Mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 11

tumetikaan

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba. 2 gündür bir problemle uğraşıyorum.
Bazı durumlarda ekran kararıyor klavye ışıkları ve fan aktif ancak görüntü kapanıyor.
Ekran kartı testip yaptım herhangi bir hata ile karşılaşmadım.
Memtest yaptım herhangi bir hata ile karşılaşmadım.
Yaklaşık 2 saat kadar süren memtest86 testi de hatasız tamamlandı.
HDD quick scan ile hızlı tarama yapıp herhangi bir hata ile karşılaşmadım.

Bazen de mavi ekranla karşılaşıyorum.
2 kez temiz kurulum yaptım. Birinde windows 10 Diğeri windows 11 olmak üzere.

Rica etsem minidump dosyasını yorumlayabilecek arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Tüm yorum ve önerilerinize açığım.

halen bir çözüme ulaşamadım arkadaşlar. Yardımcı olabilecek kimse var mı?

Son düzenleme:
- Windows Update girip 7 günlüğüne duraklat diyerek 30 güne kadar duraklatın.
- Grafik kartı dışındaki bütün driverlarınızı aşağıda vereceğim linkten tekrar indirip kurun.

- Özellikle ses ve ağ sürücünüzü kurun linkten. Ardından test yapıp sorun olmadı dediğiniz şeyleri biraz daha açın. Neyle test ettiniz. Ne kadar süreyle gibi.

- İşlemciniz için olan driverı bulup indirin ve onu da kurun. (İşlemci ne alaka diyeceksiniz muhtemelen içinde kendi ekran kartı olduğu için)
- DDU kullanmak için rehberi takip edin.

- AMD Ekran kartı sürücünüzü verdiğim linkten son sürümü indirin. Bunun için linke girip search your product kısmınnın yanındaki yere tıklayıp grafik kartınızın modelini yazarak (Örnek RX580) alta doğru listelemeden seçin. Yazmaya başladıkça liste azalacak. Kendi kartınızı seçip alttan submit butonuna basarak yönlendirmesini sağlayın. Uygun Windows sürümünüzü seçip indirin.

İnternetsiz güvenli moda girmek için :
* Sisteminiz açılıyorsa çalıştır kısmına msconfig yazıp açılan sekmede üstten başlangıç kısmına tıklayıp alttan güvenli başlatma seçip en az seçin. Kaydedip çıkın.
* Yine sisteminiz açılıyorsa yeniden başlata eliniz shift tuşu basılı şekilde tıklayarak mavi menü gelene kadar bekleyin. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod f kaçtaysa o tuşa basın.
* Sistem açılmıyorsa (Sadece güvenli modda açılıyorsa) : Açılışta F8 sürekli basıp kurtarma seçenekleri ekranında başlangıç seçenekleri tıklayın. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod f kaçtaysa o tuşa basın.

Driver kaldırma ve tekrar driver yükleme işlemini internetsiz güvenli modda yapmalısınız.

Sorun devam ederse 1-2 sürüm eski driver deneyin. Hala sorun devam ediyorsa DDU ile kaldırıp bu sefer kendiniz kurmayın. Windows yüklesin. Hepsine rağmen sorun devam ediyorsa dönüş sağlarsınız.
Bunlardan sonra sorun devam ederse geri dönüş sağlayın. Yeni raporlarınız ile.

Muhtemelen üstteki driver yükleme işlemi çözecektir ama deneyin.

- Windows Update girip 7 günlüğüne duraklat diyerek 30 güne kadar duraklatın.
- Grafik kartı dışındaki bütün driverlarınızı aşağıda vereceğim linkten tekrar indirip kurun.

- Özellikle ses ve ağ sürücünüzü kurun linkten. Ardından test yapıp sorun olmadı dediğiniz şeyleri biraz daha açın. Neyle test ettiniz. Ne kadar süreyle gibi.

- İşlemciniz için olan driverı bulup indirin ve onu da kurun. (İşlemci ne alaka diyeceksiniz muhtemelen içinde kendi ekran kartı olduğu için)
- DDU kullanmak için rehberi takip edin.

- AMD Ekran kartı sürücünüzü verdiğim linkten son sürümü indirin. Bunun için linke girip search your product kısmınnın yanındaki yere tıklayıp grafik kartınızın modelini yazarak (Örnek RX580) alta doğru listelemeden seçin. Yazmaya başladıkça liste azalacak. Kendi kartınızı seçip alttan submit butonuna basarak yönlendirmesini sağlayın. Uygun Windows sürümünüzü seçip indirin.

