Çözüldü Mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Wadewils0n

Decapat
Daha fazla  
Artan ve gitgide uzayan mavi ekran hataları yüzünden format attım fakat sadece mavi ekran sıklığı azaldı. BIOS en güncel sürümde chipset kurulu gerçekten can sıkıcı bir olay haline gelmeye başladı. Umarım yardım edebilecek arkadaşlar vardır iyi forumlar.

Çözüm
BIOS ayarlarını default yap.

BIOS üzerinden CPB özelliğini kapatın.

Memtest86 testi yap sonuçlarını paylaş.

İşlemcine overclock yaptıysan geri çekmelisin.

Sanal belleği kapat sonra sistemi yeniden başlat. Yeniden başlattıktan sonra sanal belleği tekrar aç.

"DISM" komutlarını uygula.

Ekran kartı sürücün güncelliğini kontrol et. Güncel değil ise güncelle.

Olay görüntüleyicisi raporunu paylaş.
BIOS ayarlarını default yap.

BIOS üzerinden CPB özelliğini kapatın.

Memtest86 testi yap sonuçlarını paylaş.

İşlemcine overclock yaptıysan geri çekmelisin.

Sanal belleği kapat sonra sistemi yeniden başlat. Yeniden başlattıktan sonra sanal belleği tekrar aç.

"DISM" komutlarını uygula.

Ekran kartı sürücün güncelliğini kontrol et. Güncel değil ise güncelle.

Olay görüntüleyicisi raporunu paylaş.

Çözüm
Biraz performans kaybına yol açabilir. Çünkü gerektiğinde GHz değeri artmayacaktır. Eğer 3-5 gün mavi ekran almaz iseniz o ayarı açabilirsiniz. Eğer mavi ekran alırsanız minidump dosyanızı paylaşın.

En fazla 5-10 FPS kaybına yol açacağını düşünüyorum.

Hocam iki gündür CPB açık denemeler yapıyorum. Sorun çözüldü gibi görünüyor.
Çok teşekkür ederim size :)
İyi forumlar.
Hocam tam çözüldü derken yine bir mavi ekran hatası aldım CPB açınca.

Son düzenleme:
Sorun GHz oynandığı için olmuş gibi gözüküyor. Hepimiz biliyoruz, CPB özelliği işlemcinin GHz değerleri ile alakalıdır.

CPB kapalı kullanmanızı öneririm. Bu ayar kapalı olunca mavi ekran aldığınızı daha görmedim. :)

İşlemciler kolay kolay arızalanmaz. Yazılımsal olacağını pek düşünmüyorum.

Belki işlemci anlık olarak GHz yükselip azalmasına dayanacak şekilde üretilmemiş olabilir. Sadece tahmin ediyorum. Şahsen bu düşüncem bile bana saçma geldi.

İşlemci ile alakalı ama üretimi yanlış yapılmış diye düşünüyorum. Ama hiç emin değilim. Kısacası "bilmiyorum".

Yeni konular

Geri
Yukarı