Mercedes araçlardaki "Renault motoru" mevzusu

Otomobil piyasasında şu anda birçok marka ortaklık kurmakta ortak parça, şamzıman, motor kullanıyorlar.

Bunun nedeni maliyetleri düşürmek sıfırdan mühendislik harcamak yerine hazırı alıp takıyorlar.

Vag grubu yani Volkswagen, Audi, Skoda, Porsche, Seat birçok ortak parça kullanmakta hatta r serisi Audi'lerde Lamborghini motor kullabılırken, urus gibi Lamborghini'lerde ise hem Q2 ile aynı platform hem de Audi motoru kullanılıyor.

Yine Mercedes giriş seviyesi a serisinde az yakan performanslı reno 1.5 dCi motorlar kullandı.

Şimdi gelelim olumsuz yanlara eğer siz bir şahine BMW motoru takarsanız onu güçlendirmiş olursunuz fakat şahine gidip Suzuki maruti motoru takarsanız zayıflatırsınız, Mercedes sahipleri de diyor ki biz bu kadar para ödüyoruz ona göre motor takın.

İşin sonucu ise dizel motorların hızlıca piyasadan kalkması ve benzin motorların hybrit sistemler ile desteklenmesi ile sonuçlandı.

Sebebi ise Avrupa emisyon kurallarına uyum.

Benim düşüncem daha çok " Mercedes gibi bir otomotiv devinin basit kalitede parçalar( motor başta olmak üzere) kullanmayacağı " yönünde.
@Umut Nas ve @GGhunters, sizin de görüşlerinizi beklerim.

Tasaruf ve yakıt ekonomisi gibi sebeplerle kullanıyor ve zamanla daha çok bu tarz şeylere girişecekler.

Evet, Mercedes C serisinde Renault'un 1.6 motorları kullanıldı ve bunda hiçbir problem yok bence. Bir çok marka araba üretirken bazı parçaları diğer markalardan alır. Diğer markalarda hali hazırda iyi bir parça varken, kendileri sıfırdan uğraşmak istemiyorlar ve parçayı direkt başka markadan alıyorlar.

Benim düşüncem daha çok " Mercedes gibi bir otomotiv devinin basit kalitede parçalar( motor başta olmak üzere) kullanmayacağı " yönünde.
Neden kullanmasın ki? Renault firması çok kaliteli motorlar üreten bir firma. Hatta bu konuda önde gelen firmalardan biri. İnsanlar Renault ismini görünce direkt kafalarında kalitesiz algısı oluşuyor ama öyle değil işte. Genel olarak araba konusunda Mercedes kadar kaliteli değil tamam ama motor konusunda gayet iyi bir firma Renault. İnsanlardaki bu marka algısı çok kötü bir şey bu yüzden. Bakmadan, araştırmadan direkt "bu kötü" diye sığ bir yaklaşım sergiliyorlar. Bunu sizin şahsınıza söylemiyorum bu arada insanların geneli böyle olduğu için söylüyorum. Şu araba konusunda basmakalıp düşüncelerden ve markacılıktan vazgeçilmesi lazım artık. Kaliteyi ayırt ederken direkt marka ismine bakılmasını pek doğru bulmuyorum açıkçası.

Yeni konular

Geri
Yukarı