Sürprizbozan İnceleme Max Payne 2

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

A Casual Man

Picopat
Herkese uzun bir aradan sonra merhaba. En son GTA Vice City oyununu incelemiştim. Ona göz atmadıysanız buradaki link aracılığı ile göz atabilirsiniz. Şimdi baştan klasik uyarılarımı yapmak istiyorum. Max Payne belki de içerisinde en uzun süre vakit geçirdiğim oyun. Kaç kez bitirdiğimi hatırlamıyorum bile. Oyun tek kelimeyle enfes. Fakat tabii ki de enfes deyip bırakmayacağız ve oyunun hem iyi yanlarını hem de kötü yanlarını detaylandıracağız. Her neyse hadi başlayalım.

Ana Karakter

Ana karakterimizin adı Maxwell Payne. Evet direk olarak Max değil. Kendisi 1965 tarihinde doğmuş bir Amerikalı'dır ve hayatı mahvolana kadar Amerikan Rüyasını yaşayacaktır. Fakat 2. oyunun konusu bu değil. Eğer ilk oyunun da incelemesini yapmamı istiyorsanız aşağıda belirtebilirsiniz. Her neyse devam edelim. Max Payne ilk oyunda her ne kadar Sam Lake tarafından canlandırılsa da 2. oyunda daha karizmatik bir karakter yapabilmek ve ilk oyundaki dandik surattan kurtulabilmek için Timothy Gibbs tarafından canlandırmıştır. Karakterimiz ilk oyunda olduğu gibi iyi yazılmış diyaloglara sahiptir ve karizmatik bir ses tonu vardır. Bunun dışında yine ilk oyunda olduğu gibi beyaz gömlek+siyah ceket kombininden vazgeçmemiş devam etmiştir. Şimdi gelelim öznel tarafa. Max Payne beni en çok etkilemeyi başarmış oyun karakteridir ve bende yeri çok ayrıdır. Konuşma tarzıyla, soğukkanlılığıyla kendine hayran bırakmış ve sevgimi kazanmıştır. Hayatında ise acıdan başka bir şey bulunmamaktadır. Daha genç yaşındayken hem eşini hem çocuğunu üç tane madde etkisinde adam yüzünden kaybetmiştir. İntikamını ise almasına almıştır ama intikam içerisinde ki ateşi söndürmeye yetmemiştir. Üstelik çok fazla kişi öldürdüğü için NYPD'den atılmış fakat sonradan geri alınmıştır. Hayatı hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen şu linkten okuyabilir.

