Mavi ekran hatası

darknles

Hectopat
Öncelikle merhaba, iyi günler. Dün oyun oynarken durduk yere mavi ekran hatası aldım. Bugün format atıp sorunu düzeltirim diye düşündüm lakin sorun halen devam etmekte. Sadece mavi ekran da sorun değil; bilgisayarımda gözle görülür büyük bir performans düşüklüğü yaşanmaya başladı, sürekli donuyor ve sürekli oynadığım oyunları açmıyor chrome bile açarken zorlanıyor. Ayrıca internetim de yavaşladı, normalde saniyede 10mb indiriyordum ama şuan 700kb civarı bir hıza düştü. Chrome'u açtığım zaman ara sıra ekrana bilgisayarınızdan gelen sıradaşı bir trafik algılandı diye bot doğrulaması yaptırıyor bana. Bulabildiğim bütün güncelleştirmeleri yaptım, şimdi antivürüs programı indirip virüs taraması yapıyorum. Sorunuma çözüm bulursanız çok sevinirim, lütfen bulun.

Sistem özellikler.
NVIDIA GeForce 840M.
Intel i7 4510 2 GHz.
8 GB RAM.

DMP dosyaları;

Son düzenleme:
Yeni minidump dosyaları geldi;
Norton'u sildiğimi sanıyordum lakin silinmemiş ama şuan şöyle bir uyarı geldi bilgisayarıma virüs girmiş olabilir mi?
Bir uyarı daha geldi.

Dosya Ekleri

• dadada.png
    dadada.png
    135,4 KB · Görüntüleme: 38
  • 2.png
    2.png
    84,2 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:
Virüs girmiş de olabilir. Kaspersky ve Malwarebytes ile tam tarama yapmanızı öneririm. Aynı anda birden çok Anti-Virüs programı kurmayın. Norton'u tamamen silmeye çalışın, sonra Kaspersky kurun.

Aygıt Yöneticisi üzerinden 840M'i bir süreliğine devre dışı bırakabilir misiniz?
Ayrıca yine Aygıt Yöneticisi üzerinden Intel Display Audio Driver yazan veya buna benzer şeyler yazan sürücüleri donanım kimliği ile güncellemeye çalışın. Güncel derse kaldırıp güncel sürümü kurun.

Virüs girmiş de olabilir. Kaspersky ve Malwarebytes ile tam tarama yapmanızı öneririm. Aynı anda birden çok Anti-Virüs programı kurmayın. Norton'u tamamen silmeye çalışın, sonra Kaspersky kurun.

Aygıt Yöneticisi üzerinden 840M'i bir süreliğine devre dışı bırakabilir misiniz?
Ayrıca yine Aygıt Yöneticisi üzerinden Intel Display Audio Driver yazan veya buna benzer şeyler yazan sürücüleri donanım kimliği ile güncellemeye çalışın. Güncel derse kaldırıp güncel sürümü kurun.
Malwarebytes ile tarama yaptım hiç bir şey bulamadı, tekrar yapıyorum.
Norton üzerinden tam tarama yapıyorum şuanda, tarama bittiğinde tamamen silindiğinden emin olup Kaspersky'ı kurup tam tarama yapacağım.
Taramalar bittiğinde 840M'i devre dışı bırakıp dediklerinizi yapacağım.
Norton taramasını bitirdi ve hiç bir şey bulamadı, şimdi tamamen kaldırdım malwarebytes'in taramasının bitmesini bekliyorum o da bittiğinde Kaspersky'ı kuracağım.
Malwarebytes'te taramasını bitirdi ama hiç bir tehdit bulamadı. Sorunlar halen devam ediyor gibi performans düşüklüğü vs. gibi.
Dediğin gibi yaptım 840M'i devre dışı bıraktım ve oyunlar düzgün bir şekilde açıldı, daha sonra 840M'i test etmek için Intel ekran kartını devre dışı bıraktım ve PC hareket edemez hâle geldi. Sorun anlaşılan 840M'de fakat nasıl çözebiliriz bunu bulmak lazım. Acaba Windows 8.1'e geçiş yapsam format ile daha mı iyi olur? Hem belki sorunu da kökten çözmüş oluruz?
840M'in ayrıntılarında olan olaylar sekmesinde bilgisayarın ilk kez mavi ekran verdiği an da bir şey ler eklenip yapılandırılmış, sorun bu öyle değil mi? Bu sorunu çözmek için de driver'a ya yeni bir güncelleme gerek ya da eski sürüme eski yapılandırmasına geri döndürmek gerek sanırım? @Ma'at
Malwarebytes ile tarama yaptım hiç bir şey bulamadı, tekrar yapıyorum.
Norton üzerinden tam tarama yapıyorum şuanda, tarama bittiğinde tamamen silindiğinden emin olup Kaspersky'ı kurup tam tarama yapacağım.
Taramalar bittiğinde 840M'i devre dışı bırakıp dediklerinizi yapacağım.
Norton taramasını bitirdi ve hiç bir şey bulamadı, şimdi tamamen kaldırdım malwarebytes'in taramasının bitmesini bekliyorum o da bittiğinde Kaspersky'ı kuracağım.
Malwarebytes'te taramasını bitirdi ama hiç bir tehdit bulamadı. Sorunlar halen devam ediyor gibi performans düşüklüğü vs. gibi.
Dediğin gibi yaptım 840M'i devre dışı bıraktım ve oyunlar düzgün bir şekilde açıldı, daha sonra 840M'i test etmek için Intel ekran kartını devre dışı bıraktım ve PC hareket edemez hâle geldi. Sorun anlaşılan 840M'de fakat nasıl çözebiliriz bunu bulmak lazım. Acaba Windows 8.1'e geçiş yapsam format ile daha mı iyi olur? Hem belki sorunu da kökten çözmüş oluruz?
840M'in ayrıntılarında olan olaylar sekmesinde bilgisayarın ilk kez mavi ekran verdiği an da bir şey ler eklenip yapılandırılmış, sorun bu öyle değil mi? Bu sorunu çözmek için de driver'a ya yeni bir güncelleme gerek ya da eski sürüme eski yapılandırmasına geri döndürmek gerek sanırım? @Ma'at
Yanlış alarm tarih 21.11 diye yazıyor.

