MBR diski GPT diske çevirme

Senseii58

Centipat
Kısaca yazıyorum benim sistem legacy format atıp UEFI yapacağım ama 1TB'lık M.2 SSD GPT değilmiş ama 240GB SSD GPT ben BU1TB'lık diski nasıl GPT yapmalıyım hangi aşamaları yapmalıyım içindekiler silinebilir sorun değil. İlk önce BIOS'tan legacy i UEFI mi yapmalıyım.
Akşama yapmaya çalışıcam eğer özelden tamamen yardım edebilen olursa diğer hafta sonu ona Steam kodu veya oyun içi kodu hediye edebilirim.

Son düzenleme:
Koda gerek yok. Windows format dosyasını flash belleğe tutuş ile yazarken gpt seçeneğini seç. Ayrıntılı bilgi için Google'a bak.

Evet, UEFI format için Legacy'den UEFI'ye çevirmen gerekiyor. Aşağıdan USB'ye Windows 10 yazdırıp kurulum ekranında 1 TB'lık diski silip sistemi içine kurman yeterli.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS Legacy ise Rufus ile UEFI GPT yazdırırsan hata verir. Önce kurulum yapacağın Flash Belleğe yazmadıysan CMD'den şu kodları yazman gerek;
Bunları direk kopyala yapıştır yapmadan tek tek yazmalısın.
diskpart
list disk
select disk X (bu flash bellek hangisiyse o seçilecek)
clean
create partition primary
select partition 1
active
format fs=ntfs quick
assign
exit
Ardından Rufus ile yazdırmadan Windows .iso dosyasının içindekileri Flash Belleğe atacağız. Bilgisayarı kapattıktan sonra Boot ekranından ilk [UEFI] (xxxxxx) yazan birimi, ardından da Flash Belleği Boot edecek şekilde ayarlayıp reset atıyoruz. Kurulum normal şekilde başlar. Disk seçim ekranında hata veren diski biçimlendirip devam edebilirsin. Daha 2 hafta önce aynı hata ile karşılaştım.

BIOS Legacy ise Rufus ile UEFI GPT yazdırırsan hata verir. Önce kurulum yapacağın Flash Belleğe yazmadıysan CMD'den şu kodları yazman gerek;
Bunları direk kopyala yapıştır yapmadan tek tek yazmalısın.
Diskpart
List disk
Select disk X (bu flash bellek hangisiyse o seçilecek)
Clean
Create Partition primary
Select Partition 1
Active
Format fs=NTFS quick
Assign
Exit
Ardından Rufus ile yazdırmadan Windows. ISO dosyasının içindekileri Flash Belleğe atacağız. Bilgisayarı kapattıktan sonra Boot ekranından ilk [UEFI] (xxxxxx) yazan birimi, ardından da Flash Belleği Boot edecek şekilde ayarlayıp reset atıyoruz. Kurulum normal şekilde başlar. Disk seçim ekranında hata veren diski biçimlendirip devam edebilirsin. Daha 2 hafta önce aynı hata ile karşılaştım.

Teşekkürler hocam akiam size tekrar yasam olur mu dershanedeyim.

Hocam bu videoda gösterilenleri yapsam olur mu?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Evet, böyle de olur.

Dosya Ekleri

• IMG_20201031_155213.jpg
    IMG_20201031_155213.jpg
    55,9 KB · Görüntüleme: 67

Geri
Yukarı