Mavi ekran hatası

kiymazxxx

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, sistemi toplayalı 1, 5 sene oldu ilk başlarda bir sıkıntı yoktu lakin 7-8 ay sonra mavi ekran vermeye başladı, özellikle şu son 1 haftada çok sık mavi ekran verdi. Genellikle oyun oynarken anlık bir donma oluyor, bilgisayar tuhaf bir ses çıkarıyor ve sonra mavi ekran veriyor, ilk önce RAM'lerden kaynaklı olduğunu düşündüm çünkü; 2 adet RAM takılı her şeyleri aynı olmasına rağmen (boyut, marka, MHz hızı) sadece CL değerleri farklı RAM'lerden sonradan eklediğim bir tanesini çıkardım başta bir problem yok gibiydi ama sonra yine mavi ekran verdi. 2 RAM takılı iken "crıtıcal_process_dıed" hatası veriyordu, şimdi ise "unexpected_store_exception" veriyor.

Google Drive'la Tanışın – Tüm dosyalarınız için tek bir yer

Bu da minidump, bazıları eksik gibi 5 tane gözüküyor ama daha fazla olduğuna eminim.

Çözüm
1) Rehberi okuyun ve sonuçları paylaşın.
2) BIOS sürümünüz aşırı eski. Önce F31 sürümüne, sonra F40E sürümüne ve en son da F50D sürümüne yükseltin.

3) Memtest86 testi yapın ve sonuçları paylaşın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
  • USB ses aygıtını sisteminden çıkar.
  • Kaç modül RAM kullanıyorsun sisteminde? Tek modül ise diğer slota takmayı dene RAM'i. Çift modül ise XMP BIOS ayarlarından kapat öyle dene.
  • Ayrıca @Enes3078 dediği gibi BIOS güncellemesi ve eksik dosya taraması yap.
  • Son olarak Windows Update çalıştır dosyanda sorun RAM'de yazıyor.

USB ses aygıtı derken hoparlör takılı ondan kaynaklı olabilir mi, çünkü birkaç ay önce hoparlör tuhaf bir bip sesi çıkarıyordu ayarlardan bir şeyler yapmıştım ses bayağı azalmıştı. Tek modül RAM kullanıyorum, BIOS güncellemesi yaptım, eksik dosya taraması da yaptım. Şu anda HD Tune ile harddisk taratıyorum.
Arkadaşlar sorunum çözülmedi yanlışlıkla en iyi cevaba basmışım kusura bakmayın.

Son düzenleme:
RAM slotunu değiştirir misin? 2. slotta ise 1. slota mesela. Ayrıca kullandığın ses cihazlarını çıkart. 1 gün kadar ses olmadan kullan. Hata vermezse sorun onlarda. Ertesi gün başka bir USB portuna takarsın ve kullandığın hoparlör/kulaklık driver gerektiriyorsa veya driverı varsa onu da yüklersiniz.

Hoparlör şu anda monitöre takılı yine de sıkıntı bundan oluyor olabilir mi, bir de RAM slotunu değiştirince BIOS'tan ekstra bir ayar yapmam gerekli mi?

bandicam 2020-09-29 16-49-00-472.jpg

Bu da HD Tune taraması.

Bir de hoparlörde USB yok, markası Creative SBS A60 1+1 SPEAKER

Son düzenleme:
Hoparlör şu anda monitöre takılı yine de sıkıntı bundan oluyor olabilir mi, bir de RAM slotunu değiştirince BIOS'tan ekstra bir ayar yapmam gerekli mi?

Eki Görüntüle 684929

Bu da HD Tune taraması.

Bir de hoparlörde USB yok, markası Creative SBS A60 1+1 SPEAKER

Monitöre takmayın. Direkt olarak bilgisayara takın ve RAM slotu değiştirince bir şey olmaz. Zaten 1 adet RAM varmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı