Çözüldü Memtest86+ arızalı bellek yongası tespit etme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Bütçe
Her türlü kabul

nh2du2pjr2

Centipat
Daha fazla  
Anakart
Endüstriyel
İşlemci
Pentium M 1.6 GHz
Selamlar, Memtest86+ ile ilgili bir sorum var. Elimde birkaç adet endüstriyel anakart var ve RAM bellekler üzerine lehimli geliyor. Memtest yaptığımda çok fazla hata alıyorum ve bu arızalı modülü (modülleri) bulmak istiyorum.
Tek tek değiştirmeyi düşünüyorum ama 36 adet bellek var ve hepsini değiştirmek hem çok masraflı hem de çok riskli. Hata kodundan arızalı RAM modülünü bulmam mümkün mü?

[
16390381471958087982782207933642.jpg
16390381730233095453883230800287.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Adres kod çözme şemasını biliyorsam, başarısız modülü bulmak için MemTest86'yı yapılandırabilir miyim?​

Adres kod çözme şemasının bilindiği sistemler için MemTest86, kullanıcılara bellek adresine karşılık gelen hatalı modülü belirlemede yardımcı olmak için birkaç yapılandırma dosyası parametresi sağlar:

ADDR2CHBITS=12,9,7
ADDR2SLBITS=3,4
ADDR2CSBITS=8

Arızalı modülün ilgili [bellek kanalı|yuva|çip seçimini (CS)] (0 veya 1) belirlemede bu üç parametrenin her biri için bir bellek adresinin hangi adres bitlerinin exclusive-or (XOR) olduğunu belirtmek için bit konumlarının bir listesi kullanılabilir. Bu yalnızca, bellek denetleyicisinin bu XOR tabanlı kod çözme şemasını kullanarak belirli bir adresi [bellek kanalı|yuva|yonga seçimi (CS)] ile eşlediğini biliyorsanız yararlıdır. Bu parametreler belirtilirse ve MemTest86 bir bellek hatası tespit ederse, [bellek kanalı|yuva|çip seçimi (CS)] hesaplanacak ve arıza adresiyle birlikte görüntülenecektir.

Kaynak: PassMark MemTest86 - Memory Diagnostic Tool - Troublingshooting Memory Errors

Özetle bellek kontrolcünün harita şeması elinizde yoksa mümkün değil gibi gözüküyor.

Adres kod çözme şemasını biliyorsam, başarısız modülü bulmak için MemTest86'yı yapılandırabilir miyim?​

Adres kod çözme şemasının bilindiği sistemler için MemTest86, kullanıcılara bellek adresine karşılık gelen hatalı modülü belirlemede yardımcı olmak için birkaç yapılandırma dosyası parametresi sağlar:

ADDR2CHBITS=12,9,7
ADDR2SLBITS=3,4
ADDR2CSBITS=8

Arızalı modülün ilgili [bellek kanalı|yuva|çip seçimini (CS)] (0 veya 1) belirlemede bu üç parametrenin her biri için bir bellek adresinin hangi adres bitlerinin exclusive-or (XOR) olduğunu belirtmek için bit konumlarının bir listesi kullanılabilir. Bu yalnızca, bellek denetleyicisinin bu XOR tabanlı kod çözme şemasını kullanarak belirli bir adresi [bellek kanalı|yuva|yonga seçimi (CS)] ile eşlediğini biliyorsanız yararlıdır. Bu parametreler belirtilirse ve MemTest86 bir bellek hatası tespit ederse, [bellek kanalı|yuva|çip seçimi (CS)] hesaplanacak ve arıza adresiyle birlikte görüntülenecektir.

Kaynak: PassMark MemTest86 - Memory Diagnostic Tool - Troublingshooting Memory Errors

Özetle bellek kontrolcünün harita şeması elinizde yoksa mümkün değil gibi gözüküyor.

Çözüm
Tek tek yeniden diziyorum sıfır modülleri, tam bir gün sürüyor ama. Kontrolcü dediğiniz kuzey köprüsü ise veri sayfası var elimde ama daha önce hiç bellek haritasına bakmadığım için çözüme ulaşamıyorum.
Aklımda şöyle bir fikir geldi, bu bellekleri sökmeden sadece beslemelerini sökmeyi düşündüm ama tantal kondansatör üzerinden paralel bağlılar birbirlerine ve ayrıca registered ECC var cihazda ve bunun için 4 farklı entegre var. O kısımda kaldım işte 😁

Dosya Ekleri

• 16390409286707219252424560530688.jpg
    16390409286707219252424560530688.jpg
    260,1 KB · Görüntüleme: 27

Geri
Yukarı