Mavi Ekran Konusu Açmadan Önce

Berrkay

Megapat
Süper Moderatör
Sosyal Tayfı
Makaleler
9
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: i3-10100F, 1660 Super, 8 GB RAM.
Laptop: i7-11800H, RTX 3070, 32 GB RAM.
Monitör: ASUS VG248QG
Konu açmadan önce bu adımları uygulamanız sizin ve dosyanızı inceleyen kişi için zaman tasarrufu ve kolaylık sağlamaktadır. Maddeleri okuyun, es geçmeyin.

Yapmamanız gerekenler:
1)
BlueScreenView ile aldığınız ekran görüntüsünü paylaşmayın.
2) WinDbg ile baktığınız dump dosyasının kodunu konuya yapıştırmayın.
3) “İsterseniz atayım”, “linki sonradan paylaşacağım” gibi cümleler kurmayın. Minidump paylaşma rehberindeki adımları uyguladıktan sonra konuyu açın.
4) OneDrive, MediaFire, Google Drive, Dropbox ve Yandex Disk dışındaki sitelere yüklemeyin. Google Drive'dan minidump dosyasını paylaşacaksanız herkese açık paylaşımda olduğundan emin olun.
5) Konuyu kendi uğraşlarınızla çözerseniz çözüm bildirin, aksi takdirde ceza uygulanır.

Yapmanız gerekenler:
1)
Konuya cevap veren kişinin dediklerini eksiksiz olarak yaptığınızdan emin olun.
2) Yapmanız istenilen maddeleri yaptıktan sonra hata alırsanız konuya “çözülmedi, hata aldım” demek yerine yeni dump dosyalarınızı paylaşın.
3) Konuda söylenen adımlar sırasında hata veya anlamadığınız kısım olursa söylemekten çekinmeyin.
4) Konuyu açarken bileşenlerinizi, Windows sürümünüzü, hatayı hangi sırada aldığınızı belirtin.
5) Konu açmadan önce yaptığınız test/testleri belirtin, varsa ekran görüntülerini ekleyin.
6) Her sistem aynı değildir. Genel rehberler dışında incelediğiniz farklı konulardaki adımları yapmayın. Örneğin; konuda “Afterburner kaldır” deniyorsa, siz de kaldırmayın. Hatanın sebebi o olmayabilir.

Minidump dosyasına erişim sağlanamıyorsa:
-Minidump dosyasını kopyalayıp masaüstüne yapıştırın ve öyle paylaşın.
-Olmaması durumunda dosya erişim izni rehberini kullanın.

Minidump dosyası oluşmuyorsa:
-
DISM Rehberini uygulayın.
-BIOS’u sıfırlayın veya default hale getirin.
-Windows Update güncellemelerini kontrol edin, bekleyen sürüm yükseltmesi varsa güncelleyin.
-Olay Görüntüleyicisi rehberine göre sistem raporunu paylaşın.

Sisteme erişim sağlanamıyorsa:
-
Sistemi güvenli modda açın, dosyaları almayı deneyin veya Live Linux rehberini uygulayın.

Son düzenleme:
Birileri dayanamamış. 😅

Mavi ekran konusu açan üyeler çoğunlukla yeni üyeler olduğundan daha önce ne yaşıyorsak bu konu sonrası da aynı şeyi yaşayacağız gibi.

Bence tüm forum bu konuyu okumalı sonuçta kimsenin mavi ekran almayacağı hakkında bir garanti yok.

"Herkes bir gün mavi ekranın tadına bakacaktır"
-Bill Gates

Sistem açılmıyorsa Güvenli modda açmak denenmeli, yine de işe yaramıyorsa aşağıdaki rehbere göre Live Linux kurulumu yapılıp dosyalar paylaşılmalı.

Sistem açılmıyorsa Güvenli modda açmak denenmeli, yine de işe yaramıyorsa aşağıdaki rehbere göre Live Linux kurulumu yapılıp dosyalar paylaşılmalı.

Eklendi.

Sizin de bildiğiniz gibi sorun ekran kartı için yazılımsal (DDU gerekli oluyor) veya donanımsal (OCCT testi gerekli) olabiliyor.
OCCT'nin sistemi daha da zora sokup bozmayacağının garantisi yok açıkçası. Risk almaya değer mi? DDU rehberi eklendi.

OCCT'nin sistemi daha da zora sokup bozacağının garantisi yok açıkçası. Risk almaya değer mi? DDU rehberi eklendi.
Alternatif olarak söyledim, zaten zorunlu olmadığı sürece ben de önermiyorum.

Ama bazen sorunun donanımsal olup olmadığını anlamak için kullanmak zorunda kalabiliyor konu sahibi.

Dump paylaşmadan DDU rehberi uygulayabilir ama dump paylaşmadan OCCT riskine girmesi gereksiz olur elbette.

Minidump ve sistem detayları olmadan OCCT testi tehlikelidir. Çalışan kartı bu yüzden bozabilirsiniz. Eklenmemesi daha iyi olmuş açıkçası.

Live Linux ile DMP dosyalarını almak ne kadar gerekli bilemiyorum.

Sürücü kaynaklı bir durum varsa zaten bunu yüksek ihtimalle güvenli mod ile sistemi açarak aşabilirsiniz. Eğer her şeye rağmen sistem açılmıyorsa DMP dosyaları bizim pek işimize yaramaz diye düşünüyorum. Bunu yapmaktansa önce sistem onarımı yapması ve daha sonra güvenli mod denemesi daha mantıklı gibi.

Dosyaları incelesek bile öbür türlü zaten anlattıklarımızı karşıdaki sisteme erişemeyeceği için yapamayacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı