Meksika Körfezi'nde Petrol Boru Hattında Yangın Çıktı!

Su değil. Kimyasal ile karıştırılmış bir su olması muhtemel. Bu sayede yangını hafifletip, okyanus sayesinden söndürmeyi hedeflemiş olabilirler.

Köpüktür o en fazla. "Kimyasalla karıştırılmış su" diye bir söndürücü çeşidi yok. Hedefleri söndürmek de değil en fazla soğutmak gibi duruyor. Petrol yangınını ya da akaryakit yangınını söndürmek için yanıcıyı kesmekten başka pek de bir yol yok.

Son düzenleme:
Köpüktür o en fazla. "Kimyasalla karıştırılmış su" diye bir söndürücü çeşidi yok. Hedefleri söndürmek de değil en fazla soğutmak gibi duruyor. Petrol yangınını ya da akaryakit yangınını söndürmek için yanıcıyı kesmekten başka pek de bir yol yok.
Belki co2 koyarak yanıcılığı yok edebilirler.

Belki CO2 koyarak yanıcılığı yok edebilirler.

CO2 akaryakıtta bir işe yaramaz. Hele açık alanda hiçbir işe yaramaz. Ayrıca CO2 söndürmede kullanıldığı vakit %99 gibi bir seviyede olması gerekir, başka bir şeyle karıştırılmaz. Kalan %1 de tetikleyicidir zaten.

CO2 akaryakıtta bir işe yaramaz. Hele açık alanda hiçbir işe yaramaz. Ayrıca CO2 söndürmede kullanıldığı vakit %99 gibi bir seviyede olması gerekir, başka bir şeyle karıştırılmaz. Kalan %1 de tetikleyicidir zaten.
İnternete B sınıfı yangınlarda co2 kullanıldığını öğrenmiştim. B sınıfı yangınlar akaryakıt değil miydi?

İnternete B sınıfı yangınlarda CO2 kullanıldığını öğrenmiştim. B sınıfı yangınlar akaryakıt değil miydi?

B sınıfı, akaryakit doğrudur ama önce köpük, sonra kuru kimyasal toz kullanılır. CO2, elektrik yangınlarında (E sınıfı) ilk seçenek olarak kullanılmaktadır. Bir de makine dairesi, tank veya ambar gibi kapalı alanlarda sabit sistem olarak kullanılıyor.

Tıbbın gelişecek olmasına da güvenerek 100-150 yıl yaşamayı hedefliyordum ama dünyanın öbür ucunda birleri bir gün bir b*k yiyecek ve dolaylı yoldan hepimiz öleceğiz belli ki.

Dediğin şeye haha atmamıza rağmen doğru olursa şaşırmam.

Geri
Yukarı