Hikaye

Max Payne ilk oyunda yaptıklarından dolayı NYPD'den atılmış fakat bir süre sonra tekrar alındığını ifade etmiştim. Peki ne değişmişti? Max, Alfred Wooden'ın araya girmesi ve öldürdüğü herkesin suçlu olması sebebiyle birkaç torpille kahraman gibi gösterilmiştir ve Narkotik şubeden Cinayet masasına geçmiştir. İşi ise sıradan cinayetlerle uğraşmaktır. Klasik bir devriye sırasında silah sesi geldiği söylenen ihbarla olay yerine gider. Gittiği mekan ilk oyundan tanıdığı Vlad'e aittir. İçeri gizlice girer ve etrafı soruşturmaya başlar. Tam etrafı araştırırken bir temizlik görevlisi kıyafeti giyen adamla karşılaşır. Fakat bunlar temizlikçi değildir. Derken temizlikçi Max'e saldırır ve Max kendini kaosun ortasında bulur. Üstelik tüm bunların üstüne kafasına mermi yiyip öldüğünü gördüğü Mona Sax ile asansörde karşılaşmıştır. Max içerideki çoğu sahte temizlik görevlisini indirir ama temizlik görevlileri bir şekilde kaçmayı başarır. Ayrıca Annie Finn adlı kadını da kurtaramadığı için bir kez daha başarısız olduğunu düşünür. Karakola geri dönüp daha çok araştırmayı umsada üstü duruma sinirlenir ve araştırmayı Winterson a verir. Fakat Max Wintersona güvenmemektedir. Bu işin peşini kolay kolay bırakmayacaktır. Daha önce mekan Vlad'e ait olduğu için Vlad'e sorular sormak ister ve bunun üzerine Vodka adında ki bara doğru yola çıkar. Geldiğinde yine kendini bir kaosun ortasında bulmuştur. Vinnie ve adamları Vlad'a saldırı düzenlemiştir. Max hepsini öldürür ve Vlad'i kurtarır. Vlad temizlikçilerin Vinnie'nin adamı olduğunu iddia eder ve Max Vinnie'nin peşine düşer. Daha sonra Mona Max'in dairesine gelir ve ikisini de öldürmek isteyen biri olduğundan bahseder. Fakat temizlik görevlileri Max'i izlemektedir ve Max bunu fark ettiğinde ise artık çok geçtir. Mona kaçar, Max monanın peşinden gider ama onu bulamaz. Daha sonradan eski film stüdyosuna gidip Monayı bulmaya çalışan Max sonunda bulur ve Monayla konuşur. Mona örgütten birinin gönüllü olarak itirafta bulunacağını söyler ve Max ile birlikte adamın mekanına giderler. Fakat temizlik görevlileri önce davranıp adamı öldürür ve Max kendini bir kez daha kaosun ortasında bulur. Oradan da sağ kurtulur fakat Mona tutuklanır. Max'in amiri ise Mona ile kendi başına işe kalkıştığını duyunca çok sinirlenir ve Max'i masabaşı işe koyar. Fakat tabii ki de Max yerinde durmayacaktır derken Temizlikçiler karakola baskın yapıp Monayı öldürmeye çalışır ama Mona kurtulur. Max ise temizlikçileri temizler fakat bu sefer onlar kaçamadan arabalarının arkasına gizlice atlayıp onlarla yolculuk eder. Daha sonra Monanın ona verdiği telsiz yardımıyla yerini söyler ve Mona ile inşaatı araştırmaya başlar derken yolları ayrılır. Uzun çatışmalar sonra ise buluşmayı başarırlar fakat Winterson da oradadır ve Monayı tutuklamak ister. Max ise Monaya aşık olduğu için buna izin vermez ve Winterson u vurur. Winterson ise son gücüyle Max'e vurur. Mona kaçmış, Max kurtulmuş, Winterson ise ölmüştür. Max gözlerini hastanede açar. Temizlikçiler hastaneyi basar. Max morga iner ve Winterson un cebinde Vodka mekanının kartını bulur. Şüpheleri doğru çıkmıştır Winterson bilgi sızdırmaktadır. Ardından Wooden ın Malikanesine bilgi almaya giden Max işin arkasında Vladin olduğunu öğrenir. Temizlikçiler Vladin adamıdır Max Vinnieye Vladden önce ulaşmaya çalışır ve ulaşır ama Vinnie bombalı kostümü giyerek tuzağa düşmüştür. Max Vinnieyi korur ve bombayı çözmesi için Monaya götürür. Ama Vlad Max'ten önce davranmıştır. Mona ile karşılaşmayı bekleyen Max Vlad ile karşılaşır ve Vlad Max'i Winterson un intikamını almak için vurur. Vinnieyi ise havaya uçurur. Ama Max ölmez. Mona Max'i bombadan dolayı alevler içinde kalan stüdyodan kurtarır ve birlikte Wooden'ın malikanesine giderler çünkü Vlad, Wooden'ı öldürmek istemektedir. Derken malikaneye ulaşan çiftimiz Temizlik görevlilerini temizler ve Wooden'a ulaşır ama Mona Max'i etkisiz hale getirir çünkü Mona Wooden'ın tetikçisidir ve Max de öldürmesi gerekenler arasındadır ama Mona Max'e aşık olduğu için vuramaz, vurmadığını gören Vlad Mona'yı vurur ve Wooden'ı öldürür derken Max ile Vlad arasında kovalamaca başlar ve sonunda Max, Vlad'i öldürür. Ardından Mona'ya geri döner ama Mona kolları arasında can verir.

