Meslek liseleri nasıl işliyor?

@Ahmet06han Ben Anadolu meslek bilişimden mezunum. Bizde 9. sınıf normal lise gibiydi. Bütün temel dersleri alıyorduk. 10.sınıfta bazı dersleri kaldırdılar fizik, coğrafya, biyoloji, kimya gibi onun yerine meslek dersleri koydular. Grafik Tasarım, Kodlamaya başlangıç gibi. Sonra 11'e geçince günlük ders sayısını arttırdılar. Ama matematik, dil ve anlatım gibi dersleri kaldırdılar. 10.sınıfta vermedikleri Fizik, Biyoloji derslerini eklediler. Tabii 10 sınıfta o dersleri almadın diye sana 10.sınıf konuları anlatmıyorlar. O gitti artık çöp. Direk 11'den anlatmaya devam ediyorlar. Bazı hocalarımız 10.sınıftaki almadığımız önemli konuları 11. sınıfta anlatmıştı sadece. 12.sınıfta hafta da 3 gün staja gidiyorduk. Diğer 2 günde de birkaç meslek dersi İngilizce, matematik falan anlatıyorlardı. Yani adı üstünde meslek liseli olduğu için meslek konularına daha çok ağırlık veriyorlar ve gittiğin liseye ve bölüme göre bunu çok iyi öğretenlerde var. Üniversite durumunda da yine 4 sene içerisinde okul dışında hazırlanmaya devam ettik. Derslerin birçoğunu görmediğimiz için konu anlatımlı kitaplara çok ağırlık veriyorduk kendimiz çalışıp öğrendiğimiz için. Anlamadığımız konularda da okulda o dersin hocasıyla dersimize girmese bile gidip teneffüste rica ediyorduk anlatıyorlardı. Ama genel anlamda gittiği bölümden devam etmeyip üniversite de farklı bölüm okumak isteyen arkadaşlar liseden sonra 1 sene sınava tekrardan hazırlandılar. Kendi alanından devam etmek isteyip düzenli çalışanlar ek puanlarla üniversitelere yerleştiler zaten.

ASELSAN'ın meslek lisesi var bir tek. Bence en iyisi, fen liselerinden daha mantıklı.

Ben de fen istiyordum fakat Atatürk fene puan yetmeyince haydarpaşaya gittim. Meslek liseleri bence çok önemli olsa da çok kötüler maalesef. İTÜ'nünkiler iyi olsa da bir anlamı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı