün minimum 30 dk kitap oku. Bir diğer kural da tekrar. En önemlisi tekrarlardır. En iyi tekrar yöntemi test, denemedir. Denemeden eksiklerinizi görürsünüz ve onları öğrenirsiniz. Bir diğer kural da düzenli disiplinli olmak. Matematik emek isteyen bir ders. Her gün çalışmalısınız. Özellikle problem geometriden her gün 2 3 test çözmelisiniz. Düzenli olduktan sonra yanlışlarınızı öğrendikten sonra hallolacaktır. Dediğim gibi önemli olan unutmamak. Unutmamak için de tekrar yapmalısınız. Tekrar kalıcılığı arttırır. İyi çalışmalar dilerim.

Anlamak zorunda değilsin, bir de böyle düşün. Herkes anlamak zorunda mı, bir insanın matematikten veya fenden veya edebiyattan anlamama hakkı yok mu. Gir bir tornacıya çalış boşver matematiği.

Geri
Yukarı