Halnziye P13 ve Maxtor Ctg8d termal macun nasıldır?

Musa_Musa

Hectopat
Sevgili kullanıcılar, herkese iyi günler. Amazon Prime haftası için amazona girdim ve termal macunlar bakayım dedim. 2 tane daha önceden fark etmediğim, ucuz ve iletkenlik değeri yüksek termal macunla karşılaştım.

Maxtor ctg8D serisi 4 gr 12,8 w/m. K termal macun Maxtor Ctg8d Serisi 4 Gr 12,8 W/m.k Termal Macun : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Halnziye P13 13,4 w/mk 1 gr. Termal macun Halnziye P13 13,4 W/mK 1 Gr. Termal Macun : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Sizce bu macunlara para verilir mi?
Benim için 2 ay idare etmesi yazı çıkarması yeter 1 sene açmayacağım o yüzden ucuz bir şeyler arıyorum.

Maxtor macunu kullanıyorum şu an R5 3600'de. Bundan öncesinde wipaste C2'yi kullanıyordum 60W'ta 80-90 derece oluyordu işlemci. Maxtor'u sürdükten sonra 80-90W'ta 90 derece oluyor artık, yani etkisi olumlu yönde oldu.

Halnziye P13 aldım ben de az önce. Ne test var piyasada ne de inceleme. Laptop'da kullanan da yok neredeyse. Trendyol yorumları var sadece. Eğer unutmazsam testleri yapar eklerim buraya.

Legion 5 Pro kullanıyorum. Orijinal hali çok iyiydi ama şeytan dürttü soğutma bloğunu sıcakken vidalarını gevşetip sıktım, daha iyi olur mu acaba diye (bir yerde bahsedilmişti) yoğun stress testinde 95 dereceyi geçmezdi laptop şimdi 102 leri görüyor. AMD için normal ama olsun :D Bakalım bu macundan sonra ne olacak ve 1 sene sonraki performansı nasıl olur ara ara paylaşırım. Önemli olan laptopların fabrika macunları gibi uzun ömürlü olması. 3 ayda bir kuruyacaksa sıkıntı olur :D

1658184610955.png

Halnziye P13 aldım ben de az önce. Ne test var piyasada ne de inceleme. Laptop'da kullanan da yok neredeyse. Trendyol yorumları var sadece. Eğer unutmazsam testleri yapar eklerim buraya.

Legion 5 Pro kullanıyorum. Orijinal hali çok iyiydi ama şeytan dürttü soğutma bloğunu sıcakken vidalarını gevşetip sıktım, daha iyi olur mu acaba diye (bir yerde bahsedilmişti) yoğun stress testinde 95 dereceyi geçmezdi laptop şimdi 102 leri görüyor. AMD için normal ama olsun :D Bakalım bu macundan sonra ne olacak ve 1 sene sonraki performansı nasıl olur ara ara paylaşırım. Önemli olan laptopların fabrika macunları gibi uzun ömürlü olması. 3 ayda bir kuruyacaksa sıkıntı olur :D

Eki Görüntüle 1455810
Hocam aldınız ve test ettiniz mi? Nasıl performansı? Ve ne kadara almıştınız ben amazonda 90 Liraya buldum fiyatı çok uygun.

Hocam aldınız ve test ettiniz mi? Nasıl performansı? Ve ne kadara almıştınız ben amazonda 90 Liraya buldum fiyatı çok uygun.

Aldım test ettim hocam. Oem değerler ile benzer sıcaklıkları aldım. Legion da fan eğrisi otomatik olduğu için belli sıcaklığa ulaşınca zaten fan açmaya başlıyor. Sürekli orada sabit tutuyor. Stress testinde yine 90 94 seviyelerinde kaldı. Oem macunda 96-100 arası gidip geliyordu anlık ama stabil olarak 95 96ıydı oda.

GPU çok güzel soğuyor RTX3070 ama işlemcinin 5800H ın yüzey alından olsa gerek sürekli dalgalanma oluyor ısı grafiğinde. 2 kere denedimi bloğu kaldırdım 15dk stress testi yapıp soğuttuktan sonra pump out ne seviyede diye. Yarısına fazla baskı olmuş gibi, macunu tekrar yaydırdım çok baskı olan kısma azıcık daha fazladan koydum. Sonra test ettim, sıcaklıklar biraz daha oturdu işte 90-94 arasına geldi. Ama dediğim gibi laptop fanı desktop gibi çalışmadığı için anormal farklar göremedim. Şu an OEM macun ile bire bir aynı stabil değerler. Değiştirme zahmetine girmesem de olurmuş.

Sıvı metal kullanan bir arkadaşım var DH de. Onunla karşılaştırma yaptık, aynı değerler hemen hemen, tek farkı ise CPU da. Benim cpu yükselip yükselip alçalırken, onunki düz çizgi olarak gidiyor çok az dalgalanıyor.

Uzun lafın kısası laptopda randımanlı mıdır bilemedim. Biraz daha zaman geçsin göreceğiz ne olacak. 13kw değil de 5 6 değerinde gibi şimdilik :D

Kıvamını soracak olursan başka macunları hiç denemedim karşılaştırma yapamam, orta seviyede bir viskoziteye sahip. diş macunu kıvamında.

