MEG X570 Anakartta A-XMP açınca Yanan Kırmızı LED nedir?

Rezanix

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, RAM'leri tam gücünde kullanmak için BIOS ayarlarından A-XMP'yi "Auto"dan "Profile 1" e getirdiğimde kasada RAM'lerin yanında küçük kırmızı bir LED yanıyor. BIOS sıfırlayıp Auto'ya aldığımda ise bu ışık gidiyor. Bu ışık ne anlama geliyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.
BIOS ekranı:

1621019628884.png

Kasa:

1621019652229.png

1621019658787.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamdır. Çok teşekkür ederim. Bir de son olarak CPU hızını "Auto" olarak mı bırakayım yoksa kendim bir değer gireyim mi? Ayrıca BİOS üzerinden yapılacak herhangi bir ayar var mı?
Auto bırak, otomatik boost yapıyor zaten. Şimdi şöyle söyleyeyim, 2000 FCLK stabil olmadığı için ram'lerinizi maalesef 4000 MHz olan XMP Profilinde kullanamayacaksınız. Yani kullanırsınz ama FCLK frekansı ram frekansının tam yarısı olmadıkça performans çok kötü olur ve 4000'in yarısı 2000. 1900 FCLK ve 3800 MHz ram şeklinde baştan ayar yapın.

Bu arada bende de 5900x var ve Curve Optimizer üzerinden overclock yaparak çok güzel sonuçlar elde ettim, ama çok zahmetli. Youtube'da PBO2 Curve optimizer tutorial yazarak nasıl yapıldığına bakabilirsin. Ilgilenyorsan böyle şeylerle güzel olur diye dedim.

Bir de yanılmıyorsam maks FCLK Frequency değeri 3000 veya 4000 ama arkadaş Auto da 1800 de kullanıyor biz 2000'e alsak yeterli olur demişti.
Dediğim gibi pek bir bilgim yok.

Auto bırak, otomatik boost yapıyor zaten. Şimdi şöyle söyleyeyim, 2000 FCLK stabil olmadığı için ram'lerinizi maalesef 4000 MHz olan XMP Profilinde kullanamayacaksınız. Yani kullanırsınz ama FCLK frekansı ram frekansının tam yarısı olmadıkça performans çok kötü olur ve 4000'in yarısı 2000. 1900 FCLK ve 3800 MHz ram şeklinde baştan ayar yapın.
FCLK frekansını auto yapıp A-XMP'yi Profile 1 de bıraksam olmuyor değil mi?

Bu arada bende de 5900x var ve Curve Optimizer üzerinden overclock yaparak çok güzel sonuçlar elde ettim, ama çok zahmetli. Youtube'da PBO2 Curve optimizer tutorial yazarak nasıl yapıldığına bakabilirsin. Ilgilenyorsan böyle şeylerle güzel olur diye dedim.
Vallahi anladığım kadarıyla siz bilgilisiniz fakat ben bu konularda çok bilgisizim izlesemde başarılı bir şekilde yapacağımı düşünmüyorum. Sisteme zarar veririm diye de korkuyorum.

Vallahi anladığım kadarıyla siz bilgilisiniz fakat ben bu konularda çok bilgisizim izlesemde başarılı bir şekilde yapacağımı düşünmüyorum. Sisteme zarar veririm diye de korkuyorum.
Bende Revdeisdou'nun arkadaşıyım zaten. Ondan yardım isteyin istediğiniz her şeye cevap verir veya bende yardım edebilirim.

Olmaz, yani performans olması gerekenden çok daha düşük olur, anakart'da 2000 FCLK'nin stabil olmayacağını bildiği için onu otomatik olarak 1900 yapar. Kısacası ram'leri 3800 Mhz yapmak zorundasınız.
RAM'leri 3800Mhz yapmak için kendim değer girmem gerekiyor. Ama bildiğim kadarıyla sadece RAM frekansına değer girmek yetersiz kalıyor voltaja falanda değer girmek gerekiyor. "Profil 1" seçeneği bunu otomatik olarak yaptığı için seçmiştim de şimdi dediğinizi uygulayacağım kendim RAM frekansına 3800 Mhz değer gireceğim. Voltaj ayarlarını falan ne yapmam gerekiyor?

RAM'leri 3800Mhz yapmak için kendim değer girmem gerekiyor. Ama bildiğim kadarıyla sadece RAM frekansına değer girmek yetersiz kalıyor voltaja falanda değer girmek gerekiyor. "Profil 1" seçeneği bunu otomatik olarak yaptığı için seçmiştim de şimdi dediğinizi uygulayacağım kendim RAM frekansına 3800 Mhz değer gireceğim. Voltaj ayarlarını falan ne yapmam gerekiyor?
O ram çipinize bağlı.

Geri
Yukarı