Mekanik klavyelerin çift veya basmama sorununa çözüm önerisi

AuronJin65

Hectopat
Merhabalar herkese, bundan 3 sene önce aldığım SteelSeries M800 klavyemi aktif olarak kullanıyordum lakin son 6 aydır bazı tuşları (H, K, L, A, M, Shift, E gibi) kafasına göre çift basmaya veya basmamaya başladı. Ben de bunun çözümünün olduğunu düşünmüyordum açıkçası o yüzden de araştırma gereği duymamıştım. Sonra rastgele bir video önüme çıktı bu mekanik klavye sorunuyla ilgili Türkçe videoda temizlik önemli diyordu ve kompresörle klavyenin içini temizliyordu. Bende kompresör olmadığı için saç kurutma makinesiyle denedim ve işe yaramadı maalesef. Sonrasında araştırmalarım sonucu mekanik klavyeye izopropil alkol döken ve WD-40 dökerek temizleyen gördüm. İzopropil alkol bulunduğumuz dönemde çok pahalı WD-40 almak için de markete gitmem gerekti gitmedim virüsten dolayı. Ben de evimizde bolca bulunan kolonyayı düşündüm açıkçası ve "Shift" tuşunda denedim ilk başta ve çalıştı! Yani şöyle düşünün 500 TL verip aldığım klavyem kolonyayla kurtulmuştu. Sonra ben de bugün tüm tuşlara sıktım ve şu anda bu konuyu klavyemden yazıyorum bu foruma. Şu anda sadece niyeyse "a" tuşu nadiren takıldı onun dışında bir sorun yok (belki az gelmiştir kolonyası). Kolonyanın klavyeme uzun vadede zararı olur mu bilmiyorum ama şu anda işler yolunda görünüyor. Zamanında birçok problemimi çözdüğüm sitedeki arkadaşlara yardımcı olmak istedim. İyi günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
G613 kullanıyorum. Bahsettiğiniz gibi tuşları çıkarıp switchlerin içine kolonya damlattım. İlk gün pek etkili olmadı ancak üstünden biraz vakit geçince bozuk olan tuşların performansı arttı denilebilir. %100 olmasa da %90'lık bir gelişme söz konusu. Tekrar çift basma ya da basmama sorunsalı oluşursa bu sefer WD-40 kullanmayı düşünüyorum. Teşekkürler

Merhabalar herkese, bundan 3 sene önce aldığım SteelSeries M800 klavyemi aktif olarak kullanıyordum lakin son 6 aydır bazı tuşları (h, K, L, A, M, Shift, e gibi) kafasına göre çift basmaya veya basmamaya başladı. Ben de bunun çözümünün olduğunu düşünmüyordum açıkçası o yüzden de araştırma gereği duymamıştım. Sonra rastgele bir video önüme çıktı bu mekanik klavye sorunuyla ilgili Türkçe videoda temizlik önemli diyordu ve kompresörle klavyenin içini temizliyordu. Bende kompresör olmadığı için saç kurutma makinesiyle denedim ve işe yaramadı maalesef. Sonrasında araştırmalarım sonucu mekanik klavyeye izopropil alkol döken ve WD-40 dökerek temizleyen gördüm. İzopropil alkol bulunduğumuz dönemde çok pahalı WD-40 almak için de markete gitmem gerekti gitmedim virüsten dolayı. Ben de evimizde bolca bulunan kolonyayı düşündüm açıkçası ve "Shift" tuşunda denedim ilk başta ve çalıştı! Yani şöyle düşünün 500 TL verip aldığım klavyem kolonyayla kurtulmuştu. Sonra ben de bugün tüm tuşlara sıktım ve şu anda bu konuyu klavyemden yazıyorum bu foruma. Şu anda sadece niyeyse "a" tuşu nadiren takıldı onun dışında bir sorun yok (belki az gelmiştir kolonyası). Kolonyanın klavyeme uzun vadede zararı olur mu bilmiyorum ama şu anda işler yolunda görünüyor. Zamanında birçok problemimi çözdüğüm sitedeki arkadaşlara yardımcı olmak istedim. İyi günler.

Selamlar. Bende eskiden mekani klavye kullanıyordum ve bazı tuşlarda çift tıklama sorunu yaşıyordum. Kolonyayı kaç damla damlattınız? Benim elimin ayarı yok 20 damla damlatırım diye soruyorum. Damlattıktan sonra ne yaptınız?

