Meltdown, Spectre ve BIOS güncelleme

Sterben

Kilopat
Makaleler
3
Yer
İzmir
Arkadaşlar merhaba. Eminim bu iki açık hakkında yazılan yazıları görmüşsünüzdür. Hatta Technopat ana sayfasında bu açığın sizi etkileyip etkilemediğini öğrenmek için küçük bir Powershell komutu da paylaşılmış. Bence bu komutu kullanıp herkesin bilgisayarını kontrol etmesi, hem Windows'u hem BIOS'u güncel tutması iyi olur. Ben de bu komutu kullanarak bilgisayarı kontrol ettim. Ve sonuç:
Spectre Check.jpg

Ardından anakart üreticisinden anakartım için bir BIOS güncellemesi olup olmadığını kontrol etmek için Asus'un destek sayfasına bir göz attım. Gerçekten de anakartım için (H81M-K) bir BIOS güncellemesi günler önce yayınlanmış (3601 sürümü). Biraz önce güncellemeyi yükledim ve sonuç:
Spectre Exploit Blocked by BIOS Update.jpg

Demek istediğim şu; anakartıma verilen en son BIOS güncellemesi 2016 iken, üstünden 2 sene geçmiş olsa dahi bir BIOS güncellemesi yayınlanmış. Bu da açığın önemini daha iyi anlatıyor bence. Tavsiyem, herkesin en son sürüm Windows 10 1709'u kullanması (16299.192), hem Windows hem BIOS güncellemelerini yüklemesidir. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.
Eğer aynı anakartı kullanan kişiler varsa şu sayfadan BIOS güncellemesini indirebilirler (En güncel sürüm 3601): H81M-K | Anakart | ASUS Türkiye
Windows 10 indirme linki: Windows 10'u Ä°ndirin

MSI B150 Gaming M3 için güncel bir BIOS sürümü yok ve tarama yaptığım da attığınız ilk fotoğraf gibi kırmızı yazılar mevcut. Bilgisayarım'a giriş yapamıyorum dosyalarımı göremiyorum şu an.
Edit: Çıkan sonuç aşağıda ki gibi ne olmuş ne bitmiş anlamadım açıkçası. @Asım Demir

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı12.JPG
    Ekran Alıntısı12.JPG
    81,3 KB · Görüntüleme: 95
Son düzenleme:
Anlaşılan sizde de bahsedilen açık mevcut. Bunun düzeltilmesinin tek yolu anladığım kadarıyla BIOS güncellemesi. O yüzden arada sırada BIOS güncellemelerini kontrol etmenizde fayda var. Bahsettiğiniz sorununuz için ayrı bir konu açmanız daha iyi olur.

Anlaşılan sizde de bahsedilen açık mevcut. Bunun düzeltilmesinin tek yolu anladığım kadarıyla BIOS güncellemesi. O yüzden arada sırada BIOS güncellemelerini kontrol etmenizde fayda var. Bahsettiğiniz sorununuz için ayrı bir konu açmanız daha iyi olur.
BIOS güncellemesi yayınlanmamış maalesef.

O zaman mecburen beklemeniz gerekecek. Anakartınız eski değil, MSI da er ya da geç anakartınız için bir güncelleme yayınlayacaktır.

Bu sorun eski işlemciler için ne olacak? Bizim bilgisayar 6 senelik en son 2014 de bitti desteği. Desenize eski bilgisayar elden çıkarmak içinde yapılan bir oyundur. 8 GB RAM İ5 olunca yetiyor performans sadece yeni çıkan oyunlarda sıkıntı günlük kullanım için yeter çok oyunda oynayan değilim uzun süre idare edecektir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı