Çözüldü Memtest86 ve RAM kararsızlığı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Pantreme

Kilopat
Merhabalar,

Sistemim de oyun + yayın yaparken sürekli olarak; 'page_fault_ın_nonpaged_area' hatası alıyordum ve bu durum canımı sıkmaya başladı. Bende Memtest86 yazılımını kurup deneme yaptım ilk testte 0 error ile test biterken ikinci ve üçüncü testte 160 - 205 hata tespit etti. İşin ilginç kısmı dördüncü testte yine hata yok. Normal şekilde bilgisayar kullanımın da veya oyun oynadığım da herhangi bir hata ile karşılaşmıyorum, yayın ile sistemi yük altına girdiğin de veriyor mavi ekranı.

Kasanın garantisi var ve ben Vatan Bilgisayar'ın 'sisteminiz de sorun bulunamadı.' demesinden korkuyorum. Bilgisayarsız kalacağıma mı yanayım, garantiden boş boş geri geleceğine mi? Elimden gelen bir şey var mı diye didik didik ediyorum her yeri. Son çare sizlerle bu sorunumu paylaşmak istedim.

Not: Sisteme format attığım için minidump dökümlerim gitti. Tekrar mavi ekran alırsam burada paylaşacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Memtest sonuçlarınızı ilgili firmaya gönderin, ayrıca her teste farkli patternler ile RAM'leri test ettiği için 1 ve 4 numaralı testlerde sorun olmaması RAM'in sorunsuz olduğu manasina gelmez. Ki 160-205 hata tespit edilmesi sorunlu olduğunu net gösteriyor, zaman kaybetmeden ilgili firma ile iletişime geçip sorunu ve sonuçları paylaşın.

Düzenleme: şu an bilgisayariz kalarak geçireceğeniz 1 hafta ileride haftalarca beklemenizin önüne geçebilir, bu açıdan bakmalısınız sürece.

Memtest sonuçlarınızı ilgili firmaya gönderin, ayrıca her teste farkli patternler ile RAM'leri test ettiği için 1 ve 4 numaralı testlerde sorun olmaması RAM'in sorunsuz olduğu manasina gelmez. Ki 160-205 hata tespit edilmesi sorunlu olduğunu net gösteriyor, zaman kaybetmeden ilgili firma ile iletişime geçip sorunu ve sonuçları paylaşın.

Düzenleme: şu an bilgisayariz kalarak geçireceğeniz 1 hafta ileride haftalarca beklemenizin önüne geçebilir, bu açıdan bakmalısınız sürece.

Bilgi için teşekkürler.
Komple kasa aldım Vatan'dan ve garanti için fatura ve komple kasayı istiyorlar. Korkum ise sisteminizde hiçbir şey yok deyip geri çevirmeleri. Çünkü normal çalışma da sorun yaşatmıyor. Örneğin şu an sorun yok ancak oyun ve yayın açtığım da 1-2 saat için de mavi ekran veriyor. Dediğin gibi ben bu gece Memtest'e bırakarak fotoğraf çekeyim ve müşteri hizmetlerine verebiliyorsam vereyim.

Bilgi için teşekkürler.
Komple kasa aldım Vatan'dan ve garanti için fatura ve komple kasayı istiyorlar. Korkum ise sisteminizde hiçbir şey yok deyip geri çevirmeleri. Çünkü normal çalışma da sorun yaşatmıyor. Örneğin şu an sorun yok ancak oyun ve yayın açtığım da 1-2 saat için de mavi ekran veriyor. Dediğin gibi ben bu gece Memtest'e bırakarak fotoğraf çekeyim ve müşteri hizmetlerine verebiliyorsam vereyim.

Test sonunda HTML dosya olarak sonucları kaydetme şeçeneği sunması lazımdı yanılmıyorsam, o şekilde de iletebilirsiniz. Teknik servise yolladığınızda sorunun normal kullanımda değil yük altında olduğunu belirtirseniz ona göre detayli kontroller gerçekleştirebilirler. Gerçi ilgili firmanın teknik servisine baglı, pek bir deneyimim olmadığı için düzayak yargılamak istemem.

G.Skill iyidir ama arıza oranı yüksektir. RAM'leri garantiye verin.

Gerekli testleri yapıp, fotoğraf ve video çekerek müşteri hizmetlerine kasayı bırakacağım hocam..
Memtest86 ile aldığım son hata 3 gün evveldi. Tekrar 5 defa tarattım ve hiç hata bulamadı. Mavi ekran verdiğin de minidump dosyasına kaldık öyleyse.
Konuyu hortlattığım için üzgünüm ama değerli Recep Baltaş hocamızın şüphelendiği gibi RAM'ler de sorun çıktı. RAM'leri Corsair ile değiştirdim ve sorun kalmadı çok şükür. Konu kilitlenebilir. :)

Dosya Ekleri

• 038.jpg
    038.jpg
    669,3 KB · Görüntüleme: 34
  • 040.jpg
    040.jpg
    652,7 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı