Mavi ekran hatası sonrası sistemde boot sorunu

Chobby

Femtopat
Daha fazla  
Herkese selamlar arkadaşlar. Birkaç hafta önce mavi ekran problemimle ilgili bir post oluşturmuştum, her sabah ilk açılışta mavi ekran alıyordum boot etmeye çalışırken. O konu Symantec'i silmemle çözüldü ama yine de hala bir boot problemim olduğunu fark ettim. Windows 10 kullanıyorum ve problemim şu şekilde:

Bilgisayarı açmak için düğmesine bastıktan sonra açılır gibi oluyor ama Windows ekranı gelmeden bilgisayar açılamıyor gibi oluyor ve kendine restart atıyor. Restart sonrası her şey normalmiş, hiçbir şey olmamış gibi açılıyor. Önceki bahsettiğim problem gibi bunun yaşandığı bir zaman aralığı yok. Tamamen rastgele ve nadir yaşanıyor ve dediğim gibi hiçbir hata kodu vs. almıyorum o yüzden önceki problemden bağlantısız olduğunu düşünüyorum ama yine de arada bir bağlantı olduğunu düşünenler için önceki problemim burada: [Çözüldü] Ryzen 5 3600 sistemde her sabah mavi ekran

Nadir yaşandığı için ve hata kodu bile vermediği için göz ardı ediyordum. Ancak şimdi okul için Linux yüklemem gerekiyor. Dün Ubuntu yüklemeyi denedim eski laptoptumdan çıkardığım manyetik hard diske. Yanında da şu an kullandığım SSD üzerine kurulu asıl Windows'um var. Kısaca Dual Boot yapmak istiyordum. Yüklenmesine yüklenmiş olarak gözüküyor, kurulum bittikten sonra "yüklendi, restart atın" diyor ama restart sonrası doğrudan Windows'a geçiyor. BIOS'tan önceliği Ubuntu'yu kurduğum harddiske verdiğim zaman ise diskte kurulu bir işletim sistemi yokmuş gibi davranıyor, doğru diski seçin diyor. Sorun diskte değil çünkü SSD'yi partitionlayarak kurmayı denedim orada da direkt Windows'u açtı. Veya Ubuntu installerdan terminale erişip Boot-repair da yaptım en genel çözüm olarak önerildiği için ama hiçbir işe yaramadı. Sonra aklıma arada Windows'ta da boot sorunu yaşadığım geldi (dediğim gibi nadir yaşanıyor). Dolayısıyla Windows Recovery'den startup repair yapayım bari diye düşündüm. Sonuç olarak "Startup Repair couldn't repair your PC" yazısıyla karşılaştım. Özetle bir boot sorunu yaşadığımı düşünüyorum ve Ubuntu için yaşadıklarımla Windows için yaşadıklarımın bağlantılı olabileceğinden şüpheleniyorum. Her türlü öneriye açığım, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
GNUB yüklü gözüküyor mu bilgisayarınızda? bir de format atmanızı öneririm windows aslında hatalarla çok iyi başa çıkıyor ancak yapamadığı zamanlar da var o yüzden temiz kurulum yapmanızı tavsiye ederim,performans artışı ve boot hızında da iyi yönde değişiklilkler olabilir

GRUB yüklü mü emin değilim ama silinmiş olabileceğini yazıyorlardı forumlarda. Terminale erişip ordan yüklemeyi, boot repair yapmayı denedim yine bir sonuç vermedi. Son çare ben de format atmayı düşünüyorum ama sorunu bilmeden format atarsam yine ortaya çıkar diye çekiniyorum
GNUB yüklü gözüküyor mu bilgisayarınızda? bir de format atmanızı öneririm windows aslında hatalarla çok iyi başa çıkıyor ancak yapamadığı zamanlar da var o yüzden temiz kurulum yapmanızı tavsiye ederim,performans artışı ve boot hızında da iyi yönde değişiklilkler olabilir

Geri
Yukarı