İnternetsiz güvenli moda girmek için :
* Sisteminiz açılıyorsa çalıştır kısmına msconfig yazıp açılan sekmede üstten başlangıç kısmına tıklayıp alttan güvenli başlatma seçip en az seçin. Kaydedip çıkın.
* Yine sisteminiz açılıyorsa yeniden başlata eliniz shift tuşu basılı şekilde tıklayarak mavi menü gelene kadar bekleyin. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod f kaçtaysa o tuşa basın.
* Sistem açılmıyorsa (Sadece güvenli modda açılıyorsa) : Açılışta F8 sürekli basıp kurtarma seçenekleri ekranında başlangıç seçenekleri tıklayın. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod f kaçtaysa o tuşa basın.

Driver kaldırma ve tekrar driver yükleme işlemini internetsiz güvenli modda yapmalısınız.

Sorun devam ederse 1-2 sürüm eski driver deneyin. Hala sorun devam ediyorsa DDU ile kaldırıp bu sefer kendiniz kurmayın. Windows yüklesin. Hepsine rağmen sorun devam ediyorsa dönüş sağlarsınız.
Bunlardan sonra sorun devam ederse geri dönüş sağlayın. Yeni raporlarınız ile.

Muhtemelen üstteki driver yükleme işlemi çözecektir ama deneyin.
Merhaba; yanıtın için çok teşekkür ederim.
Ramlar için; memtest86 ile açılışta testleri gerçekleştirdim yaklaşık 2 saat sürdü 0 hata buldu
Ekran kartı için; Furmark test gerçekleştirdim. Maksimum ısı 88 dereceye kadar yükseldi
HDD için; hd tune ile yaptım ancak bunda da herhangi bir problem çıkmadı.

Temiz kurulum yapmadan önce tüm sürücüleri asus'un kendi web sitesinden indirdim.
Daha sonra temiz kurulum yaptım. İnternete bağlamadan tüm sürücüleri yükledim. Şimdilik hata almadım henüz. Muhtemelen windowstan inen sürücüler uyumsuzluğa neden oluyor.

Eğer yeniden problem yaşayacak olur isem bahsettiğiniz yöntemleri deneyerek devam edeceğim.

Siz raporu incelediğinizde donanımla alakalı herhangi bir problem gözünüze çarptı mı?

Muhtemelen windowstan inen sürücüler uyumsuzluğa neden oluyor.
Evet, olabilir. Bu yüzden Update'i geçici olarak durdurduk.

Siz raporu incelediğinizde donanımla alakalı herhangi bir problem gözünüze çarptı mı?
Hayır, çarpmadı. Attığınız dump raporlarına göre konuşursak tabi. Belki vardır başka bir dump raporunda çıkar. Ama yazılımsal göründü. Öyle yorumladım ona göre size yönlendirme yaptım.

Şimdilik hata almadım henüz.

Öyleyse mavi ekran sorununuz çözüldü diyebilir miyiz? Format atmanıza gerek yoktu ama daha iyi olmuş. Geri dönüşünüzü bekliyorum :)

Evet, olabilir. Bu yüzden Update'i geçici olarak durdurduk.

Hayır, çarpmadı. Attığınız dump raporlarına göre konuşursak tabi. Belki vardır başka bir dump raporunda çıkar. Ama yazılımsal göründü. Öyle yorumladım ona göre size yönlendirme yaptım.

Öyleyse mavi ekran sorununuz çözüldü diyebilir miyiz? Format atmanıza gerek yoktu ama daha iyi olmuş. Geri dönüşünüzü bekliyorum :)

tam diyemedik. yeniden bir çökme ile karşılaştım. Yeni oluşturduğu minidump dosyasını paylaşıyorum. Rica etsem yeniden kontrol edebilir misiniz?

O zaman donanımsal bir sıkıntın olabilir. Bütün driverları sıfırdan kurdun. Format attın. Cihazı üretici firmasına durumu anlatarak gönder. Donanımsal bir sorun var mı incelesinler. Yaptığın çözüm yollarını denedim, denedim diye not al. Sonra sana hiçbir şey yapmadan yazılımsal diyip yollamasınlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı