Maxtor CTG8D macun ile deneyimlerim

kuanbey

Hectopat
Makaleler
2
Yaklaşık 2.5 yıl önce aldığım (başımın belası.) Acer Aspire A315-42G model kodlu laptopumda throttle problemi vardı. İşlemci LoL gibi oyunlarda 80 derecelere ulaştığında kendisini 0.4GHz'a kilitliyordu. (ona rağmen sıcaklık hala 80 derece.) Yaklaşık 2 ay önce temizliğini yapmıştım ancak macun yenilememiştim. Bugün maxor ctg8D model kodlu macunu satın aldım ve elime ulaştı direk uygulamaya geçtim. Vidaları söktüm soğutucu bloğu söktüm ve açtım ta daaa.

IMG-20220902-WA0010.jpg

IMG-20220902-WA0014.jpg

Rezalet bir macun uygulaması ile karşılaştım. (fabrikadan böyle çıkma.) CPU ve GPU üzerinde neredeyse macun yok ve kurumuş hepsi yanlara taşmış yok olmuş desek yeridir. Yanlardada ekran kartı VRAM'lerine benzeyen bir şey vardı pembe macunlu kısım o yapış yapıştı onun ne olduğunu tam anlayamadım. Neyse geçelim temizlik aşamasına. Malum CPU ve GPU üzerinde bir sürü bus dediğimiz küçük çekirdekimsi çıkıntı var onları kırmadan temizlemek çok uğraştırdı, son hali bu şekilde. (o pembe macunlar tam temizlenmedi yanlarda yapış yapış olduğu için çok zorladı beni.)

IMG-20220902-WA0016.jpg

Sonrasında kendi macunumu uyguladım.

IMG-20220902-WA0020.jpg

Makinemi büyük korkular içinde topladım ve start tuşuna bastım çalıştı :D,sonrasında bir takım testler yaptım.

AIDA64 işlemci ölüm testinde öncesinde throttlelı şekilde ortalama 79 (CPU frekans olarak 1.4GHz arasında.)
LoL oynarken öncesinde ortalama 78.
Yenileme öncesi boşta 50 derece sıcaklılara tabii iken (özel fan uygulaması kullanıyorum Acer'a bıraksak laptop yansa %100 fan açmaz!)

Yenileme sonrası.

AIDA64 ölüm testinde 15 dakika fan uygulaması ile %100 güçte çalıştırınca ortalama olarak 59 derece, 15 dakika fan uygulamasının otomatik ayarında kullanınca ortalama 64 derece, 15 dakika da Acer'ın kendi fan ayarlarıyla kullanınca ortalama 67 derece olarak sonuç aldım. (ortalama CPU frekansı 3GHz.)
LoL henüz test edilmedi güncellenecek.
Boşta 34 derece.

Anlayacağınız bu macun işi benim bir tık hayatımı kurtardı ve Acer'ın macunlarının ne kadar dandik olduğunu ve ne kadar kötü uygulandığını görmüş olduk. Bu macun hakkında pek bir bilgi bulamadığım için sıcaklık değerlerini sizlerle paylaşmak istedim. Umarım birilerine yardımımız dokunur, iyi sosyaller diliyorum.

Not: Maxtor macunu şu an anlık olarak Amazon üzerinde 47TL'ye rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Bana bu macunu öneren @KuoNN hocama teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı