Membran ile mekanik klavye arasında çok fark var mı?

Daha fazla  
Mekanik ile membran klavye arasında çok fark var mı? Benim için önemli olan gecikme süresi. Ses ile bir takıntım yok. Bildiğim kadarıyla mekanik klavyeler daha dayanıklı ve tuş gecikme süresi az. Membran ile aralarında gecikme konusunda çok fark var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aralarındaki farkı zaten yazmışsınız hocam. Membran klavyeler ortalama 5 milyon basım ömrüne sahipken mekanik klavye 50 milyon basım ömrüne sahip. Ayrıca gecikme süresi bakımından da mekanik klavyeler ciddi anlamda farklı. Çalışma prensipleriyle ilgili videolar var onları izlerseniz daha iyi anlarsınız tepki süresinin neden daha iyi olduğunu.

Hocam açıkçası aman aman bir fark olacağını sanmıyorum fakat arada League of Legends gibi oyunlar oynuyorsanız mekanik daha mantıklı tabii mekanik alabiliyorsanız mekanik almak FPS oyunları içinde mantıklı ama bana göre şart değil.

Aralarında 15-20 milisaniye falan fark var. Hayatınızı oyun oynayarak kazanmıyorsanız veya günde 4-5 saatten fazlasını oyun oynayarak geçirmiyorsanız fark edeceğiniz, size bir fayda sağlayacak bir şey değil. Membrandan mekaniğe geçtiniz diye rank atlamayı vs beklemeyin, tek başına o kadar bir farkı yok. Oyununuzdaki her şeyi geliştirirsiniz, geriye bir tek o kalır anlarım ama birçok sıradan oyuncu için pek anlamlı bir iş değil.

Mekanik klavyelere daha uzun ömürlü deniyor ancak ilginç bir şekilde elimdeki Logitech K520 membran klavyeyi 10 yıldır sorunsuz kullanırken, 3 tane farklı mekanik klavyem 2. yıllarını doldurmadan çift basmaya vs başladı, 3'ü de teknik servisten iade/değişim raporu aldı, biri Steelseries, biri Razer, diğeri Logitech markaydı. Üstelik öyle çok oyun oynayan biri de değilim. Aşırı bir kullanım da yok yani.

Ben dolayısıyla mekaniğin daha uzun ömürlü olduğu argümanına şahsen katılmıyorum. Deneyimlerim aksini söylüyor.

Geri
Yukarı