MATLAB Ne işe yarar?

Öğren. Sana zararı olmaz. EEM alanında kullanılan bir dil. Kim empoze etmiş bilmiyorum ama bir şekilde ona bağımlı olmuşlar.
COBOL gibi kritik sistemlerdeki güvenilirliği sebebiyle kullanılıyor olabilir. Bankacılık gibi sürekli işlemesi gereken alanlarda eski diller hala çok tercih ediliyor. Çok esnek çalışamıyorlar diye yorumluyorum.

Hoca derste işliyor ama kendimde zaman verip öğrensem mi bilemedim onun yerine farklı dillerde çalışmak daha mantıklı olacak gibi.
Kullanmayı bil ama dersin dışında da çok uğraşmazdım. MATLAB öyle genel amaçlı bir dil değil. Daha çok akademisyenlerin ve bazı mühendislik dalarındaki mühendislerin kullandığı bir program. Zaten gerekli oldukça öğrenilen bir şey genelde. Elektrik-elektronik okuyorsan simulink kısmını da çokça kullanacaksın. O öğrenmeye değer bir simülasyon aracı. Onun dışında MATLAB'in yapıp da Python'un yapamayacağı bir şey yok hemen hemen ama söylendiği gibi MATLAB yaygın kullanılıyor, bilmek lazım. Alışırsan grafik çizmede, bazı küçük veri işleme işlerinde vs. daha rahat gelebilir ama şu anda MATLAB dışında bir dil biliyorsan syntaxı seni çok rahatsız edecek.

Kullanmayı bil ama dersin dışında da çok uğraşmazdım. MATLAB öyle genel amaçlı bir dil değil. Daha çok akademisyenlerin ve bazı mühendislik dalarındaki mühendislerin kullandığı bir program. Zaten gerekli oldukça öğrenilen bir şey genelde. Elektrik-elektronik okuyorsan simulink kısmını da çokça kullanacaksın. O öğrenmeye değer bir simülasyon aracı. Onun dışında MATLAB'in yapıp da Python'un yapamayacağı bir şey yok hemen hemen ama söylendiği gibi MATLAB yaygın kullanılıyor, bilmek lazım. Alışırsan grafik çizmede, bazı küçük veri işleme işlerinde vs. daha rahat gelebilir ama şu anda MATLAB dışında bir dil biliyorsan syntaxı seni çok rahatsız edecek.
Teşekkür ederim çok sağol.

MATLAB bir mühendis için olmazsa olmazdır. Hele ki bir EEM ya da bir Makine, Kontrol mühendisi için.

Veri işleme, veri analizi, sistem dizaynı ve analizi, matematik işlemleri gibi birçok konuda MATLAB ve beraberinde SIMULINK aktif bir şekilde kullanılır.

Sadece akademik çalışmalarda kullanılır demek hatadır. Zira MATLAB aktif olarak sahada da birçok mühendislik branşları tarafından kullanılmaktadır. MATLAB oturup arayüz tasarlayacağınız ya da bir sistem inşa edeceğiniz dil değildir. Ki zaten MATLAB günümüzde artık bir uygulamalar bütünüdür. Birçok eklenti ve toolbox ile farklı işleri yapmanıza imkan tanır. DSP, SDR, Control, Navigation vs. birçok toolbox bulunur.

MATLAB'a bir C veya Java - Python gibi yaklaşmak bana göre doğru değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı