Mesaiye kalmak zorunlu mu?

Bilgilendirin için sağ ol.
Ama çıkarsınlar kendileri bilir ben elimden geldi kadar işimi en iyi şekilde yaptım ve halen yapıyorum.
İzin zaten bu durumlarda alınır.
Bir de hasta iken bile rapor almayip çalışmıştım.
Çıkartırlarsa ise 4857 sayılı İi Kanununda ihbar süresi diye bi kavram var. Yani sizi işten çıkartmadan 4 hafta önce söylemeleri lazım. Söylemezler, hemen işten çıkartırlarsa eğer başvurduğunuz sürece ihbar tazminatı alabiliyorsunuz. Aynı şekilde sizin içinde geçerli eğer 4 hafta önceden haber vermediyseniz çıkmak için yani işi 1 günde bıraktıysanız size dava açabilirler tazminat için haberiniz olsun. Dediğiniz soruya gelirsek;

Eğer, iş sözleşmesi yaparken "fazla çalışma formu" gibi bir şey onayladıysanız fazla mesai yapmalısınız. Yönetmeliğin 4/3.maddesine göre günlük çalışma süresi 11 saatten fazla olamaz.

Eğer, iş sözleşmesinde öyle bir şeye onayınız yoksa ve sizi mesaiye zorluyorsa haksız olan işveren tarafıdır hocam içiniz rahat olsun. Zaten üstte yazdığım takdirlerde sizi işten çıkarırsa ihbar süresi tazminatı alabilirsiniz.

Birde kolaylık açısından mesaiye kalamayacağınız durumlarda işverene 24/48 saat önceden haber ederseniz daha iyi olur. En azından yerinize birini bulabilir.

Kolay gelsin.

Diyecek bir şey bulamadım 😂

Çıkartırlarsa ise 4857 sayılı II kanununda ihbar süresi diye bir kavram var. Yani sizi işten çıkartmadan 4 hafta önce söylemeleri lazım. Söylemezler, hemen işten çıkartırlarsa eğer başvurduğunuz sürece ihbar tazminatı alabiliyorsunuz. Aynı şekilde sizin içinde geçerli eğer 4 hafta önceden haber vermediyseniz çıkmak için yani işi 1 günde bıraktıysanız size dava açabilirler tazminat için haberiniz olsun. Dediğiniz soruya gelirsek;

Eğer, iş sözleşmesi yaparken "fazla çalışma formu" gibi bir şey onayladıysanız fazla mesai yapmalısınız. Yönetmeliğin 4/3.maddesine göre günlük çalışma süresi 11 saatten fazla olamaz.

Eğer, iş sözleşmesinde öyle bir şeye onayınız yoksa ve sizi mesaiye zorluyorsa haksız olan işveren tarafıdır hocam içiniz rahat olsun. Zaten üstte yazdığım takdirlerde sizi işten çıkarırsa ihbar süresi tazminatı alabilirsiniz.

Bir de kolaylık açısından mesaiye kalamayacağınız durumlarda işverene 24/48 saat önceden haber ederseniz daha iyi olur. En azından yerinize birini bulabilir.

Kolay gelsin.

İşe girer iken bir tane bile bir şeye imza atmadım imza attım tek şey kıyafetlerin ve ayakkabının 6ay içinde şey olması.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2024-04-15-15-54-28-39_6012fa4d4ddec268fc5c7112cbb265e7.jpg
    Screenshot_2024-04-15-15-54-28-39_6012fa4d4ddec268fc5c7112cbb265e7.jpg
    105,7 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Diyecek bir şey bulamadım 😂

İşe girer iken bir tane bile bir şeye imza atmadım imza attım tek şey kıyafetlerin ve ayakkabının 6ay içinde şey olması.

Sanıyorum kurumsal bir firma değil. Sizi işten çıkarırlarsa bir günde, her türlü ihbar süresi hakkınızı kullanabilirsiniz fakat iş sözleşmesi olmadan sizi mesaiye zorunlu tutamazlar zaten keyfe keder izinde almıyorsunuz. İşe ilk girdiğinizden itibaren sigortanız yatıyor mu bari?

Ama çıkarcaklarnı sanmıyorum çünkü gelen kaçıyor ayrıca 11 aydır buradayım 1 kere bile rapor filan almadım hiç işimi düzgün yapıyorum ama çıkarsınlar umurumda olmaz.
İşte tam olarak bu yüzden, senin gibi işini düzgün yapan insanlar ezilmeye mahkum oluyor bu dünyada maalesef. Sen durumu gidip güzelce anlat, gitmek zorundayım, tekrar para veremem çok pahalı kurslar felan diyip gene de iyi kalmaya devam et. Ama boş yaparlarsa bence de hiç uğraşma, git dersini gör.

İşe giriş sözleşmesini okuyarak imzaladıysan, sözleşmede "Çalışan eksiğinde mesaiye kalmak zorunludur" gibi bir ibare bulunmuyorsa isterse iş yerinin patronu çaĝırsın sana hiçbir iş yaptıramazlar.

En fazla işten çıkartırlar sende tazminat davası açar zararını karşılatırsın, bu gibi durumlarda mahkeme işçiden yana oluyor.

Gelen kaçıyorsa senin 11 orada durmanda muhtaç olduğun anlamına geliyor. Dediklerine uymamak biraz riskli gibi. Ancak başka yerde uzun sürmeden iş bulabileceksen pek kulak asamana gerek yok denebilir.

Sanıyorum kurumsal bir firma değil. Sizi işten çıkarırlarsa bir günde, her türlü ihbar süresi hakkınızı kullanabilirsiniz fakat iş sözleşmesi olmadan sizi mesaiye zorunlu tutamazlar zaten keyfe keder izinde almıyorsunuz. İşe ilk girdiğinizden itibaren sigortanız yatıyor mu bari?

Evet yatıyor.

İşe giriş sözleşmesini okuyarak imzaladıysan, sözleşmede "çalışan eksiğinde mesaiye kalmak zorunludur" gibi bir ibare bulunmuyorsa isterse iş yerinin patronu çaĝırsın sana hiçbir iş yaptıramazlar.

En fazla işten çıkartırlar sende tazminat davası açar zararını karşılatırsın, bu gibi durumlarda mahkeme işçiden yana oluyor.

Gelen kaçıyorsa senin 11 orada durmanda muhtaç olduğun anlamına geliyor. Dediklerine uymamak biraz riskli gibi. Ancak başka yerde uzun sürmeden iş bulabileceksen pek kulak asamana gerek yok denebilir.

Ehliyet alayım hemen lojistikte veya kargocu olarak çalışmak istiyorum zaten.

Geri
Yukarı