Mert Kuşkapan MK 1 vs Eda Milka MA

Mr_Faith

Decapat
Merhaba.
İki sistem arasında kaldım.

İlki bu:
MERT KUSKAPAN-MK1 / INTEL i5-11400 / ASUS TUF RTX 3060 OC 12GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR
Diğeri bu:
Eda Milka-MA / INTEL i5-11600 / ASUS TUF RTX 3060 OC 12GB / 16GB RAM / 500 GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR

Arada ASUS geri ödemeleri ile birlikte tam 1000 TL fark var.
Donanımsal olarak ise 1000 TL'nin karşılığı; aynı seri biri mATX diğeri ATX anakart, biri 11400 diğeri 11600 işlemci ve sıvı soğutma.
Uygun olan sistem de (Mert-Kuskapan-MK1) her türlü soğutma sistemi almak zorunda olduğumu düşünürsek (piyasada kaliteli diyebileceğimiz soğutma hava/sıvı en uygun 500 TL) aradaki fiyat farkına sizce değer mi?

Aradaki fiyat farkına işlemciyi yükseltip sıvı soğutmayı piyasa fiyatının yarısına almış oluyorum.

Ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçeyi daha fazla yükseltemiyorum en fazla 14K maalesef. Sistem güzel ancak hem bütçemin üzerinde hem de o sisteme ASUS'un Prime serisi anakart bence olmamış.

O zaman soruyu güncelleyeyim. Sen ısrarla 3060 Ti öneriyorsun haksız da değilsin performans olarak 3060 tan %20 daha iyi. Sizce 3060 Ti uğruna daha kötü Anakart, RAM ve SSD'ye gerek var mı? Ayrıca bunlara bir de soğutma ekleyeceğimi unutmayalım...

Ayrıca 11500 sadece 11400 olan daha uygun fiyatlı bu sisteme ne dersin?

Anakart i5 11400'ü besler. RAM zaten 3600 MHz 14 CL OC olan güzel bi' RAM, soğutucu olarak da güzel kule tipi soğtucu alırsınız i5 11400 için yeterli olur.

RAM'ler 3000 yazıyor sitede. OC ile 3600 olur falan mı demek istedin?

Anakartın 11400 beslemesinde sıkıntı yok. Ancak "Prime" ASUS'un giriş seviyesi anakartları. İlk önerdiğim sistemlerdeki TUF serisi ile aralarında ciddi kalite, donanım ve yazılım farkı var. Daha önce AMD TUF kullandım oradan biliyorum.

Ayrıca SSD'lerde ilk önerdiğim sistemlerdekine göre okuma yazma hızında daha düşük.

Sence 3060 Ti için anakart, SSD ve RAM'den vazgeçilip 1000 TL fazla verilir mi?

Sence 3060 Ti için anakart, SSD ve RAM'den vazgeçilip
Oyun için değer.
RAM'ler 3000 yazıyor sitede. OC ile 3600 olur falan mı demek istedin?
Evet.
Anakartın 11400 beslemesinde sıkıntı yok. Ancak "Prime" ASUS'un giriş seviyesi anakartları. İlk önerdiğim sistemlerdeki TUF serisi ile aralarında ciddi kalite, donanım ve yazılım farkı var. Daha önce AMD TUF kullandım oradan biliyorum.
Biliyorum ama 3060 Ti için değer.
Ayrıca SSD'lerde ilk önerdiğim sistemlerdekine göre okuma yazma hızında daha düşük.
NV 1 ile A2000 arasında en açık fark DRAM. A2000' de var NV 1' de yok ama sırf bunun için de ekran kartı düşürülmez.
RX 6700 XT sistem bulabilirseniz daha güzel olur.
Sonradan PSU değiştirebilirseniz bu da güzel.

Son düzenleme:
Oyun için değer.

Evet.

Biliyorum ama 3060 Ti için değer.

NV 1 ile A2000 arasında en açık fark DRAM. A2000' de var NV 1' de yok ama sırf bunun için de ekran kartı düşürülmez.
RX 6700 XT sistem bulabilirseniz daha güzel olur.
Sonradan PSU değiştirebilirseniz bu da güzel.
rtx 3070 için r5 3060 olur mu bilemedim. parçaların kaliteleri de kafamda soru işareti. Çok bildiğim markalar değil. Parçaları kabul edip, düzgün bir anakart ve 600w psu değiştirsek fiyat uçuyor. Çok içime (cüzdanıma da :) sinmedi açıkcası. Benim gönderdiğim sistemin parçaları Asus diye tercih ediyorum biraz da.

Yeni konular

Geri
Yukarı