Mekanik klavyelerdeki switch dışı sesler

roser137

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Mekanik klavyelerdeki sesler konuşurken hep switchler üzerinden konuşuluyor ama caplerin de sesleri önemli değil mi?

Yazarken elimizi tuşların arasında gezdiriyoruz ve çok fazla ses yapıyor. Yoksa benim aldığım klavyeler mi sorunlu :D

Şu videoda göstermeye çalıştım, videonun başında çınlamayı gösteriyor seri çekince çınlama yapıyor, ortalara doğru tuşlara basmama rağmen yani switchlere daha gelmeden test ettim yine çok ses çıktı. Sonda eli gezdiyorum aşırı ses yapıyor.

Membran bluetooth klavyede şöyle:

Her mekanik klavye böyle mi?

İlk klavye K568R zaten kronik yay sesi sorununa mevcut bir klavye. Normalde her klavye böyle değil tabii.
Evet yay sesi var ama tuşlara basmadan bile çıkan sesler çok daha fazla rahatsız ediyor. Bu her mekanik klavyede var mı? Kaliteli klavyelerde kapaklar daha az mı oynuyor?

Şunu alsam yine kapak sesi olur mu? Videolardan tam anlayamadım:

Evet yay sesi var ama tuşlara basmadan bile çıkan sesler çok daha fazla rahatsız ediyor. Bu her mekanik klavyede var mı? Kaliteli klavyelerde kapaklar daha az mı oynuyor?

Şunu alsam yine kapak sesi olur mu? Videolardan tam anlayamadım:
Tuşlara basmadan nasıl ses çıkıyor hocam? Anlayamadım. Tuşa komple basmadan switchin algıladığı kısımda çıkardığı sesi diyorsanız ona da katlanın hocam. Ayrıca sizin klavyeniz blue switch büyük ihtimal, en sesli switchlerden. Bıraktığınız klavye blue switche kıyasla daha sessiz. Yine de o kadar takılıyorsanız o bile sesli gelebilir. Keycap, switch, case, plate hepsi sese etki eder. İkinci videodaki gibi membran bir klavyeye geçebilirsiniz mekanik olması önemli değilse.

Tuşlara basmadan nasıl ses çıkıyor hocam? Anlayamadım. Tuşa komple basmadan switchin algıladığı kısımda çıkardığı sesi diyorsanız ona da katlanın hocam. Ayrıca sizin klavyeniz blue switch büyük ihtimal, en sesli switchlerden. Bıraktığınız klavye blue switche kıyasla daha sessiz. Yine de o kadar takılıyorsanız o bile sesli gelebilir. Keycap, switch, case, plate hepsi sese etki eder. İkinci videodaki gibi membran bir klavyeye geçebilirsiniz mekanik olması önemli değilse.
İlk videonun ortalarında tuşlara basmıyorum sadece parmağımla tuşların üzerine hafif dokunuyorum. Switch ile ilgili olduğunu sanmıyorum onun için. Klavyedeki switch de red yani lineer switch. Onun için tuşlara hafif dokunmada çıkan sesle ilgisi olacağını sanmıyorum.

İlk videonun ortalarında tuşlara basmıyorum sadece parmağımla tuşların üzerine hafif dokunuyorum. Switch ile ilgili olduğunu sanmıyorum onun için. Klavyedeki switch de red yani lineer switch. Onun için tuşlara hafif dokunmada çıkan sesle ilgisi olacağını sanmıyorum.
Şimdi baktım videonun ortasına da, yay sesi çıkıyor gibi duruyor yine.

Yeni konular

Geri
Yukarı