Aldım test ettim hocam. OEM değerler ile benzer sıcaklıkları aldım. Legion da fan eğrisi otomatik olduğu için belli sıcaklığa ulaşınca zaten fan açmaya başlıyor. Sürekli orada sabit tutuyor. Stress testinde yine 90 94 seviyelerinde kaldı. OEM macunda 96-100 arası gidip geliyordu anlık ama stabil olarak 95 96ıydı oda.

GPU çok güzel soğuyor RTX3070 ama işlemcinin 5800H'ın yüzey alından olsa gerek sürekli dalgalanma oluyor ısı grafiğinde. 2 kere denedimi bloğu kaldırdım 15dk stress testi yapıp soğuttuktan sonra pump out ne seviyede diye. Yarısına fazla baskı olmuş gibi, macunu tekrar yaydırdım çok baskı olan kısma azıcık daha fazladan koydum. Sonra test ettim, sıcaklıklar biraz daha oturdu işte 90-94 arasına geldi. Ama dediğim gibi laptop fanı desktop gibi çalışmadığı için anormal farklar göremedim. Şu an OEM macun ile bire bir aynı stabil değerler. Değiştirme zahmetine girmesem de olurmuş.

Sıvı metal kullanan bir arkadaşım var DH de. Onunla karşılaştırma yaptık, aynı değerler hemen hemen, tek farkı ise CPU da. Benim CPU yükselip yükselip alçalırken, onunki düz çizgi olarak gidiyor çok az dalgalanıyor.

Uzun lafın kısası laptopta randımanlı mıdır bilemedim. Biraz daha zaman geçsin göreceğiz ne olacak. 13kW değil de 5 6 değerinde gibi şimdilik :D

Kıvamını soracak olursan başka macunları hiç denemedim karşılaştırma yapamam, orta seviyede bir viskoziteye sahip. Diş macunu kıvamında.

Ben halihazırda MX-4 kullanıyorum. Sizce geçmeye değer mi? İşlemcim Ryzen 5 3600X, soğutucum Be queit pure rock BK009.

Ben halihazırda MX-4 kullanıyorum. Sizce geçmeye değer mi? İşlemcim Ryzen 5 3600X, soğutucum Be queit pure rock BK009.
Ben de 10 yıllık laptopa halnziye p13 aldım. Malesef sahte macun kullanıyordum. Bunu sürünce normal işlerde 70 dereceye kadar çıkabiliyor. Oyuna girince doksanı geçiyor. Pc eski olduğu içindir. Ama sen bence değişmene gerek yok. Mx 4 performansında diyebilirim.

Arkadaşın dediği gibi hiç değmez. Daha kaliteli ürünlere yönel eğer illa değiştireceksen de. Müthiş diyemem, kötü de diyemem. Eğer sıcaklıklar çok yüksek, fanlarım durmuyor, bakım zamanım geldi diyorsan ancak o zaman macun işine girişin. Onun dışında kalan her şey sadece merak. Masaüstü olsa sürekli denerim de, bundan sonraki yenilemeyi ancak sıcaklıklar anormalleşirse yaparım şu an hiç ellemem :D

Ben de 10 yıllık laptopa halnziye P13 aldım. Maalesef sahte macun kullanıyordum. Bunu sürünce normal işlerde 70 dereceye kadar çıkabiliyor. Oyuna girince doksanı geçiyor. PC eski olduğu içindir. Ama sen bence değişmene gerek yok. MX 4 performansında diyebilirim.

Arkadaşın dediği gibi hiç değmez. Daha kaliteli ürünlere yönel eğer illa değiştireceksen de. Müthiş diyemem, kötü de diyemem. Eğer sıcaklıklar çok yüksek, fanlarım durmuyor, bakım zamanım geldi diyorsan ancak o zaman macun işine girişin. Onun dışında kalan her şey sadece merak. Masaüstü olsa sürekli denerim de, bundan sonraki yenilemeyi ancak sıcaklıklar anormalleşirse yaparım şu an hiç ellemem :D

Teşekkürler bilgilendirme için. Aldım kenarda duruyor. Zaten macunu falan yeni değiştirmiştim soğutucuyu değiştirirken. Tepe tepe kullanacağım 1 - 2 sene.

Teşekkürler bilgilendirme için. Aldım kenarda duruyor. Zaten macunu falan yeni değiştirmiştim soğutucuyu değiştirirken. Tepe tepe kullanacağım 1 - 2 sene.
GPU yüzey alanı geniş daha iyi basıyor muhtemelen, cpu'da ya pumpout oluyor ya da macunun ısı iletimi hızlı değil. Oem PTM macunda bu kadar değildi cpu sıcaklığı. GPU hep serin çalışıyor zaten 140w çekmesine rağmen. Grafikten de anlaşılıyor CPU nun inip kalkması. Laptopu ilk aldığım zaman hız düşürmeye ancak 10 15dk sonra geçiyordu laptop.

1659043390105.png

1659043401206.png

Geri
Yukarı