Evet, parmaklarımı hissetmiyorum. Bu arada bu hikayenin kısaltılmış hali :D uzun halini okumak isteyen bu linke tıklasın. Şimdi öznel düşüncelerime gelirsek. Hikaye i-na-nıl-maz. Oynarken, izlerken hissettiğim duygular tarifsiz. Bilmiyorum belki ben abartıyorum belki hayran olduğum için böyle. Ama bence Hikayenin iyi olduğu konusunda hemfikiriz değil mi :D Bu senaryoda ilk oyunda olduğu gibi Sam Lake tarafından yazılmış ve Sam baba resmen imzasını senaryoya bırakmıştır. Edebi cümleler havada uçuşmakla birlikte bolca betimleme bulunur. Hikaye trajedi ile başlar trajediyle biter. Son kısmında ise gözümden birkaç damla yaş gelmişti. 2 ay etkisinden çıkamamıştım. Bakın cidden abartmıyorum çok çok iyi yazılmış bir senaryo. Hatta Max Payne 2'nin senaryosu bazı filmlerden uzundur. Kaynak

Oynanış

Oyunun ilk oyundan çok daha iyi oynanışa sahip olduğunu belirtmeliyim. Özellikle Bullet Time 2.0 oyuna yeni bir hava getirmiş. Artık yeni gelen sürüm ile yerde mermilerimiz bitene kadar ateş edebilmekte ve 360 derece dönerek hem ateş edip hem de mermimizi doldurabilmekteyiz. Ayrıca ilk oyundan farklı olarak Bullet Time kendi kendine dolmaktadır. Karakter ilk oyuna göre çok daha rahat hareket edebilmektedir. Ayrıca yeni gelen fizik motoru Havok Fizik Motoru 1.0 ile gerçekçi bir fizik mekaniklerine sahip olmuştur. Vuruş hissi gayet yerindedir. Düşmanlar vurulduğu yerden tepki vermektedir.

Efsaneleşmiş tema müziği

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Üstüne söylenecek çok söz yok. Hala açıp uzaklara daldığım efsane bir tema müziğidir kendisi.

Bahsedilmesi gereken diğer konular

Oyun Steam'de satılmıyor fakat hala ucuz fiyatlara Steam Key'ini bulmak mümkün. İnternette ufak araştırma yaparsanız bulabilirsiniz. Oyunda çökme hiç yaşamadım. Taş gibi çalışıyor. GTA'ların aksine Rockstar PC portunda bu sefer adamakıllı bir şeyler yapmayı başarmış :D

Bu arada bana göre oyunun tek kötü yanı hızlı bitmesi. Onun dışında her şey mükemmel. Tabii günümüze göre grafikleri ve fizikleri eski geliyor ama bence hala rahatça oynatır rahatsız etmez.

2023 yılında oynanır mı?

Evet oynanır. Taş gibi senaryosu, oyuncu kadrosu, seslendirmenleri, fizik motoru ile hala salya akıta akıta oynanır. Dediğim gibi bende yeri çok ayrı olan özel bir oyundur kendisi. Oyuna puanım 9.5/10 Yarım puanı ise kısa süren oynanışından kırıyorum.

Görüşlerinizi aşağıda belirtmeyi unutmayın bir sonraki incelemeye dek hoşça kalın

Son düzenleyen: Moderatör:
Yıllar yıllar sonra dahi ilk ve ikinci oyunun atmosferini yakalayabilen oyun sayısı bir elin parmağını geçmez. Çok çok başarılı bir oyun. Seviliyorsun Remedy.

Az önce sanırım 18.kez bitirdim. Bu zamana kadar oynadığım en iyi oyun.

Ben saymadım bile ne kadar bitirdiğimi. Hala açar oynarım. Benim de oynadığım en iyi oyun.

Yıllar yıllar sonra dahi ilk ve ikinci oyunun atmosferini yakalayabilen oyun sayısı bir elin parmağını geçmez. Çok çok başarılı bir oyun. Seviliyorsun Remedy.
Özellikle 3. Oyunu beğenmeme sebebim Max Payne tonunun olmamasıydı. Benim bildiğim Max Payne depresif, karanlık, soğuk ortamların adamıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı