Meslek lisesinde bilişim bölümü seçilmeli mi?

Senin beklentin çok azmis demek ki ben bu sene geçtim mesleğe ve beklentim yüksekti işte Unity, UE 4 donanım erişimi falan gösterirler diye düşündüm ama "programlama" diye geçen derste Scratch yazıp "mobil programlama" dersinde appinventor gösteriyorlar. Sence de bu büyük bir sıkıntı değil mi? 6 ayda hesap hakinesi öğreten okulun sana ne yarari olur? İleride hiçbir şey olamazsın işte. Türkiye'deki eğitim rezilliğini bir kere daha görmüş oldum.
TR'de yüksek puanlı bir meslek lisesinde okumuyorsan eğitimcileri bile karamsar oluyor oranın. Öğrencileri iş hayatını öğretmeye yöneltiyorlar, ne kültür öğretimine ağırlık var ne iş hayatının zorluklarına. Meslek lisesi ortamı da pek iç açıcı değil. Böyle olunca oradaki öğrencilerde kendine özgüven sağlayamıyor. Mezunlarının çoğu maalesef asgari ücretle çalışmak durumunda kalıyor. Ülkemizde işçilik ucuz maalesef. Ben 90 OBP ile alan bir Anadolu lisesinde okuyorum, emin olun kafam çok daha rahat. Demiyorum iyi meslek lisesi yok diye tabii. Galatasaray lisesinin meslek programından eğitimi yürüttüğünü varsayın, oranın eğitimiyle mükemmel işler ortaya çıkardı.

Hocam kendim meslek lisesinde bilişim okudum dal olarak ise veri tabanı idi. Aldığımız eğitim rezaletten başka bir şey değildi. Aynı gün içerisinde 3 tane farklı daldan dil öğreniyorduk (şaka değil gerçek) Front-End = HTML, CSS. Backend = C#. Veri tabanı = adını unuttum. Düşünün haftada sadece 2 gün bilişim dersi var 20 saat toplam ve her 3 Saat'de bir alan değiştiriyoruz. 4 yıl bilişim okuyacağınıza okulu bırakın 1 yıl adamakıllı yazılım eğitimi alın çok daha iyi yerlere gelirsiniz kendimden örnek veriyorum. Bize 3 yıl boyunca bir divi ortalamayı bile öğretemediler. Şimdi bana diyecekler ki sen niye öğrenmedin evet haklısınız ama benim açımdan da bakın lisedeyim ve okuldan soğuğum zaten en sevdiğim şeyden bilgisayardan bile soğuttular kafa kalmıyordu. 3 yılda bir şey yapamadık ama ben 2022 Mart ayından beri yazılım ile uğraşıyorum GitHub linkim imza da var. Buyurun bakın. Türkiye'de lise de bilişim okumak saçma. Üniversite konusunda ise sayılı üniversitelerden birine gitmeyecekseniz boşuna üniversite okumayın dediğimi yapın.

(Tabii ki bunlar benim fikirlerim)
Ya valla helal olsun içimi döktü adam. Hocalar daha github'u bilmiyor birde biseyler ogretmeye çalışıyorlar. Bizim okulda tek github'u olan benim sanırım o kadar bilişim sınıfı olmasına rağmen. Rezalet bir alan ama kör topal birisi bile bir sekilde geçer.

2021 Haziran da yazılıma başladım bende şu 3 yıldır yazılım gören liseli elemanlardan 10 kat fazla şey biliyorum.

Ya vallahi helal olsun içimi döktü adam. Hocalar daha GitHub'u bilmiyor bir de bir şeyler ogretmeye çalışıyorlar. Bizim okulda tek GitHub'u olan benim sanırım o kadar bilişim sınıfı olmasına rağmen. Rezalet bir alan ama kör topal birisi bile bir sekilde geçer.

2021 Haziran da yazılıma başladım bende şu 3 yıldır yazılım gören liseli elemanlardan 10 kat fazla şey biliyorum.

Kesinlikle GitHub falan hak getire :D bak bizim 1 hocamız vardı berna hocam hiç unutmam adını çok iyi bir hocaydı bizim sınıfça matematiğimiz kötüydü bize özel matematik dersi bile veriyordu en baştan başlatmıştı hepimizi gerçekten o kadını çok seviyordum ama mecbur müfredata uymak zorunda. Gerçekten yazılım istiyor iseniz 2-3 ay bir kendinizi geliştirmeyi deneyin baktınız sevdiniz hoşunuza gitti okulu bırakın 1 yıl boyunca istikrarlı şekilde kendinizi geliştirin hayatınız rahatlar. Mesela kız kardeşimin kafasına bir fikir verdim ve o da memnun kaldı. Normal de kardeşim çok başarılı okulda (şu an lise 4 yani son). İlk okuldan şu sınıfına kadar hep takdir aldı her zaman ortalaması 90 üstüydü. Ona da yazılımı gösterdim sevdi ve başladı ama henüz CSS aşamasında. Fikir ise şu. TYT sınavına girecek sadece. Hazırlık da İngilizce öğrenecek tamamen (ingilizcesi orta seviye B2 falan) sonrasında okulu donduracak ve 1 yıl boyunca evden yazılım ile uğraşacak. Eğer ki işler iyi giderse üniversite vs düşünmeyecek. Baktı olmuyor üniversite sınavına hazırlanacak. Kaybettiği sadece 1 sene oluyor ve kaybetme sebebi de çalışmamak falan değil başka bir plan. Eğer ki plan tutarsa her şey istediğimiz gibi giderse onun yaşındakiler üniversite okurken kardeşim işe girmiş olacak. Bu mesajdan kendinize ne çıkarırsanız sizin için kârdır.

Kesinlikle GitHub falan hak getire :D bak bizim 1 hocamız vardı berna hocam hiç unutmam adını çok iyi bir hocaydı bizim sınıfça matematiğimiz kötüydü bize özel matematik dersi bile veriyordu en baştan başlatmıştı hepimizi gerçekten o kadını çok seviyordum ama mecbur müfredata uymak zorunda. Gerçekten yazılım istiyor iseniz 2-3 ay bir kendinizi geliştirmeyi deneyin baktınız sevdiniz hoşunuza gitti okulu bırakın 1 yıl boyunca istikrarlı şekilde kendinizi geliştirin hayatınız rahatlar. Mesela kız kardeşimin kafasına bir fikir verdim ve o da memnun kaldı. Normal de kardeşim çok başarılı okulda (şu an lise 4 yani son). İlk okuldan şu sınıfına kadar hep takdir aldı her zaman ortalaması 90 üstüydü. Ona da yazılımı gösterdim sevdi ve başladı ama henüz CSS aşamasında. Fikir ise şu. TYT sınavına girecek sadece. Hazırlık da İngilizce öğrenecek tamamen (ingilizcesi orta seviye B2 falan) sonrasında okulu donduracak ve 1 yıl boyunca evden yazılım ile uğraşacak. Eğer ki işler iyi giderse üniversite vs düşünmeyecek. Baktı olmuyor üniversite sınavına hazırlanacak. Kaybettiği sadece 1 sene oluyor ve kaybetme sebebi de çalışmamak falan değil başka bir plan. Eğer ki plan tutarsa her şey istediğimiz gibi giderse onun yaşındakiler üniversite okurken kardeşim işe girmiş olacak. Bu mesajdan kendinize ne çıkarırsanız sizin için kârdır.
Harika yapmışsınız keşke bizim de okulu dondurma gibi imkanlarımız olsa. Aynı planı aileme anlatmiştim s*kleyen olmadı kısacası. Başarılar...

Yeni konular

Geri
Yukarı