Meslek lisesinde bilişim okumak

Lgs öğrencisi

Femtopat
Merhaba arkadaşlar. Ben bu sene LGS'ye girdim yüzdelik dilimim 20 Diyarbakır'da. Nitelikli bir Anadolu lisesi gelmiyor bende yazılım okumak istiyorum ilgim çok fazla var ve az çok biliyorum programlamayı hedefim yazılım mühendisliği. Kafama takılan şey bu adrese dayalı bir Anadolu lisesi geliyor ona mi gideyim yoksa meslek lisesine gidip bilişim mi seçeyim. Ve bana yararlı ne olur normal dersleri görür müyüm ayrıntılı bir şekilde anlatırsaniz sevinirim.

Meslek lisesine girerek hayatının hatasını yapma sakın. Adamlar bize dize ders anlatırım diye tehdit ediyorlardı hiçbir şey öğretmiyorlar. İlk sene format cdsi verdiler bayağı bir şey öğreticekler gibi duruyordu tek yaptığımız şey oyun oynamak oldu. Son gelinen nokta da ise gelip bizden pc kolunu alıp maç yapmak oldu. Her okul bir değildir mutlaka fakat bence meslek liseleri pişmanlıktır. Düz veya anadolu senin için en uygunu en azından sınava da hazırlanırsın.

Anadolu Teknik'ten Elektronik mezunuyum, bugün meslek öğrenip üstüne üni. okuyan bizler sene 2015'lerde 3-4bin TL'ye çalışıcak iş imkanı buluyorduk, burda meslek lisesine gitme, düz liseye git diyen arkadaşlar 2015'te kaç liraya çalışabilecek iş buluyor onları da yazarlarsa sevinirim.

Varsa civarda güzel bir Anadolu Teknik lisesi mutlaka git, daha zor, daha stresli bir lise hayatın olur ama severek okursan asla sırtın yere gelmez.

Meslek lisesini kötüleyen arkadaşları anlamıyorum. Son sınıfta staja gidip iş hayatına başlıyorsun. Anadolu lisesi ders görüyor diye sen onlardan geri kalmıyorsun. İsteyen adam her türlü zaman ayırır dersine çalışır. Üstüne bilişim mezunuyum iş açma belgesi verdiler ama geçersiz falan dediler. Eskiden öyleymiş. Hangi tür lisede okursan oku istediğin belliyse başarırsın elbet bir şekilde. En kötü lisede tuvalette sigara içiyorlar diye iğreniyorsun fakat en iyi liselerde aynı şekilde. Kafanı takma bu tarz şeylere.

Mevcut hükümet birkaç gündür öğrencileri meslek liselerine yönlendirmek için çeşitli reklamlar yapıyor. Vay efendim dükkan açma belgesiymiş, yok bilmem ne belgesiymiş... Sakın kanmayın. Meslek liseleri imam hatiplerden sonra en pişman edici lise tipidir. İçerisinde kaliteli insan yok denecek kadar azdır. Öğrencisi herkesçe hor görülür. Kültür dersi görmezsin. Üniversite için ayakbağıdır. Bizzat kendim deneyimledim ve 1 ay önce mezun oldum.

Hocam bende Adana'daki (sağlık meslek lisesi dışında) en iyi meslek lisesinde okudum. Bizim okul kızlı erkekliydi. Normal insanlar vardı. Meslek lisesi 3 yıl boyunca eğlenmek son yıl staj yapmaktır. Şahsen 3 5 bir şey öğretiyorlar onu da dinlersen. Ama kötü bir meslek lisesine gidersen sürekli kavga edersin. Üniversitede yazılım okumak daha mantıklı.

Edit: Birçok insan kötü insanlar var demiş. Okuldan okula değişir. Meslek lisesinde hırsız gaspçı olmazsınız. Hocalar sizi rahat bırakır. Sürekli eğlenmeye odaklanırsınız. Eğer düzgün bir liseye giderseniz. Çok eğlenirsiniz, iyi ki meslek lisesine gitmişim dersin.

Yeni konular

Geri
Yukarı