Mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

1Uğurk

Centipat
Arkadaşlar 3 tane mavi ekran hatası aldım. Minidump dosyalarını analiz ettim RAM hatası çıktı, bunun üzerine Memtest86 ile test ettim test 2 veya 3 saat sürdü sonuç temiz çıktı ben de şaşırdım. Bu aldığım mavi ekranların sebebi nedir o zaman? Minidump dosyalarını aşağıya bıraktım.
Sistem özelliklerim: Ryzen 7 3800X RTX 2070 Super ASUS ROG B550-F GAMING Corsair 16 GB 3200 MHz RAM Samsung 970 Evo 500GB
Ve bilgisayarımda tuhafıma giden bazı şeyleri de yazacağım belki bir ilgisi vardır.
Bilgisayar açılırken fanlar hızlı dönüyor sonra normale dönüyor.
Bilgisayar açılırken mouse pad klavye mouse gibi ekipmanlarımın RGB'leri gidip geliyor 1 2 kere.
Anakartımın üstündeki RGB PC'yi kapatsamda sönmüyor arkadan Power Supply'ı kapatmam gerekiyor.
Ve bilgisayar M.2 SSD'ye göre yavaş açılıyor gibi geldi. Ekranda DisplayPort sinyal yok diyor biraz siyah ekranda bekliyor sonra ROG simgesiyle DisplayPort yazıyor yani DisplayPort'a bağlanıyor.
Arkadaşlar sistemi yeni topladım merak ettim konular bunlar. Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. İyi günler.
Bu arada minidump dosyaları bunlar:

RAM hatası olarak gözüküyor. RAM'lerine overclock yaptınız mı? Yaptıysanız geri çekin. XMP kapatarak Memtest86 testi yapın.

Memtest86 ile RAM Testi - YouTube

RAM modellerin nedir? Dual kit mi? CPU-Z ile RAM bilgilerini paylaşır mısın?

Ek olarak "sfc /scannow" rehberini uygulayın.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

Hocam dediğiniz testi yaptım eksik dosya bulup onardı sanırım size ekran görüntüsünü atacağım ve CPU Z bilgilerini de atıyorum MHz düşük çıktı XMP açık olduğu halde onu anlayamadım.
Hocam bir de yaşadığım diğer sorunlar hakkında bir bilginiz var mı?

1608484548173.png

1608484395663.png

XMP kapatın çünkü bazen Memtest86 testi bazen XMP açık şekilde hata bulamayabiliyor. O yüzden emin olmak için XMP kapatarak yapın.

CPU-Z SPD kısımlarını paylaşın. SPD kısmında slot-1 slot-2 kısımları olacak. RAM'ler hangi slota takılıysa o slotların resmini paylaşın.

RAM slotlarını nasıl takıtınız? Anakartınızda 4 RAM slotu var. 1. ve 3. slotlara mı taktınız yoksa 2. ve 4. slotlara mı taktınız? 2. ve 4. slotlara taktıysanız iyi yapmışsınız.

XMP kapatın çünkü bazen Memtest86 testi bazen XMP açık şekilde hata bulamayabiliyor. O yüzden emin olmak için XMP kapatarak yapın.

CPU-Z SPD kısımlarını paylaşın. SPD kısmında slot-1 slot-2 kısımları olacak. RAM'ler hangi slota takılıysa o slotların resmini paylaşın.

RAM slotlarını nasıl takıtınız? Anakartınızda 4 RAM slotu var. 1. ve 3. slotlara mı taktınız yoksa 2. ve 4. slotlara mı taktınız? 2. ve 4. slotlara taktıysanız iyi yapmışsınız.

2 Ve 4'de taktım o kadar bilgim var :)
hocam şimdi XMP kapatıp Memtest'i gerçekleştireceğim 2 3 saat sonra yazarım tekrar bu arada diğer olanlar bir sorun mu hocam yani bence sorun çünkü normalde olmaması gereken şeyler

1608486039935.png

1608486060408.png

Yeni konular

Geri
Yukarı