Dosya Ekleri

• 3.png
    3.png
    112,2 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Windows 8.1'e geçiş ile düzeleceğini sanmıyorum. Farklı farklı sürücüler deneyin, olmazsa 840M'de fiziksel olarak bir sorun vardır.

Her seferinde DDU ile sürücüyü silin, farklı bir sürümü kurun.

Şu şekilde arama yapabilirsiniz.
1605923888180.png

Bir düşük sürümü yani daha önce hata vermeyeni kurdum fakat yine mavi ekran hatası aldım. Fiziksel bir sorun ise nasıl olmuş olabilir ki dün sadece Chrome'da dolanırken mavi ekran almıştım. Başka sürücü versiyonlarını'da deneyeceğim fakat pek umutlu değilim açıkcası.
4 farklı sürüm indiriyorum denemediğim hepsini sırayla deneyeceğim, DDU'dan sürücümü silip sonra yeni sürümü kuruyorum teker teker, umarım düzelir.

Aşırı ısınmadan zarar gelebilir, ömrünü yavaş yavaş doldurduğundan dolayı zarar gelmiş de olabilir. Yani birçok sebep var, tam olarak ne olduğunu ben bilemem.

Aşırı ısınmadan zarar gelebilir, ömrünü yavaş yavaş doldurduğundan dolayı zarar gelmiş de olabilir. Yani birçok sebep var, tam olarak ne olduğunu ben bilemem.

Evet haklısınız yaklaşık 5-6 yıldır kullanıyorum bu Laptop'u. Çoğu zaman epey ısınırdı altında herhangi bir soğutucu yoktu, bu kadar uzun süre günde 12 saatten fazla oyun oynayan birine dayanmış olması bile bir mucize sayılabilir :D.
Eski sürümleri yüklemeye devam ediyorum lakin oyunlar da açılmamaya devam ediyor. Anlaşılan ömrünün sonuna geldi artık bilgisayar :(. Üzüldüm, ben yine de yarın belki bir bilgisayar tamircisine götürüm fakat onlarda bu devirde pek güvenilir kişiler değiller ne yazık ki. Ben sana çok teşekkür ederim bunca vaktini benim derdime deva olmak için harcadın, sayende en azından sorunun neyden kaynaklandığını bulduk. Yapabileceğim başka bir şey olursa lütfen yaz uygulayayım hemen. @Ma'at
Bir mavi ekran daha verdi şimdi, 840M için sürücü versiyonu denerken.
Görselde ki gibi .dmp'ler.
Ekran kartının diğer sürümlerini de tek tek denedim fakat hâlâ mavi ekran almaktayım, bu durumda ekran kartında fiziksel bir zarar varsa ne yapmalı? Teknik servis bu konuda yardımcı olur mu?

Dosya Ekleri

• 16059274014184297158433572621212.jpg
    16059274014184297158433572621212.jpg
    214,9 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:

Geri
Yukarı