Rehber MBR diski kurulum ekranında GPT'ye çevirme

Windows kuracaksınız, eski diskinizde de bir Windows yüklü. Rufus'ta hiçbir ayara dikkat etmediniz. Boot ettiniz, diski sildiniz ve hop karşınızda bu imaj MBR disklere yüklenemez uyarısı! Hayırlı olsun efendim.

1640878601489.png

Tamam belki diskinizi sildiğiniz için, eski Windows'u da geri açamıyor olabilirsiniz ama bunun çok basit bir yolu var, hemen paniklemeyin.
Kurulumdan çıkıyoruz ve USB diskten tekrar boot ediyoruz, klavye düzenini seçiyoruz. Sonrasında şimdi yükle butonunun hemen sol altındaki bilgisayarınızı onarın butonuna tıklamamız gerekiyor.

1640878697537.png

Bu butona tıkladıktan sonra karşımıza mavi bir ekran gelecek ve şu seçenekleri göreceğiz.

1640878731772.png

Buradan Sorun Gider butonuna tıklıyoruz.
Sonra çıkan seçeneklerden Komut İstemi butonuna basıyoruz.

1640878768986.png

Sonrasında boş bir mavi ekran göreceksiniz, korkmayın bilgisayarınızı kapatmayın.
Ve bir süre beklemeniz bittikten sonra karşınızda bir CMD penceresi görüyor olacaksınız.

1640878819753.png

Şimdi ise komutlarımızı yazmaya başlayalım.
diskpart yazıp disk yönetimi uygulamamızı CMD üzerinde çalıştıralım.

1640879011408.png

Sonrasında ise list disk yazıp disklerimizin listesini alalım.

1640879042158.png

sel disk <disk numarası> yazıp diskimizi seçelim.

1640879093362.png

Diskimizi temizlediğimizi biliyoruz ama, bir daha temizlememiz gerekiyor. "clean" yazıp seçtiğimiz diski silelim.

1640879160606.png

Ve diski GPT formatına çevirmek için, convert GPT yazıp çevirme işlemimizi tamamlayalım.

1640879210891.png

Sonrasında ise, iki kez üst üste exit yazıp DiskPart uygulamasından ve CMD konsolundan çıkış yapalım.
Bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve normal şekilde kuruluma devam edebiliriz.

1640879443338.png

Dinlediğiniz için teşekkür ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana!
Ayrıca bu işlemi veri kaybetmeden yapmak isteyen arkadaşlar için bir video bırakıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

NOT: Bıraktığım videodaki veri kayıpsız işlem Windows'un kurulu olduğu sistemde Windows'u doğru şekilde dönüştüremez.

Son düzenleyen: Moderatör:
CMD'yi açmak için Shift + F10 kombinasyonunu da kullanabilirsiniz.
Eee, kurulum ekranında Shift + F10 ile zaten komut satırı açıp diski GPT yapabiliyoruz. Niye yeniden başlatıp onarma kısmına giriyoruz ki 🤔
Bilmem hocam, rehber yapayım bilmeyen vardır diye dedim. Aklıma ilk bilgisayarınızı onarın kısmı geldi basıp geçmişim. :D
Gayet faydalı olmuş. Elinize sağlık.
Teşekkür ederim.

Bilmem hocam, rehber yapayım bilmeyen vardır diye dedim. Aklıma ilk bilgisayarınızı onarın kısmı geldi basıp geçmişim. :D

Teşekkür ederim.

Sizin dediğin de doğru hocam. Biz sadece kısayolunu söyledik, güzel rehber olmuş, elinize sağlık.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı