Memtest86 sadece test 10 sırasında hata veriyor

cetinceviz1

Yoctopat
Daha fazla  
Arkadaşlar mavi ekran hatası uzun bir süredir almazken bir gün aniden mavi ekran hataları ile karşılaşmaya başladım. Ortada hiçbir şey yokken aynı gün bilgisayar 4-5 saattir de açık olmasına rağmen bir anda art arda gelen mavi ekran hataları almaya başladım. Bunun üzerine format attım, sürücülerimi güncelledim, Windows'u güncelledim. Sorunum format öncesi kadar şiddetli olmasa da ara sıra mavi ekran hataları ile karşılaşmaya devam ettim. İşin ilginç yanı saatlerce oyun oynamama rağmen bir şey olmaması ama web tarayıcısını kullanırken olması. Bazen oyunlarda da olmasına rağmen sık olmuyor. Hata kodları da çeşitlilik gösteriyor. Velhasıl kelam RAM'leri de bir Memtest86 testine sokmaya karar verdim. Test sonuçlarında garip bir şekilde sadece test 10 sırasında RAM'lerimin başarısız olduğunu gördüm. Diğer testlerde sıfır hata alırken test 10 sırasında %0 başarı var. Sistemim Ryzen 3 2200G, ASRock B450M-PRO4 ve 2x8 G.Skill Sniper X 3200MHz RAM'den oluşmakta. İhtiyaç halinde minidump dosyalarını da yükleyebilirim.

Bir hata belleğin bozuk olması için yeterli, hata sonrası testi durduruyorsa zaten başka hata varsa da alamazsın.

Belleklerin garantisi varsa garantiye gönderin.

Test 13'ü de yapıp testi tamamladı. Intel sitesinde sorununun donanımsal olmadığını ve BIOS ayarı ile alakalı olduğunu söylemiş. Bir de diğer hiçbir testte hata yok sadece test 10'da hata var ve testte başarı %0.

BIOS kaynaklı olduğuna inanıyorsanız BIOS sürümünüzü değiştirip deneyin.
Hocam BIOS sürümü ile alakalı bir problem değil. Intel'e göre sorun BIOS ayarı ile alakalı. Fakat BIOS ile kafama göre oynamak istemedim. Bu sebeple başkalarına sorma ihtiyacı duydum. BIOS sürümüm güncel.

Test 10'da RAM'lere veri yazılıp bir süre bekletiliyor. Sonradan veri bozuluyor mu diye bakılıyor. Oyundayken RAM'lere sürekli yeni bir şey yazılıyorsa bu bozulma olmadığı mavi ekran almıyor olabilirsiniz. Bazen BIOS kaynaklı da olabiliyormuş. Güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı