Memtest86 USB'den Çalışan RAM Test Programı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
RAM'lerinizi test etmek için kullanabileceğiniz en kapsamlı yazılım Memtest86'dır.

Aracı USB belleğe yazmak için:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video rehberde Memtest86 ile belleklerinizi nasıl test edeceğinizi öğrenebilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Adım adım:
  • Öncelikle yazılımı buradan indirin.
    • UEFI desteği olmayan eski sistemler için bu sürümü kullanın.
  • Boş veya içindeki verileri silebileceğiniz bir USB belleği bilgisayarınıza takın.
  • ZIP dosyasını klasöre çıkartın ve imageUSB aracını çalıştırın.
  • Yazılım imaj dosyasını otomatik olarak bulmalı. Seçmediyse Browse diyerek memtest86-usb.ISO dosyasını seçin.
  • Write diyerek yazma işlemini başlatın.
  • Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın
  • PC açılırken Boot Menüsü'ne girip USB diski seçin.
  • Bellek testi otomatik olarak başlayacak.
  • Test bitince sonucu konunuzda paylaşmayı unutmayın!
Unutmayın, arızalı veya uyumsuz RAM'ler çoğunlukla mavi ekran hatasına sebep olmaktadır.

RAM'lerinizi test etmek için doğrudan Windows'un içinde yer alan Bellek Tanılama aracını kullanabilirsiniz:

Alternatif olarak Memtest86+ da kullanabilirsiniz. Bu sürüm biraz eskidir yalnız.

Dosyayı herhangi bir klasöre çıkartın.
USB belleğinizi PC'ye takın ve dosyanın içinden çıkan programı çalıştırın.

Bozuk RAM olduğunda program kırmızı satırlarla bellekteki hangi adreslerin bozuk olduğunu gösterecektir:

Memtest.jpg

Video:

Son güncelleme: 6 Temmuz 2020

Son düzenleme:
Söylediğiniz her şeyi yaptım fakat Boot menüye girip USB diski seçtiğimde An operating system wasn't found diyor ve altta da CTRL+Alt+Del yazıyor. Tekrar denedim olmadı.

Benim PC masaüstü Recep bey ben de F11'den açabilir miyim, yok delete'den mi? Yardımcı olursan sevinirim.

Genellikle "delete" tuşu ile ancak sistem özelliklerini yazarsan daha iyi yardımcı oluruz.

Vermiş olduğunuz linkteki memtest USB oluşturma UEFI sitemlerde çalışmıyor. orijinal siteden indirilen de bir sorun yok. Belirtmek istedim.

Sizin verdiğiniz linkteki versiyon 4.2 ve UEFI desteği yok. Son sürüm 5.0 ve UEFI desteği var.

Bu yazılımı CD'ye yazsam USB ile aynı işlevi görür mü?

Bu test kaç saat sürüyor Allah aşkına ? 6 buçuk saat oldu hala tariyor ve hata loglarıni bir yere atıyor mu ? Bu hata veren yerleri nasıl aşağıya kaydirabiliriz ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı