Mercusys ME10 vs MW300RE

2.4GHz modeme sahibim ve diğer odalarda hız %90 kayıp yaşatıyor.
Modemim TP-Link Türk Telekom versiyonu.

İlk verdiğiniz modelde Ethernet çıkışı da var, diğerinde yok gördüğüm kadarıyla. Onu tercih edebilirsiniz bu ikisi arasından. En azından Ethernetle bağlayarak da yararlanabilirsiniz gerektiğinde, yoksa Wifi performansı anlamında ikisi arasında bir fark yoktur bence.

Ne kadar hız kaybı oluyor?

Fazla değil. Zaten 50 Mbps kullanıyorum, yan odalarda 2.4 GHz ile 30 oluyor. Bunda da aynı. Bir farklılık görmedim.

İnternetim sürekli pingli olduğu için onda da bir farklılık görmedim.

Ayrıyeten farklı bir ağ olarak mı gözüküyor?

Hayır, kurulum yaparkenki ekranda ağ şifresi giriliyor. Aynı ağa bağlanmış oluyorsunuz.

Ne kadar hız kaybı oluyor? Ping oluyor mu? Ayrıyeten farklı bir ağ olarak mı gözüküyor?

Ping olur bu cihazlarda ekstradan normal modeminize göre. Ama Ethernetli modellerde Ethernetle bağlamak pingi azaltmaya yardımcı oluyor. Yani modemden doğrudan aldığınız pingden yüksektir yine bir miktar ama Wi-Fi üzerinden alacağınız pinge göre daha az oluyor.

Örneğin başka bir konude bir arkadaşa TP link RE305 önermiştim. Paket hızı 50Mbps idi. Kendi modemine doğrudan bağlandığında 5,31 Mbps hız ve 18ms ping aldığı odasında RE305'e Wifi'dan bağlandığında 41,41 Mbps hız ve 49ms ping almıştı.

Aynı noktadan RE305'in etherneti üzerinden bağlandığında ise 46,37 Mbps hız ve 10ms ping almıştı.

Tabi RE305 Mercusys'in bu konudaki modellerinden daha üst segment bir cihaz ama genel mantığı anlatmak için paylaşmak istedim bu cihazların durumu bu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı