MEB bana tablet verdi

Selamlar, dün biraz rahatsız edici bir olay yaşandı başlıktan da anlayacağınız üzere. Öncelikle MEB'in tablet bilgisayar dağıttığını duymayanınız yoktur herhalde, şahsen benim haberim yoktu, dün sabah babama okul tarafından bir arama gelmiş, bana tablet çıktığını söylemişler annem de okula gitti, okulda bu bilgisayarı kimseye vermeyeceğini-satmayacağını onaylayan bir takım belgeler imzalatmışlar ardından akşam tablet ile birlikte eve geldi cihaz aidata alim 10" ben ilk başta cihaza markasından vs. dolayı bayağı soğuk yaklaşmıştım, deneme amaçlı PUBG Mobile indirdim kaliteli grafik ayarlarında hiç donma olmadan 60 FPS oynatabiliyor 64 GB hafızaya sahip.

Asıl konu şu bu cihaza sahip olmak için başvuru yapılması gerekiyor ve tahmin edeceğiniz üzere başvuru yapanlar arasından devlet durumu en kötü olan öğrencileri seçip veriyor fakat bende öyle olmadı; şahsen TR ortalamasının üstünde bir gelir grubuna sahibim başvuru da yapmadım ve bu cihazı durumu olmayan bir kardeşime vermeyi çok isterim. Devlet bu konuda kişinin elini tamamen bağlamış durumda, eğer cihazı başkasının kullandığı anlaşılırsa iş hapis cezasına kadar gidiyor.

Çok saçma bir sistem, siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Hocam araştırıp verdikleri falan yok, rastgele veriyorlar veya yetkililer tanıdıklara vs çıkmasını sağlıyor. Şahsen şöyle bir olaya şahit oldum arkadaşlarımdan bazıları başvurmuştu tablet için. Bir arkadaşım 2 kardeşler durumları iyi PC, kendilerine ait telefon, tablet vs her şeyleri var durumları çok iyi, diğer arkadaşım ise 3 kardeşler ve 10-15 yıllık bir laptopları var ve 3 kardeşte onu kullanıyor. Durumları çok kötü değil fakat 3 kardeşe tablet alacak kadar da iyi değil durumları, durumu nispeten düşük olan arkadaşıma hiçbir şey çıkmadı, diğer durumu iyi olan arkadaşıma ise 2 tablet birden verdiler. Durumu iyi olan arkadaşımın babası malum bir partide önemli biri diğeri ise su işlerinde işçi.

Hocam takipsizlikten alakalı bir şey, zaten MEB doğru bir şey yapsa şaşarım. Hocam kafaya takmayın kullananın geçin tabii iade şansınız varsa deneyin derim.

Bence iade etmesin kullansın. Ondan alıp yine durumu iyi birine vereceklerine bari kendi kullansın. Ama okulla görüşüp durumu kötü bir tanıdığına verme imkanın var ise öyle yap derim. Tabii kullanmıycaksan.

Hocam tamamen fikir yürütüyorum. Bize lisenin her döneminde, babamızın, annemizin ne iş yaptığını, evin aylık ne kadar geliri, gideri olduğunu, ebeveynlerimizin yaşayıp yaşamadığını, evde kaç kişi konakladığımızı, ebeveynlerimizin öğrenim durumunu belirttiğimiz formlar veriliyordu. Belki siz de ondan doldurdunuz ve sizi uygun gördüler bunun için. Bilemedim.

Selamlar, dün biraz rahatsız edici bir olay yaşandı başlıktan da anlayacağınız üzere. Öncelikle MEB'in tablet bilgisayar dağıttığını duymayanınız yoktur herhalde, şahsen benim haberim yoktu, dün sabah babama okul tarafından bir arama gelmiş, bana tablet çıktığını söylemişler annem de okula gitti, okulda bu bilgisayarı kimseye vermeyeceğini-satmayacağını onaylayan bir takım belgeler imzalatmışlar ardından akşam tablet ile birlikte eve geldi cihaz aidata alim 10" ben ilk başta cihaza markasından vs. dolayı bayağı soğuk yaklaşmıştım, deneme amaçlı PUBG Mobile indirdim kaliteli grafik ayarlarında hiç donma olmadan 60 FPS oynatabiliyor 64 GB hafızaya sahip.

Asıl konu şu bu cihaza sahip olmak için başvuru yapılması gerekiyor ve tahmin edeceğiniz üzere başvuru yapanlar arasından devlet durumu en kötü olan öğrencileri seçip veriyor fakat bende öyle olmadı; şahsen TR ortalamasının üstünde bir gelir grubuna sahibim başvuru da yapmadım ve bu cihazı durumu olmayan bir kardeşime vermeyi çok isterim. Devlet bu konuda kişinin elini tamamen bağlamış durumda, eğer cihazı başkasının kullandığı anlaşılırsa iş hapis cezasına kadar gidiyor.

Çok saçma bir sistem, siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?
Hocam o tabletlerde Play Store yok diye biliyorum. Sadece güncel yardımıyla inmiyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı