MBR Diskten GPT Disk'e Geçiş

Metehan1923

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 2 TB olan diskime ek Seagate marka 8TB olarak ek dahili hard disk taktım fakat sistem 2TB olarak görüyor. Geri kalan bölümü silip aktifleyemiyorum. Bu disk MBR 2 TB Sınır hatası alıyorum. Nasıl düzeltirim? Bir de GPT'ye geçersem MBR formatında doldurmuş olduğum eski 2TB olan diskim hasar görür mü veriler sıkıntı yaşar mı? Yanlış bir şey yapmadan size sormak istedim detaylı bir bilgi veren olursa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
MBR ve GPT arasındaki bazı farklar;
MBR şeklindeki bölümlendirmede maksimum 2 TB değerine kadar olan diskleri sistem okuyabilmektedir. GPT şeklindeki bölümlendirmede ise MBR’nin aksine disk kapasiteleri 9.44 ZB gibi boyutlara kadar erişebilmektedir. MBR bölümlendirmesi 32 bit kayıt sistemi kullanırken, GPT bölümlendirmesi 64 bit kayıt sistemi kullanmaktadır. Bu nedenle 2 TB üstü diskleri GPT şeklinde bölümlendirmek istiyorsanız 64 bit işletim sistemi kullanmanız gerekmektedir.

MBR formatındaki 2 TB üstü bir disk GPT şeklinde nasıl bölümlendirilir?
Öncelikle diski gpt formatına çevirelim.

1. Başlat –> Çalıştır yada Windows+R tuş kombinasyonu ile Çalıştır seçeneğini açıyoruz.
  2. Çalıştır bölümüne cmd yazarak enter tuşuna basıyoruz.
  3. Açılan komut ekranına diskpart yazıp enter dedikten sonra karşımıza gelen güvenlik uyarısı çıkarsa evet diyerek işlemi sürdürüyoruz.
  4. diskpart ekranında list disk yazıp enter diyoruz.
  5. Listelenen diskler içerisinde sisteme taktığımız 2 tb üstü kapasiteye sahip harddiski bulup disk numarasınıda belirleyip ekrandaki komut satırı kısmına select disk X (X yerine diskin numarasını yazın 0-1-2 gibi ) değeride yazdıktan sonra enter diyerek işlemi devam ettiriyoruz. Seçimi girdikten sonra ekranda Disk X şimdi seçili disk bildirimi almış olacaksınız.
  6. Diski seçtikten sonra clean yazıyoruz. Bu komutla diskin içerisindeki tüm veri silinecek disk tek parça haline gelecektir.
  7. Ekrandaki kod satırı kısmına convert gpt yazın. ( Bu komut diskinizi gpt formatına çevirir. )
  8. İşlemi devam ettirmek için exit ardından açılan kısma tekrar exit yazarak pencereleri kapatıyoruz.
Şimdi diski gpt biçimine çevirmiş olduk.Disk Gpt stilinde ancak bölümlendirme yapılmadı. Harddiski parçalara bölmek veya tek parça halinde oluşturmak için bölümlendirme yapmamız gerekiyor.

GPT biçimindeki diske tek parça yada bölerek bölümlendirme;

1. Masaüstündeki Bilgisayarım simgesi üzerine gelerek sağ tuş tıkladıktan sonra Yönet seçeneğini seçiyoruz.
  2. Açılan pencerede Disk Yönetimini seçiyoruz.
  3. Disk yönetiminden 2 TB olan harddiski buluyoruz.
  4. Diske sağ tuş tıklayıp Yeni basit birim‘i seçiyoruz
  5. İşlemleri devam ettirerek diski istediğimiz boyuta ayarlıyoruz.
  6. Bu işlem sonrası Disk yönetimi kısmında kalan ayrılmamış kısma aynı işlem ile yeni bir bölüm daha oluşturabilirsiniz.

Peki üstad GPT'ye dönüştürme işlemini yaptıktan sonra MBR ile doldurulmuş diğer dahili hard diskte bir sorun meydana gelir mi veri kaybı yada silinme olur mu?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı