Memtest86 için kullanılan USB nasıl eski hale getirilir?

Vahit Emir ARAT

Picopat
Daha fazla  
Memtest86 ile belleklerimi test edebilmek için 16 GB'lık USB bellek kullandım. İçindeki her şeyin silineceğini biliyordum ve yedekledim. Ardından program içindeki her şeyi sildi ve teste hazır hale getirdi. Testimi yaptım. Yedeklediğim dosyaları tekrar yüklemek için bellek içindeki Memtest86 dosyalarını sildim. Ama fark ettim ki aynı zamanda kapasitesi de 248MB'a düşmüş. Normal kapasitesi 16 GB olan belleğim şu an 258 MB kapasiteli. Başka konulara göz attım ama orada benim sildiğim dosyalarla ilgili çözümler verilmiş. Ben tekrar 16 GB'a nasıl getirebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bakın, 1 GB 1024 MB'dir. Bundan dolayı 16 GB USB bellek 14 GB civarında, 1 TB HDD 930 GB civarındadır. İlk hali de 16 GB değildir, bu bir pazarlama taktiği.
Dediğinizde haklısınız, diskler olduğundan küçük görünüyor, 16 GB'lık bir bellek Windows üzerinde (hesap hatası yapmadıysam) 15,8 GB civarlarında görünmeli.

Ancak bir noktada ufak bir ekleme yapmak istiyorum. Aslında sebep tam olarak o değil. 1 GB = 1024 MB değil, 1000 MB'tır. 1 GiB (Gibibyte) = 1024 MiB (Mebibyte) aslında olanı. Ancak Windows, GiB yerine GB olarak isimlendiriyor, GNU/Linux dağıtımlarında dikkat ettiyseniz GiB gibi ifadeler görürsünüz. Disk üreticileri 1 GB = 1000 MB hesabını kullanırken Windows farklı bir hesaplama kullandığından böyle görünüyor.

Kısacası 16 GB'lık bir belleğin bir miktar daha az görünmesi normal.

Bakın, 1 GB 1024 MB'dir. Bundan dolayı 16 GB USB bellek 14 GB civarında, 1 TB HDD 930 GB civarındadır. İlk hali de 16 GB değildir, bu bir pazarlama taktiği.
Bu sitedeki üyelerin çoğundan bilgisizim ama bu kadar da değil. Biliyorum her diskin belirtilen büyüklükte olmadığını. Kullandığım ssd ve hard disk öyle zaten. Hard disk sözde 1TB gerçekte 931GB, SSD sözde 240gb ama gerçekte 222GB. Flash diskim eskiden 14.5 değil 15.8gb idi.

Yeni konular

Geri
Yukarı