Mekanik klavye nasıl temizlenir?

Alperen0

Kilopat
Daha fazla  
Dün klavyemin üstüne meyve suyu döktüm. Tüm tuşlar düzgün çalışıyor ama bazılarının Switch'lerinin arasına falan gitmiş herhalde, basış hissi falan değişmiş ve yapış yapış. Nasıl temizleyebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tuşları çıkarıp bir kaba koy, sonra ılık suyla yıka, gövdenin vidalarını çıkart ve sonrasında fırça yardımıyla temizle.

Tuşları çıkarıp yıkadım ama switchlere gittiği için oluyor sanırım. Çıkarmak dışında bir çözüm yok mudur? Çünkü klavyenin hiçbir yerinde vida yok, haliyle nasıl sökeceğimi bilmiyorum. Klavye E-Blue K753 bu arada. 2 3 yıl önce Aliexpress sitesinden almıştım.

Switchler değiştirilebilir olduklarından kullanmadığınız tuşların switchleri (Scroll Lock gibi) sağlam ise bozulanları onlarla değiştirebilir veya uyumlu yeni switchler sipariş edebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi vida yerleri de var.
e-blue-k753.jpg

Switchler değiştirilebilir olduklarından kullanmadığınız tuşların switchleri (Scroll Lock gibi) sağlam ise bozulanları onlarla değiştirebilir veya uyumlu yeni switchler sipariş edebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi vida yerleri de var.
Eki Görüntüle 753102

Çoğu mekanik klavyede switchler lehimlidir. Switchleri bu bahsettiğiniz şekilde sökebileceğiniz klavyeler hotswappable olarak geçmektedir. Eğer konuda bahsedilen klavye böyle bir klavye değilse bu şekilde çıkartmasına imkan yok. Arka kısmı açıp, lehimleri tek tek eritip o şekilde çıkartması gerekiyor.

Normal pense ile çektim çıkardım. Temizleyip geri taktım düzeldi.
Çoğu mekanik klavyede switchler lehimlidir. Switchleri bu bahsettiğiniz şekilde sökebileceğiniz klavyeler hotswappable olarak geçmektedir. Eğer konuda bahsedilen klavye böyle bir klavye değilse bu şekilde çıkartmasına imkan yok. Arka kısmı açıp, lehimleri tek tek eritip o şekilde çıkartması gerekiyor.
Ekteki klavye zaten benim klavyemin aynısı.

Hotswap özelliği varsa istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz uygun switchlerle. İlk mesajda marka model olmadığı için öyle düşündüm direkt.
Bu bilgiyi vermeniz iyi oldu zaten, aynı veya benzeri sorunu yaşayan insanlar tüm klavyeleri sökülebilir sanmasın.

Tek dikkat etmeleri gereken optik switch kullanan klavyelere sadece optik switch uyar. Diğer MX türevi mekanik switch kullanan klavyelere neredeyse tüm mekanik switchler (cherry, kailh, gateron, outemu vs) uyacaktır.

Geri
Yukarı