Mavi ekran hataları

İşletim sistemi
Windows 10

umutcum

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle selamlar,
Geçen gün bilgisayarıma format attığımdan beri almakta olduğum mavi ekran hataları var. Yardımcı olursanız sevinirim.
Minidump klasörünü paylaşıyorum;

Razer yazılımı varsa kaldırın.

USB portlarına sadece klavye, fare ve kulaklık takılı kalsın. Diğer USB portları boşta kalsın. Klavye, fare ve kulaklığın USB çıkışlarını çıkartıp tekrar takın.

Anakart sitesinde belleklerin destekli gözükmüyorsa sorun oluşturma şansı olabilir. Çünkü minidump dosyalarında pek bir şey çıkartamadım. Çoğu şeyi denedik sayılır. Birkaç şeyi denedikten sonra uyumlu RAM modeli denerseniz iyi olacaktır.
Razer yazılımını kaldırdım. Ağ sürücüsünün 15.03.2021 tarihli sürümünü kurdum. Dediğiniz gibi klavye, fare ve kulaklık takılı sadece. Hatta bütün USB portlarını boş bıraktım ama yine hata verdi.
RAM'in yerini değiştirdim ve SSD'nin SATA bağlantısını başkasına taktım.
Kernel Security Check Failure hatası ve APC INDEX MISMATCH hataları aldım yine.
Bir de ilginçtir ki sistem yük altındayken mavi ekran vermedi. Mavi ekran hatalarının tamamı sistem boştayken, internet üzerinden video izlerken, sistemi zorlamayan programlar kullanırken oluştu.
Sistemi OCCT testine de soktum kısa bir süreliğine. Ekran kartını 15 dakika, işlemciyi 30 dakika, RAM'leri 25 dakika ve bütün sistemi yaklaşık 20 dakika boyunca test ettim. Bir sıkıntı çıkmadı.
Artık dediğiniz gibi ya RAM değiştireceğim ya da satıcıya sorunu bildirip

4-5 minidump dosyası olunca paylaşın.
Buyurun hocam. Son aldığım hata Memory Management hatası. Hemen XMP kapatıp Memtest86 ve Windows Bellek Tanılama testini yaptım, sorun çıkmadı. Yine de ben bellekten şüpheleniyorum. Sizin fikriniz nedir?
Hele hele bir önceki bellek arızalı çıktıktan sonra.

Sorunlu dediğim diskin SATA kablosunu çıkardınız değil mi? Sadece soruyorum.

Şahsen ben biraz RAM'lerin sorun yaratan parça olduğu düşüncesindeyim.

RAM modellerini aynı mı acaba? RAM'lerin hakkında bilgi öğrenmek adına birkaç ekran görüntüsünü almanı isteyeceğim.

CPU-Z yazılımı ile SPD kısmandan slot bölümlerini paylaşın.

Neredeyse bütün yolları denedik.

Belki işe yarar diye bunları yapabilirsin.

Hızlı başlatma özelliğini kapat.

sfc /scannow komutunu ve "DISM" komutlarını tekrar uygula.

Sanal belleği kapat ve sistemi yeniden başlat. Yeniden başlattıktan sonra sanal belleği tekrar aç.

Sorunlu dediğim diskin SATA kablosunu çıkardınız değil mi? Sadece soruyorum.

Şahsen ben biraz RAM'lerin sorun yaratan parça olduğu düşüncesindeyim.

RAM modellerini aynı mı acaba? RAM'lerin hakkında bilgi öğrenmek adına birkaç ekran görüntüsünü almanı isteyeceğim.

CPU-Z yazılımı ile SPD kısmandan slot bölümlerini paylaşın.

Neredeyse bütün yolları denedik.

Belki işe yarar diye bunları yapabilirsin.

Hızlı başlatma özelliğini kapat.

sfc /scannow komutunu ve "DISM" komutlarını tekrar uygula.

Sanal belleği kapat ve sistemi yeniden başlat. Yeniden başlattıktan sonra sanal belleği tekrar aç.
SATA kablosu anakarta bağlı ama diğer ucu boşta.

Tek modul bellek kullanıyorum.

Hızlı başlatma kapalıydı.

Diğer dediklerinizi de hemen uyguluyorum.

SPD görseli:

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    71,3 KB · Görüntüleme: 19
Diğer SATA ucunu da çıkartın.

Ben 2 tane bellek var zannettim. Belki farklı model RAM kullanıyor ve bu yüzden mavi ekran alıyor diye düşünmüştüm. Farklı RAM modelleri olunca uyuşmazlık oluyor ve mavi ekrana sebebiyet verebilir. Ama sende tek RAM olduğu için öyle bir durum yok sende.

Diğer dediklerimi de uygulayın. Aklıma başka çözüm gelmemeye başladı.

Ben 2 tane bellek var zannettim. Belki farklı model RAM kullanıyor ve bu yüzden mavi ekran alıyor diye düşünmüştüm. Farklı RAM modelleri olunca uyuşmazlık oluyor ve mavi ekrana sebebiyet verebilir. Ama sende tek RAM olduğu için öyle bir durum yok sende.

Tamamdır.

Sorun halen devam ediyor. Bugün satıcıyla iletişime geçtim. Videolu veya resimli bir e-posta istediler. Videoyu çekerken iki kere daha mavi ekran aldım 4 dakika arayla :DD Bakalım artık ne olacak.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı