Meslek lisesinde hangi bilişim bölümü seçilmeli?

Ali kefal Pasha

Decapat
Daha fazla  
Screenshot_1.png

Merhaba liseye başlayacağım bana en yakın meslek lisesinde bilişim bölümünden hangisini seçmem sizce daha mantıklı olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle şunu belirteyim hangi iş olursa olsun işin hakkını verirsen uzmanlaşırsan ekmeğini yersin kardeşim. Önemli olan senin kendini o alanda geliştirmen. Şahsımca önemli bir konumdasın. Kendine ve hayatına yatırım yapıyormuşsun gibi düşün. Seçimini yapmadan önce kim ne derse desin gir bir Google'a, YouTube araştır o iş erbapları ne iş yapıyorlar. Karar verdiğinde ise gir iş bulma sitelerine senden atıyorum bir teknik servis elemanı olacaksan ne istiyorlar bir yazılımcı olacaksan neler bekliyorlar oku. Altından kalkamayacağını düşündüğün yüke bulaşma.

Ben web programcılığı mezunuyum, görüp geçirdiğim tecrübelere bakarsak önerimi grafik ve yazılım olarak yorumlayacağım.

Eğer altından kalkarım diyorsan sürekli oyun oynamakla değil de kod yazmak ve basitten zora projelerle vakit geçireceksen [Web Programcılığı] kesinlikle öneriyorum en azından üniversite için temel atarsın.
Yok benim mantıksal yanım zayıf hesap kitap yapamıyorum iş bulmam para kazanmam kolay olsun dersen biraz da yaratıcılığın varsa [Grafik Tasarım] derim. Ama grafik tasarım koymamışsın listeye. Benim oyum web tasarımdan yana, lakin başkasının dediğini çok umursama sen yine kendi araştırmanı yap.

Not: Yazılım kısmı için genel tabirler vardır Front-End, Back-End gibi onlara da bir bak derim. Grafik yazmadığın için görsel tasarımla aram yok ama kod yazarım dersen müşteriyle yüz göz olmak istemiyorsan Back-End yani [Veri Tabanı] da iyidir. Güzel para var orada da "big data" kavramına göz atmalısın. Yaptığım ürün görünsün müşteriyle yüz göz olayım istiyorsan Front-End [Web Programlama] tercih edebilirsin.

Önemli olan bölümü seçtikten sonra kalas gibi okula gidip gelme sana öğretilmese de bölümünle ilgili kendini geliştir yoksa geri kalıyorsun.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı