MBPs değeri artarsa ping düşer mi?

Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle selam. Türk Telekom'un 16 Mbps paketine sahibiz. Yeterli olmuyor, internet çok yavaş işliyor, oyunlarda ping değeri yüksek oluyor. Bunu 35 Mbps paketine yükseltirsek pinglerde bir düşüş olur mu? Çok fark eder mi? İnternet gerçekten hızlanır mı? Yorumlarınızı bekliyorum.

Edit: Altyapımız maksimum 50 mbps destekliyor.

Hayır download hızınızla ping alakasız şeyler,şayet hız artması için adsl den VDSL altyapıya geçerseniz ping değerlerinizde düzelme olabilir.

Hayır download hızınızla ping alakasız şeyler,şayet hız artması için adsl den VDSL altyapıya geçerseniz ping değerlerinizde düzelme olabilir.
VDSL altyapıya sahibiz hocam. Ping dışında internette gözle görülür bir hızlanma olur mu gerçekten? Örneğin maç falan izlerken kasmalar düzelir mi?

VDSL altyapıya sahibiz hocam. Ping dışında internette gözle görülür bir hızlanma olur mu gerçekten? Örneğin maç falan izlerken kasmalar düzelir mi?
Maç izlediğiniz yere göre değişir ama tabikide daha yuksek alabiliyorken neden almayasınız günümüz ekonomisinde üç beş kuruşun önemi kalmadı farkı neyse maksimum hıza geçin derim.

Maç izlediğiniz yere göre değişir ama tabikide daha yuksek alabiliyorken neden almayasınız günümüz ekonomisinde üç beş kuruşun önemi kalmadı farkı neyse maksimum hıza geçin derim.
Hocam şimdi şundan korkuyoruz. Şuan 12 mbps falan anca alabiliyoruz. Şimdi bu 30 olursa ve etki etmezse herhangi bir üzülürüz. Verdiğimiz paraya yazık. Eğer gerçekten gözle görülür bir artış olur derseniz yükseltelim. TurkNet'e geçme şansımız da var eğer bir sonuç alınmazsa.

Ping'i etkileyen birçok sebep var. Sadece tarifeyle ilgili değil. Bakır şebeke ise (50 Mbps destekliyorsa %90 bakır şebeke) hassasiyet artar. Hat gürültü seviyelerindeki değerler düşükse ping yapar buna bağlı olarak aktif kullanım fazlaysa yine ping artar. Modeme kadar gelen hız kapasitesi düşük ama tarifen yüksekse ping olur. Dairene gelen tesisat ek, parazit, oksit vs. varsa ping yapar. Yani bir sürü etken var tek bir noktaya bağlı değil.
Örnek;

1671219020400.png

Hat kapasitem ile tarifem yakın değerler olduğundan dolayı gürültü seviyesi düşük 9.5 dB.
Eve 93Mbps internet geliyor benim internet tarifem 75Mbps. Ben bunu 50 yaparsam hat kalitesi daha sağlıklı olacaktır ama ben bu hattı Netflix, YouTube vs. için kullanıyorum ping vs. çok önemli değil. Özetle istersen 100Mbps internetin olsun hat kalitesi zayıfsa her türlü ping problemi yaşarsın.

Hocam şimdi şundan korkuyoruz. Şuan 12 mbps falan anca alabiliyoruz. Şimdi bu 30 olursa ve etki etmezse herhangi bir üzülürüz. Verdiğimiz paraya yazık. Eğer gerçekten gözle görülür bir artış olur derseniz yükseltelim. TurkNet'e geçme şansımız da var eğer bir sonuç alınmazsa.
Şahsen kullanmakta olduğunuz interneti bir saat dahi kullanmaya sabredemem 75mbps paket kullanıyorum 35 lik paketten geçerken bende acaba boşuna mı neyimize yetmiyor falan diye düşündüm ama bakıyorum ki neredeyse aynı fiyata daha yüksek hız alıyoruz bugün geçmeseniz birgün yükseltmek zorunda kalacaksınız bence çokta düşünmeyin geçin gitsin 35mbps altı iş görmüyor artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı