Mavi ekran sonrası Memtest sonuçları

Wensus

Decapat
Daha fazla  
Anakart
Asus Prime B450M-K II Amd B450 DDR4 4400 MHz (OC)
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600g
Öncelikle selam. Bu can sıkıcı durumdan sonra aldığım 1'den fazla mavi ekranlar sonrasında RAM'lerimi Memtest ile test ettim. 2 hata buldu ve bunların 2'si de test 8 aşamasında çıktı. Aşağıda hem fotoğraf hem de bu testi yapmadan önce aldığım mavi ekran hatasını paylaşacağım. Cidden bu durumda ne yapacağımı tam bilmiyorum sorun RAM'lerde mi yoksa kullandığım işlemcide mi bir anlamış değilim. RAM'lar aynı marka model ve CL değerleri aynı kit olarak almadım ama aynı marka modelden 2 tane sipariş ettim. Anlayan arkadaşlar bana fikir verirse cidden çok sevinirim çünkü ne yapacağım hakkında bir fikrim yok tutuldum kaldım. Bu arada test yaparken XMP Kapalı ve BIOS sıfırlanmış durumda yapılmıştır.

Dosya Ekleri

• IMG_20220930_225150.jpg
    IMG_20220930_225150.jpg
    176,2 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG_20220930_232710.jpg
    IMG_20220930_232710.jpg
    227 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_20221001_003408.jpg
    IMG_20221001_003408.jpg
    211,9 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_20221001_003530.jpg
    IMG_20221001_003530.jpg
    149,9 KB · Görüntüleme: 43
  • IMG_20221001_003648.jpg
    IMG_20221001_003648.jpg
    110 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Testleri tek tek Memtest'e sokup sorun hangisinde önce onu tespit edin. Sonra sorunlu olanı garantiye gönderin. Sorunsuz olanı takıp tekrar mavi ekran alacak mısınız kontrol edin. Eğer sorunsuz olan RAM'i tek olarak takmanıza rağmen hala mavi ekran hatası alıyorsanız RAM haricinde diğer bileşenlerde ya da Windows'ta da sorun olabileceği çıkarımını yapabiliriz.

Testleri tek tek Memtest'e sokup sorun hangisinde önce onu tespit edin. Sonra sorunlu olanı garantiye gönderin. Sorunsuz olanı takıp tekrar mavi ekran alacak mısınız kontrol edin. Eğer sorunsuz olan RAM'i tek olarak takmanıza rağmen hala mavi ekran hatası alıyorsanız RAM haricinde diğer bileşenlerde ya da Windows'ta da sorun olabileceği çıkarımını yapabiliriz.

RAM'leri tek tek test etme olayını yaptım ama işin komik kısmı da tek tek test ettiğimde bir hata ile karşılaşmadım çift kanal kullanınca bu hata meydana geldi.

RAM'lerin aynı CL ve MHz değerine sahip olması her zaman uyumlu çalışacakları anlamına gelmiyor demek ki.
RAM'leri tek tek kullandığınız zaman hala mavi ekran alıyor musunuz?

Sizin aynı marka ve modelmiş aynı zamanda. Onu sonradan okudum.

Bu rehberi uygulayıp typhoonburner ile iki RAM'in çipine de bakar mısın ikisi de aynı mı? İkisinin de ekran görüntüsünü at bakalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'lerin aynı CL ve MHz değerine sahip olması her zaman uyumlu çalışacakları anlamına gelmiyor demek ki.
RAM'leri tek tek kullandığınız zaman hala mavi ekran alıyor musunuz?

Tek tek kullanıp denemedim almışken hepsini takmıştım. Benim nasıl bir yol izlemem lazım ondanda emin değilim olay canımı sıkmaya başladı.

Yorumumu düzenledim onu bir daha oku.
Eğer yeni sipariş verdiysen ikisini de iade et hiç uğraşma. Hiç sebep belirtmene gerek yok 15 gün geçmediyse. Kit olarak RAM alırsın.

Yorumumu düzenledim onu bir daha oku.
Eğer yeni sipariş verdiysen ikisini de iade et hiç uğraşma. Hiç sebep belirtmene gerek yok 15 gün geçmediyse. Kit olarak RAM alırsın.

Maalesef 15 gün çoktan geçti zaten son aylarda gösterdi kendini seri numaralarınıda kontrol ettim ama hepsi uyuşuyor. İşlemcide sorun olma ihtimalini herkes çok düşük ihtimal ile belirtiyor bunun testini yapabileceğim bir program var mıdır acaba?

Dostum RAM testi yapmışsın ve RAM'lerin FAIL olmuş yani RAM'lerinin birlikte çalışmasında bir sorun olduğu kesin. Yukarıda attığım rehberi uygulayıp ekran görüntülerini at lütfen. Chipleri farklı mı bakalım emin olalım.

Minidump dosyanın birine baktım. Ekran kartında da sorun olabilir. DDU rehber ile ekran kartı sürücünü kaldırıp AMD support bu adresten Auto-detect güncelleyiciyle tekrar güncelle. NVIDIA harici ekran kartın varsa da NVIDIA'nın sitesinden GeForce Experience indirip onunla güncelle.

Windows kaynaklı bir sorun olup olmadığından emin olmak için de DISM rehber uygula.

Bunların hepsini yap ve sorunun çözülüp çözülmediğini haber ver.

Dostum RAM testi yapmışsın ve RAM'lerin faıl olmuş yani RAM'lerinin birlikte çalışmasında bir sorun olduğu kesin. Yukarıda attığım rehberi uygulayıp ekran görüntülerini at lütfen. Chipleri farklı mı bakalım emin olalım.

Minidump dosyanın birine baktım. Ekran kartında da sorun olabilir. DDU rehber ile ekran kartı sürücünü kaldırıp yeniden ekran kartının sitesinden WHQL sürücüyü tekrar yüklemeyi dene.

Windows kaynaklı bir sorun olup olmadığından emin olmak için de DISM rehber uygula.

Bunların hepsini yap ve sorunun çözülüp çözülmediğini haber ver.

Yukarıda attığın rehber kısmı gözükmüyor mesaja git dediğimde silinmiş diyor.

2 RAM'ın karşılaştırması böyle.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-10-01 014410.png
    Ekran görüntüsü 2022-10-01 014410.png
    55,4 KB · Görüntüleme: 27
  • Ekran görüntüsü 2022-10-01 014444.png
    Ekran görüntüsü 2022-10-01 014444.png
    55,5 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
Hangisi görünmüyor tam olarak RAM chipi öğrenme rehberi mi?
Bende tüm linkler açılıyor. Başka bir tarayıcıdan tıklamayı dene.
Tekrar da atayım.

Buna da bakabilirsin.

Typhoon burner programı metodunu kullanacaksın.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı