Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş

gunergngr

Femtopat
Daha fazla  
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde 1. sınıf öğrencisiyim. Ancak gerek okulumun konumu olsun, gerek bazı hocaların tutumu olsun, gerekse müfredatta yapılan keyfi değişikliklerden ötürü okulumdan da bölümümden de soğudum, bundan mütevellit Ege Üniversitesi Mütercim Tercümanlık(Almanca)'a geçiş yapmayı planlıyorum. Ege'nin kontenjanlarını kontrol ettiğimde geçen sene bir, ondan önceki sene ise üç kişi bu bölüme geçiş yapmış. O yüzden kontenjanın sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Sıralamam da 3K üzerinde. Ama birbirinden farklı diller arası geçiş yapmak istediğimden hazırlık eğitimi almak istiyorum. Şu anki okulumda hazırlık okumadım, YÖK yönetmeliği ve Ege kılavuzuna baktığım kadarıyla farklı bölümler arası geçiş yapacağımdan ötürü hazırlık alma hakkım varmış ama Ege'deki desteğin bana yazdığı şey yabancı dil sınavını geçemezsem veya eşdeğerlik sağlayan belge sunamazsam (TestDAF veya Goethe Institut vs. gibi) başvurumun reddedileceği söylendi. Geçme durumunun nasıl işlediğini de bilmiyorum. Geçip geçmediğimi bilmediğim bir sınav için hem bunca yol hem de masraf çekmek de korkutuyor. Hazırlık durumunu belirttiğimde ise senatonun alacağı karara kaldığını söylediler. Ne yapacağımı şaşırdım resmen. Bu durumda ne olur şayet geçiş yapmış bir arkadaş varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim, herkese iyi sosyaller dilerim.

Geri
Yukarı