Selamlar. Bende eskiden mekani klavye kullanıyordum ve bazı tuşlarda çift tıklama sorunu yaşıyordum. Kolonyayı kaç damla damlattınız? Benim elimin ayarı yok 20 damla damlatırım diye soruyorum. Damlattıktan sonra ne yaptınız?

Açıkçası 4 5 damla damlatmıştım ama fazlasının da çok bir zararı olacağını düşünmüyorum sadece kuruma süresini uzatır hala aynı klavyeyi kullanıyorum bu arada ve klavyede hala bir sıkıntı yok. Damlattıktan sonra klavyeyi ters çevirip kurumaya bıraktım 1 2 saat. Hatta tam da kurumadan kullanmaya başladım dayanamayıp. İlk başta renklerde bir değişim oldu (turuncu ışık mor gözüküyordu vs. ) renkler farklı gözüküyordu klavyede o sorun da klavye tamamen kuruyunca geçiyor haberiniz olsun.

Açıkçası 4 5 damla damlatmıştım ama fazlasının da çok bir zararı olacağını düşünmüyorum sadece kuruma süresini uzatır hala aynı klavyeyi kullanıyorum bu arada ve klavyede hala bir sıkıntı yok. Damlattıktan sonra klavyeyi ters çevirip kurumaya bıraktım 1 2 saat. Hatta tam da kurumadan kullanmaya başladım dayanamayıp. İlk başta renklerde bir değişim oldu (turuncu ışık mor gözüküyordu vs. ) renkler farklı gözüküyordu klavyede o sorun da klavye tamamen kuruyunca geçiyor haberiniz olsun.

Mekanik klavyeyi evde bulamadım. Yarın gün ışığında iyice arayıp deneyeceğim teşekkürler. Olursa kullanabilirim.

Kolonya bir su-alkol karışımıdır. Suyun iletkenliği elektronik cihazlara zarar verebilir , dolayısıyla kesinlikle bu tür hassas donanımlarda kullanılmaması gerekir. Onun yerine 20-25 liraya bulunduğunuz bölgedeki bir kimyasal satış noktasından İzopropil Alkol alıp , uygulamayı şırıngayla yaparak (anahtar başına 2-3 damla damlatarak ) ardından tuşa nazikçe ama dibine deyecek şekilde 15-20 kez bas-çek yaparsanız sorununuz güvenli biçimde çözülmüş olacaktır.

Merhabalar herkese, bundan 3 sene önce aldığım SteelSeries M800 klavyemi aktif olarak kullanıyordum lakin son 6 aydır bazı tuşları (h, K, L, A, M, Shift, e gibi) kafasına göre çift basmaya veya basmamaya başladı. Ben de bunun çözümünün olduğunu düşünmüyordum açıkçası o yüzden de araştırma gereği duymamıştım. Sonra rastgele bir video önüme çıktı bu mekanik klavye sorunuyla ilgili Türkçe videoda temizlik önemli diyordu ve kompresörle klavyenin içini temizliyordu. Bende kompresör olmadığı için saç kurutma makinesiyle denedim ve işe yaramadı maalesef. Sonrasında araştırmalarım sonucu mekanik klavyeye izopropil alkol döken ve WD-40 dökerek temizleyen gördüm. İzopropil alkol bulunduğumuz dönemde çok pahalı WD-40 almak için de markete gitmem gerekti gitmedim virüsten dolayı. Ben de evimizde bolca bulunan kolonyayı düşündüm açıkçası ve "Shift" tuşunda denedim ilk başta ve çalıştı! Yani şöyle düşünün 500 TL verip aldığım klavyem kolonyayla kurtulmuştu. Sonra ben de bugün tüm tuşlara sıktım ve şu anda bu konuyu klavyemden yazıyorum bu foruma. Şu anda sadece niyeyse "a" tuşu nadiren takıldı onun dışında bir sorun yok (belki az gelmiştir kolonyası). Kolonyanın klavyeme uzun vadede zararı olur mu bilmiyorum ama şu anda işler yolunda görünüyor. Zamanında birçok problemimi çözdüğüm sitedeki arkadaşlara yardımcı olmak istedim. İyi günler.

Merhaba şu an çift tıklama sorunu olan kklavyeden yazıyorum bu kkolanyayı damlattım diyosun ya kkral ne ile damlattın kkulakk çubuğu ile falan mı bnende dennicemde.

Benim bayağı bbi ssorunnum vaar bazenlerri 3-4 keez basıyyoo ama benim temizlik ile aalaakaassı yook eeski klavyyemdedde aaynı ssorun olmuşttuu yyenissiinni aaldım hhalaa bbböyle virüsde bulaşmış olaabiiliir pccnnize.

Geri
Yukarı