Meslek lisesinde staj olduğu için sınıfta kalınır mı?

kerem26902

Yoctopat
Daha fazla  
Arkadaşlar meslek lisesinde okuyorum 12. sınıfım, staj yüzünden devamsızlıktan sınıfta kalacağım. Sınıfta kaldıktan sonra açık liseye geçebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar meslek lisesinde okuyorum 12. sınıfım, staj yüzünden devamsızlıktan sınıfta kalacağım. Sınıfta kaldıktan sonra açık liseye geçebilir miyim?

Seni staja gönderen zaten okulun kendisi. Pazartesi salı çarşamba ders yok mu nasıl devamsızlık oluyor? Bu üç gün içinde staja çağıramaz iş yeri kanuna aykırı okulun kendisi de buna izin veremez, hocalar görmezden gelemez. Çocuk işçi çalıştırmak oluyor bu.

Yönetmelikte bu işlem şöyle geçiyor. "a) sınıf tekrarına kalanlardan, ilgi yönetmeliğin 59 uncu maddesi birinci fıkrasının (a) bendi hükümlerine göre öğrenim hakkı devam edenlerden bu yönde talepte bulunanlar,"

A fıkrasına bakınca ise şöyle bir yazı ile karşılaşıyoruz "a) (Değişik:RG-8/9/2023-32303) doğrudan, yılsonu başarı puanıyla veya sorumlu olarak sınıf geçemeyenlerle devamsızlık nedeniyle başarısızsayılanlar sınıf tekrar eder. Sınıf tekrarı hazırlık sınıfı hariç, orta öğrenim süresince en fazla bir defa yapılır. Öğrenim süresi içinde ikinci defa sınıftekrarı durumuna düşen öğrencilerin ders yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek veli ve öğrenci talebi de dikkate alınarak mesleki eğitim merkezine, açık öğretim lisesine, mesleki açık öğretim lisesine veya açık öğretim imam hatip lisesine kayıtları yapılır"

Yani benim anladığım yönetmelik diyor ki sen bir defa sınıfta kalıp ikinci defa kaldığın zaman açık liseye geçiş talebinde bulunabiliyorsun ama forumda bazı arkadaşlar bir defa kalıp geçiş yaptıklarını beyan ediyorlar. Bu durumda ya yönetmelik yanlış(ki olamaz) ya da görevliler yanlış uygulama yapıyor. Dolayısıyla buna güvenip sınıfta kalmanızı önermem, seneye "yönetmelik yanlış uygulandı 2 defa kalmanız gerekiyor" diyebilirler.

2 kere kalırsanız geçebiliyorsunuz açığa. Tek kalmada geçilebildiği gibi bir bilgi mevcut değil hiçbir yerde. @Blackrawen söylediği gibi, geçtiğini söyleyenler var. Fakat ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemeyiz. Ayrıca 12. sınıf meslek lisesinde staj göreviniz başarısız olursa, tekrara düşüyor. Yani stajı bir kez daha yapmak zorunda kalıyorsunuz.

2 kere kalırsanız geçebiliyorsunuz açığa. Tek kalmada geçilebildiği gibi bir bilgi mevcut değil hiçbir yerde. @Blackrawen söylediği gibi, geçtiğini söyleyenler var. Fakat ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemeyiz. Ayrıca 12. sınıf meslek lisesinde staj göreviniz başarısız olursa, tekrara düşüyor. Yani stajı bir kez daha yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Staj tekrara düşüyor anladım. Mesela ben bu dönem okulda kaldığım zaman gene okulda derslere girecek miyim yoksa sadece 3 gün staja mı gideceğim?

Staj tekrara düşüyor anladım. Mesela ben bu dönem okulda kaldığım zaman gene okulda derslere girecek miyim yoksa sadece 3 gün staja mı gideceğim?
Staj günleri perşembe cuma normalde, işyeri isterse cumartesi pazarda çağırıyor çarşamba var mıydı hatırlamıyorum :d çok uzun zaman önce yaptım ben. Ama okul günleri eğer okul tatil değilse iş yeri seni çağıramaz. Sigortanı yatırmıyorlar çünkü. Başına bir iş gelirse sen okulda olman gerekiyor.

Seni staja gönderen zaten okulun kendisi. Pazartesi salı çarşamba ders yok mu nasıl devamsızlık oluyor? Bu üç gün içinde staja çağıramaz iş yeri kanuna aykırı okulun kendisi de buna izin veremez, hocalar görmezden gelemez. Çocuk işçi çalıştırmak oluyor bu.

Canım benim her iki yer okul ve fabrika için bir öğrenci üzerinden deli gibi para kazanıyorlar ve SGK'den prim mi ne alıyorlar. Ben staja gitmeyecektim, şu an gidiyorum. Vazgeçtim deyince nasıl üzüldüler. 1 hafta sonra geri çevirdiktik hemen sevindiler ve çoğu yer bir bahane uydurursan seni yok yazmaz, naylon staj olarak gösterir.

Canım benim her iki yer okul ve fabrika için bir öğrenci üzerinden deli gibi para kazanıyorlar ve SGK'den prim mi ne alıyorlar. Ben staja gitmeyecektim, şu an gidiyorum. Vazgeçtim deyince nasıl üzüldüler. 1 hafta sonra geri çevirdiktik hemen sevindiler ve çoğu yer bir bahane uydurursan seni yok yazmaz, naylon staj olarak gösterir.

He he aynen :d O dediğin okul kötü ise geçerli. Ayrıca her iş yeri de aynı değil, staja gelmeyeni okula ya da gözetmen öğretmene bildiriyorlar şu gün gelmedi vs. diye ve öğretmenler de rastgele bir gün gelip kontrol ediyor, stajda hangi gün ne yaptigina dair ödev istiyor okul, doldurman gereken bir defter var staj için. Staj yeri de bildiğin okul gibi. Dediğin 15 sene önce yapılıyordu ve 15 sene önce de öyle kolay değildi.

Geri
Yukarı