Çözüldü Mavi Ekran Sorunu Minidump

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Mert Can Demirci

Hectopat
Daha fazla  
Hocam @Murat5038 h4k4n hesabım virgülden dolayı ceza yediği için buradan cevap vermek istedim. Fotoları paylaştım. Bu sürücülerin hepsini cuma günü güncellemiştim ben.

Ondan sonra hatam almadım ama laptopumda donma sorunu yaşıyorum, Microsoft officeteyken, Google chrome dayken, bunlarla bir alakası olabilir mi acaba?
Son olarak o paylaştığım dosyalarda herhangi donanımsal bir problemim gözüküyor mu, laptopum yeni ve endişeliyim o konuda. Şimdiden teşekkürler.
HDTune_Error_Scan_HGST1.png

HDTune_Health_HGST.png

Son düzenleyen: Moderatör:
HDTUNE 5 ile denemen lazımdı. Dediklerimi sitelerinden güncelledi isen ve mavi ekran almıyorsan donma sorununla ilgili farklı konu açman lazım.
Ayrıca kuralları okumamanız sizin zararınıza olacaktır. Çift üyelik yasaktır ve ceza alman yeni hesap açabileceğin anlamına gelmez.

Son düzenleme:
@Murat5038 hocam öncelikle bu sefer tedbirliyim. Çift account almadım. Kardeşim de bilgisayarla az çok ilgileniyor. Ona hesap açtım. O şekilde girdik, kardeşimin hesabı öncelikle, bunu belirtmekte fayda var.

Hocam fotorafları yükledim. Yalnız bir şeyi merak ediyorum. Donanımsal olarak bir sorunumun olup olmadığını bu dump dosyalarından öğrenebiliyor musunuz? Öğrenilebiliyorsanız hocam donanımsal sıkıntım var mı sizce? Endişeniyorum. Çünkü laptopumu alalı bugün 2 hafta oldu ve bu beni hemen hemen 5 sene rahat ettirsin istiyorum. Yaklaşık 5 bin tl ödedim ve aileme çok yüklendim. Böyle bir şey varsa değiştirme imkanım olur en azından.

2. olarak hocam bilgi. müh. öğrencisiyim, hocama dump dosyalarını sordum, bilgisayar donanımsal olarak bir sıkıntıya gireceği anda, birden bu olayları devre dışarı bırakıp mavi ekran veriyormuş. Yani minidump hatası. Sizce daha 2 haftalık bir laptopta bu hatayı almak tuhaf değil mi? İnternette hemen hemen 1 haftadır bu dump dosyaları hakkında bilgi edinmek istiyorum ama kaynak bulamıyorum.

Yani bir daha böyle bir şey olursa hazıra konmak yerine sorunumu kendim anlamak ve çözmek istiyorum. İngilizce sayfalarda olabilir. Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İlginiz için teşekkürler.

12167303_922463051125007_903251775_n.jpg

12170749_922463057791673_1044541784_n.jpg

2. olarak hocam bilgi. müh. öğrencisiyim, hocama dump dosyalarını sordum, bilgisayar donanımsal olarak bir sıkıntıya gireceği anda, birden bu olayları devre dışarı bırakıp mavi ekran veriyormuş.
İlk olarak hocanın da ne kadar anladığını görmüş olduk :) Hocaların format atmayla, bilindik sorulara cevap vermekle bir yere varamayacağını görüyor olmanız lazım. Size mavi ekranın ne olduğunu öğretmeseler siz nasıl bir yazılım müh. olacaksınız. Bunları hocalarınızdan isteyin. Bilmiyorsa başka hocalara başvurun.
Mavi ekran hocanın dediği gibi sadece donanımsal hatadan kaynaklanmaz. Mavi ekran, donanım ile yazılımın iletişiminde sorun olmasından kaynaklanan sorunlar var. Yazılımın yazılımla olan anlaşmazlığından çıkan mavi ekranlar var. Yazılımın biri yavaş diğerinin gecikmesinden yaşana mavi ekranlar var vs vs. Yani bunu bilmesi lazım. Kestirip atmaması lazım hocanızın.

Ayrıca bu tür bilgileri ben size direkt vermem. Çünkü aldığınız eğitimler de bu şekilde olduğu için gördüğünüz gibi bir şey öğrenemiyorsunuz. Bunları yapan kişiyi takip ederek araştırarak üstüne durarak öğrenebilirsiniz hazır bilgi işinize yaramaz.

Ayrıca sana resimleri 5 sürümüyle paylaşman gerektiğini yazmıştım neden okumuyorsun? Aynı resimleri neden paylaştın? Yeni mavi ekran aldıysan yeni dumpları paylaşman lazım.

Çok özür dilerim @Murat5038 yanlış anlamanızı istemem yazdıklarınızı sonuna kadar okuyorum ama masaüstündeki fotorafların arasından yanlışı seçmişim, yazdığınızı görünce ben de çok şaşırdım. Hemen doğruları yüklüyorum. Söyledikleriniz de haklısınız kendi başıma araştırığ bir şeyler öğreniyorum ama yolun başındayım biraz :)

Güncelleme yaptıktan sonra hiç dump hatası almadım. Msi araçları kaldırmadım, çünkü tek tek bu ne içinmiş diye bakmadım, bir kaç tanesini kullanıyorum ama sakın yanlış anlamayın merakımdan dolayı soruyorum da neden acaba msi araçlarını kaldırmam gerekiyor?

Bir diğer sorum olucak aslında birazda endişem. Laptopu test etmek için oyunlar yükledim, bunlar online değil ( assasin creed rogue ve hitman absolution) ikisinde de hiç kasmıyor ama facebook oyunlarında kasıyor. Mesela ikiz kardeşlerimi 10 dk önce Facebook'ta Avataria oynarken gördüm, Msi laptopumda oynayan kardeşimin oyunu kasıyor, masaüstü bilgisayarda oynayan kardeşimin kasmıyor. İkisi de aynı internete bağlı.

Aynı şekilde internette Agar.io oynarken çok takılıyor. Yani böyle basit oyunlarda takılıp, grafik isteyen oyunlarda niye kasmıyor. Acaba ethernet kartımda mı problem var diye düşünmüyor değilim. Bu arada laptopum modemin yanında ( full çekiyor kablosuz), masaüstünde ise kablolu olarak kullanıyorum. Bu sorunun neyden kaynaklandığını nasıl öğrenebilirim.

Çünkü ilk aldığımda da Google Chrome'da 4-5 saniye takılıyordu. Okulun ve yurdun kablosuz ağına bağlanırken sınırlı yazıyor ve birazcık takılıyordu tam bağlanacağı an. Yani bu internetteyken kasmalar insanı ister istemez üzüyor. Bu konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim.

12166287_924372594267386_1766885320_n.jpg

12180207_924372610934051_666092285_n.jpg

neden acaba msi araçlarını kaldırmam gerekiyor?
Güncel değiller ve sorun kaynaklarından gözüküyor.
Aynı şekilde internette Agar.io oynarken çok takılıyor. Yani böyle basit oyunlarda takılıp, grafik isteyen oyunlarda niye kasmıyor. Acaba ethernet kartımda mı problem var diye düşünmüyor değilim. Bu arada laptopum modemin yanında ( full çekiyor kablosuz), masaüstünde ise kablolu olarak kullanıyorum. Bu sorunun neyden kaynaklandığını nasıl öğrenebilirim.
Bu farklı konu ve konu mavi ekrandır. Mavi ekran çözümlendi ise ayrı konuda sorman lazım. Kuralları okuyunuz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı