Maxwell BIOS Tweaker ve NVFlash ile VBIOS Değiştirme

Ayyıldız6638

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sitede daha önce NVFlash için konu açılmış fakat ben bu programı Maxwell Tweaker üzerinden düzenlediğim (.rom) uzantılı dosya ile çalıştırmak istiyorum. Maksadım GTX970M ekran kartının default değerlerini arttırmak. Neden kaynaklandığını bilmediğim ama az buçuk tahmin ettiğim bir şekilde OC yaparken +135MHZ core clock limitiyle karşı karşıyayım. +135 core clock, +385 memory clock şeklinde OC yaptım. Oyunlarda ultra grafik ayarlarda +5 FPS gibi bir artış sağladım. Bilgisayarım Monster Tulpar T7 V3.1. Ekran kartında OC sonrasında bariz bir ısınma görmedim. Assassin's Creed Unity ve Syndicate için oyunu ağız tadıyla oynayayım diye düşündüm.

Önce GPU-Z programından bir (.rom) dosyası çıkarıp masaüstüne attım. Maxwell BIOS Tweaker'ı yönetici olarak çalıştırıp dosyayı açtım. Common sekmesinden aynen OC yapar gibi core ve memory clock hızları değiştirdim, voltage table sekmesindeki seçenekler aktif değil, power table sekmesinden de anlamadım değişiklik yapmadım, boost table sekmesindeki sayfanın altındaki ''max table clock'' değeri benim yaptığım yükseltmedekiyle aynı olmuştu zaten, boost states sekmesindeki 1037 olan değerleri OC yaptığım değerle değiştirdim ve clock states sekmesinde de değişiklik yapmadım.

MBT programında yaptığım değişikliklerle bir (.rom) dosyası çıkardım (OC.rom) ve NVFlash programının yer aldığı klasöre attım. Komut istemini yönetici olarak çalıştırıp ''NVFlash64.exe OC.rom'' yazınca alt kimlik hatası verdi. ''NVFlash64.exe --r OC.rom'' şeklinde denedim aynı hatayı almadım. 3 satır komut istedi program;

>nvflash --licreq=LicenseRequest.bin USER_FW_MOD (Bu komuttan sonra NVFlash klasörüne LicenseRequest.bin dosyası eklendi) ikinci adıma geçtim;
>nvflash --wrhlk=License.hulk (Bu komutu boşluk bırakıp sonuna OC.rom eklameden de denedim ama bu komuttan sonuç alamadım. Ekran anlık kararıp tekrar açılıyor, ''bip'' sesi ve ardından komut istemindeki son yazı dosyanın bulunamadığını söylüyor. Son adıma bunu atlayıp geçmeyi denedim ama tabiki olmadı çünkü son adım, bu adımda eklenmesi gereken dosyayı çalıştıracak. Son adım;

>nvflash --license=License.hulk vbios.rom ( burdaki vbios.rom'u ''kullanacağın BIOS dosyasını yaz olarak anlıyorum yani OC.rom)
Ayrıca eski BIOS'u yedekleyin demek GPU-Z'den çıkardığın (.rom) dosyasını yedekle anlamına mı geliyor?

Anlayan arkadaşlar 2. adımda tıkandım. Yabancı forumlara bile baktım bulamadım. Bu konuyu çözerseniz çok iyi olacak. İlgilenen herkese şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
GPU BIOS üzerinden OC yapmanızı önermem doğrusu. Çünkü sadece saat hızlarını artırarak istediğiniz sonuca ulaşamayabilir (zaten power limitini de artıramamışsınız ki kilitli olduğu içindir o) ve geri dönülmez sorunlara da yol açabilirsiniz.
Araştırıp varsa custom BIOS flashlayın. Custom BIOS'lar profesyonel kişiler tarafından hazırlanıyor.

Evet, yedeklenip saklanması gereken eski, yani orijinal BIOS GPU-Z üzerinden masaüstüne atılandır.

GPU BIOS üzerinden OC yapmanızı önermem doğrusu. Çünkü sadece saat hızlarını artırarak istediğiniz sonuca ulaşamayabilir (zaten power limitini de artıramamışsınız ki kilitli olduğu içindir o) ve geri dönülmez sorunlara da yol açabilirsiniz.
Araştırıp varsa custom BIOS flashlayın. Custom BIOS'lar profesyonel kişiler tarafından hazırlanıyor.

Evet, yedeklenip saklanması gereken eski, yani orijinal BIOS GPU-Z üzerinden masaüstüne atılandır.
Teşekkür ederim yorumunuz için. Peki "custom bios" nasıl bulunur? Benim bu kartın default değerlerini arttırmam gerekiyor. Bakın laptopa OC tavsiye etmem diyorlar ama şuan +135e +385 OC vaziyette kullanıyorum. Xi-3 HDT 9.1m/wk termal macun yeniledim. Assassin's Creed Syndicate ayarlar full vaziyette 65℃'yi geçiremedim ekran kartına. İnanmayan varsa video atarım. Daha ne yapayım, laptopun üstüne binip araba gibi süreyim mi Kayseri'ye kadar. Lütfen yardım edin şu engeli kırayım. Bunun için işten izin alıp yanınıza bile gelirim. Tabi şehir yakınsa :). Kafaya taktım bu işi.
Ayrıca engellenmekten yoruldum sitenin birine laptopu satmak için ilan attım masaüstü toplayacam ama attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değmeyecek zarara gireceğim. Laptopumu seviyorum ayrılmak istemiyorum :).

Bu arada daha önce OC yapınca ısınma olmadı demiştim. Default hızlarda Syndicate 58℃.

Bendeki kartlara custom BIOS atmak için az mücadele etmemiştim ben de :D
3-4 yıl önce tekine 3 bin TL verdiğim kartları bozmak da vardı işin ucunda, ki akla gelen başa gelmişti :cry: BIOS flashlarken tam o anda elketrik kesilmiş kartlardan birinin BIOS'u çökmüş artık PC açılmıyordu :morgöz: Neyse ki ikinci bi kartım daha vardı ve yer (slot) değiştirip sağlam olanla PC'yi açmıştım. Fakat ikinci sıraya aldığim kartın akıbetinin ne olduğu hiç görünmüyordu. Ne GPU-Z'de ne de bi başka programda kartın varlığına dair ipucu yoktu.
Ancak bi umut diyerek bi de Komut İstemi'de bakayım deyip içi boş (ne kardın adı ne de bi başka özellik yazmıyordu) görebilmiştim. Tamam, dedim kart sağlam ancak kartın BIOS'u silinmiş diyerek o gün DH'de bir konu açarak oradaka gerçekten deneyimli bi kaç arkadaştan da yardım alarak benzer ama farklı yöntemlerle kurtarmıştık kartı ve mutlu son (y)

Eh, artık BIOS flashlama konusunda uzmanlaşmıs çökseler de kurtarbileceğimi bildiğimden çekinmeyim bir çok farklı modlanmıs BIOS'lar denemiştim. Tabi soğutmam çok iyi olduğundan ve nasıl olsa ikinci bir kart daha olduğundan dolayı bu kadar rahattım.

Neyse, sizin konuya gelelim. Isıları daha çok voltaj artırdığından aşırı artmaması normal sizdekinin de. Mem- Core Clock Frekans hızları artırıldıkca duruma göre güce yani voldaj ihtiyacı duyar, verilmediğı taktirde ceşitli stabilite sorunlarla karşılanır, fazla voltaj verildiği taktirde de aşırı sıcaklık ve yine bozulan stabilite ile karşılanır.

Yine neyse. Ben PC'den değil de mobilden araştırdım biraz, sizin kartın custom BIOS'u ya da kikiti açılmış versiyonu var mı diye ama maalesef yok gibi sanki. Bulduğum vBIOS'lar Asus ve MSI olan modeller içinmiş ve anladığım kadarıyla bu vBıos'lar bir biriyle uyumlu değilmiş. Bu konuda siz de biraz araştırın, olmadı o yabancı sitelerde konu açın (bu tarz konularda Türkiye olarak mahrumuz, sebebi de daha çok: maaşının yarısıyla ya da tamamıyla aldığimız donanımı riske atmaya korktuğumuzdan dolayıdır.)

Altkimlik sorunu dedim ya o hatayı veriyor zaten. Sonraki verdiğim 3 komutu da zannedersem geçersiz komut verdiğimden verdi. Çalıştıramadık yani. Korumayı açmak için --protectoff yazarak başladım. Sonra yine aynı hata.
Benim anlamadığım .rom dosyasını zaten gpu-z'den çıkarıp editliyorum. Dışardan bulmuyorum. Daha bu neyin altkimlik hatası. Schenker ile Clevo'yu temsil eden "(8373.7266)" gibi iki tane rakam grubu veriyor uyuşmadı diyor.
Nvidia'nın sürücü bildirimine bir ton isyan yazdım. Evine ocağına ateş yağsın dedim :). Parasınıverdim kart benim kardeşim ben bu kartı sadece +135 den fazla core clock vermek için aldım kim oluyorsunuz da engelliyorsunuz sizene ister patlatırım ister sigara yakarım falan filan :). Kırın dedim şu kilidi. Çıldırtacak beni bilmemneler...

Yav, tam yazıyorum araya bir arama giriyor, tam telefonu kapatıp yazmaya başlıyorum bu sefer başkası arıyor, sanki tam da bu sırada anlaşmışlar, sinir oldum arkadaş.

Peki "Yönet/ Görüntü bağdaştırıcısı/ Özellikler/ Sürücü"den E.kartını devredışi brakıp --protectoff yaptıktan sonra, yedeklediğiniz bıos'a isdediğiniz değerleri girdikten sonra; o yedeğin adını hiç değiştirmede mause ile tutup "nvflash64.exe"in üzerine sürükleyerek denediniz mi?
Bu, aslında en kolay ve işeyarayan bir yoldur.

Bu arada, flashlanan BIOS PC yeniden başlatmamıs aktif olmaz bunu biliyorsunuzdur belki ama yine de hatırlatayım.

Yav, tam yazıyorum araya bir arama giriyor, tam telefonu kapatıp yazmaya başlıyorum bu sefer başkası arıyor, sanki tam da bu sırada anlaşmışlar, sinir oldum arkadaş.

Peki "Yönet/ Görüntü bağdaştırıcısı/ Özellikler/ Sürücü"den E.kartını devredışi brakıp --protectoff yaptıktan sonra, yedeklediğiniz bıos'a isdediğiniz değerleri girdikten sonra; o yedeğin adını hiç değiştirmede mause ile tutup "nvflash64.exe"in üzerine sürükleyerek denediniz mi?
Bu, aslında en kolay ve işeyarayan bir yoldur.

Bu arada, flashlanan BIOS PC yeniden başlatmamıs aktif olmaz bunu biliyorsunuzdur belki ama yine de hatırlatayım.
Hocam deneyip dönüyorum.
Aynı hata. Yemin etmiş kitlenmeye.
Bir şey daha ekleyeyim. Ben bu işlemleri denerken bir sefer yeniden başlattığımda "Monster" logosunun altında dönen işaret değil de işlemler tamamlanıyor gibi bir bildirim gelmişti. Bu olaydan sonra PC de bir değişiklik oldu. Önceden OC yapacakken ya da programla sıcaklık kontrolü yaparken programlar ekran kartını görmüyordu. Sıcaklık programına oyun açıp alta atıp giriyor ve oyunu kapatıyordum. Boşta sıcaklık 32℃ idi. Şimdi oyun açmadan programa girince ekran kartını görüyor ve boşta sıcaklık 40℃ yakın. Aynı şekilde oyun açmadan OC programında da seçenekler aktif olmuyordu şimdi aktif.
Ayrıca bir de nvidia system tools var. İndirdim ve zerre kadar birşey anlamadım ve programı kullanamadım. MHZ değerleri normalden garip. İnternette adamlar ayarları sona çekiyor. Seçenekler de bazen aktif bazen değil. Nvidia'nın bizi muhatap alacağı da yok bu gerçek ama bildiğim birşey varsa bu kart çok iyi OC yiyor ama engelleme var ve bu durum gayet manidar. Hatta moneydar.

İki tane hacker kardeşimiz çıkıpta hayrına şu driverları cracklemiyormu arkadaş kurtarın bizi.

Olmazsa akşam TeamWiever'dan bi baksam iyi olacak sanırım.
Bi bakayım da, olmadı akşam iletişim kurabileceğimiz bir E-posta atarım buraya.

Tamam, ben ararım sizi.

Evet, USB ile de atabilirsiniz ama mevcut BIOS korumalı olduğundan pek bir şey değişmeyebilir. Size kilidi kırılmış BIOS lazım.
Benim bu aralar pek zamanım olmuyor, siz bi sizin GPU'ya uyumlu BIOS var mı diye "TechPowerUp"a ya da başka sitelerden bakın. Eğer var ise bu alta verdiğim videodan da destek alarak bir ön yükleme flash disk oluşturup deneyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı