Merkezi yerleştirme ile yatay geçiş

ÜlgenHan

Kilopat
Merhabalar. Merkezi yatay geçiş ile bulunduğum üniversitede bölüm değiştirmek istiyorum fakat kafama takılan birkaç soru var.

- Başvurum kabul edilmezse önceki bölümüme devam edebilir miyim? (İlişiğimin ve borcumun olmadığına dair bir belge istendii üniversiteden pek anlamadım. Belgeyi aldığımda kütüphane ile ilişiği kesilmiştir yazıyor.

- Başvuru kağıdının gitmek istediğiniz bölümün taban puanı yazıyor bu kafamı karıştırdı. Bu işler sıralama ile olması gerekmiyor mu?

- Sıralamam başvuracağım bölümden ne kadar aşağıda olmalı mesela 160.000 küsür taban sıralama benim sıralamam 110.000 küsür böyle bir durumda bir şansım olabilir mi? (Tabi taban puanım yetmiyor bunu anlamadım (üniversitenin yayınladığı listeden baktım.))

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
http://www.yok.gov.tr/documents/7701936/7719456/yataygecişpdf.pdf/31380d58-5289-4c11-b757-5be897cce400 Burada yazdığı üzere senin sınava girmiş olduğun yılda aldığın puan, o bölüme giren en son kişinin puanından düşük olamaz. Yani puanının yettiği bir bölüme kontenjan ölçüsünde geçiş yapabilme imkanın var. Yani kimya okurken, kimya mühendisliği çok iyiymiş ona geçeyim gibi bir şey söz konusu değil. Öyle olmuş olsa herkes rastgele bir bölüme girer ve sonra istediği bölüme geçerdi. Puanın yetmediği bir durumda başvurunun olumlu olması mümkün değil. Okulundan geri dönüşte bir problem olup olmayacağını öğren.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı