Membrane vs. mekanik klavye

Hocam açıkçası 3'ü de hemen hemen aynı kalitede, gerisi sizin beklentinize ve tercihinize kalmış. Omen kahverengi Switch diğer ikisi kırmızı Switch, üçü de Cherry Switch kullanıyor. Kompakt sade ve İngilizce klavye sorun olmaz derseniz Omen'i alın, hem de kablosuz olması da artısı. Bana bilek desteği lazım harici multimedya tuşu da lazım derseniz XPG, ben dümdüz klavye tasarımında klavye istiyorum bir de kaliteli olsun derseniz ASUS. Diğer ikisini bilmiyorum ama açıkçası ASUS'un yazılımını hiç beğenmedim bir tık rezalet yazılımı var, Razer ve Logitech'den sonra öyle hissettirdi kesinlikle.

İncelemenizde bahsettiğiniz Cherry MX Red'in kolay aktive olması konusunda ve Omen Spacer'ın çok az incelemesi olmasıyla uzun kullanım deneyimi bulamadığımdan dolayı kararsız kaldım. Aynı zamanda da brown ile red Switch seçimini yapamadım. Bu zamana kadar hep membrane tercih etmiştim. Bu alandaki deneyiminizle beni bilgilendirirseniz sevinirim.

İncelemenizde bahsettiğiniz Cherry MX Red'in kolay aktive olması konusunda ve Omen Spacer'ın çok az incelemesi olmasıyla uzun kullanım deneyimi bulamadığımdan dolayı kararsız kaldım. Aynı zamanda da brown ile red Switch seçimini yapamadım. Bu zamana kadar hep membrane tercih etmiştim. Bu alandaki deneyiminizle beni bilgilendirirseniz sevinirim.
hocam brown bir tık daha membrana benziyen bir hissiyatı var, membranda belli bir baskı noktası vardır ve o noktayı geçtikten sonra tuşa basarsınız, brown switchde de aynı şekilde. Red switchde ise aktivasyon noktası yok bastığınız anda tuş aşağıya inmeye başlar lineer kısmı da ordan geliyor. Brownı kullanırken sıkıntı yaşamıyorken red de ilk başta baya garip geldi ama şuan alıştım gibi. Fps tarzı oyunlar oynuyorsanız red daha iyi olacaktır, ama bu da yani profesyonel değilseniz çok da fark edecek bir durum değil. Özetleyecek olursam genel kullanım, kaliteli bir klavye istiyorsanuz brown daha iyi olabilir. Ama red de aynı derecede kaliteli ve daha pürüzsüz bir hissiyatı var kesinlikle, ama sadece bir alışma süreci istediği aşikar. Mesela hissiyat olarak net bir şekilde şuan asustaki red switch logitechteki browdan çok daha iyi geldi bana, ama dediğim gibi o yumuşaklık ve pürüzsüzlük alışma süreci istiyor. Omendeki switch de cherry markasına ait olduğu için logitechtekinden daha iyi bir hissiyatı vardır diye düşünüyorum. Özetleyecek olursak her ikisi de sizi fazlasıyla tatmin edecektir, cidden hangisi hoşunuza gittiyse onu tercih edin derim ben. İngilizce layout benim için sorun olmasa ben direkt omen tercih ederdim mesela. (Brown ile yazı yazmak red ile yazı yazmaktan daha kolay bu arada.)

Hocam brown bir tık daha membrana benziyen bir hissiyatı var, membranda belli bir baskı noktası vardır ve o noktayı geçtikten sonra tuşa basarsınız, brown Switch'de de aynı şekilde. Red Switch'de ise aktivasyon noktası yok bastığınız anda tuş aşağıya inmeye başlar lineer kısmı da oradan geliyor. Brownı kullanırken sıkıntı yaşamıyorken red de ilk başta bayağı garip geldi ama şu an alıştım gibi. FPS tarzı oyunlar oynuyorsanız red daha iyi olacaktır, ama bu da yani profesyonel değilseniz çok da fark edecek bir durum değil. Özetleyecek olursam genel kullanım, kaliteli bir klavye istiyorsanuz brown daha iyi olabilir. Ama red de aynı derecede kaliteli ve daha pürüzsüz bir hissiyatı var kesinlikle, ama sadece bir alışma süreci istediği aşikar. Mesela hissiyat olarak net bir şekilde şu an ASUS'taki red Switch Logitech'teki browdan çok daha iyi geldi bana, ama dediğim gibi o yumuşaklık ve pürüzsüzlük alışma süreci istiyor. Omen'deki Switch de Cherry markasına ait olduğu için logitechtekinden daha iyi bir hissiyatı vardır diye düşünüyorum. Özetleyecek olursak her ikisi de sizi fazlasıyla tatmin edecektir, cidden hangisi hoşunuza gittiyse onu tercih edin derim ben. İngilizce layout benim için sorun olmasa ben direkt Omen tercih ederdim mesela. (brown ile yazı yazmak red ile yazı yazmaktan daha kolay bu arada.)

Hocam yardımlarınız için teşekkürler. Benim tercihim ASUS'dan yana olacak gibi duruyor. TR layout olması benim işime gelecek gibi alışacağım artık sizin gibi zamanla. :D
İyi günler dilerim.

Hocam hazır uzmanı yakalamışken bende sorayım. Daha önce attığım XPG klavye nasıldır? Arkadaş beni biraz tereddüte düşürdü açıkçası:D
valla estağfirullah hocam uzmanı değilim :D logitech brown asus red ve razer green tecrübem var şimdiye kadar :D xpg cherry red kullanıyor gayet kalitelidir, ki malzeme kalitesi de iyi yorumları da gayet iyi. Tercih meselesi ama mesela bana çok kaba geldiği için tercih etmedim. size kaba gelmiyorsa mis gibi ürün aslında.

Geri
Yukarı