Meslek lisesinden açık liseye geçmek

Jonq

Centipat
Daha fazla  
Selam. Ben sağlık meslek lisesi 12.sınıf öğrencisiyim. Ve sınavlar olsun proje etkinlik cart curt uğraşmak istemediğim için açık liseye geçmek istiyorum. Sınıfım çok kalabalık ve gereksizlerle dolu hepsi keyfi olarak okula geliyorlar. Ve stajım da olduğu için stajda da yoruluyorum eve gidene kadar zaten akşam oluyor. Son zamanlarda açığa geçip mezunlarla dershaneye gitme fikri geldi dershaneye gidersem de o ders disiplinini kazanacağımı düşünüyorum. Bana bu konuda fikir verebilecek var mıdır? Yazın ders çalıştım fakat bu 12'ye geçeli hep boşladım o disiplini bir an önce kazanmam lazım mezuna kalmak istemiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Selam. Ben sağlık meslek lisesi 12.sınıf öğrencisiyim. Ve sınavlar olsun proje etkinlik cart curt uğraşmak istemediğim için açık liseye geçmek istiyorum. Sınıfım çok kalabalık ve gereksizlerle dolu hepsi keyfi olarak okula geliyorlar. Ve stajım da olduğu için stajda da yoruluyorum eve gidene kadar zaten akşam oluyor. Son zamanlarda açığa geçip mezunlarla dershaneye gitme fikri geldi dershaneye gidersem de o ders disiplinini kazanacağımı düşünüyorum. Bana bu konuda fikir verebilecek var mıdır? Yazın ders çalıştım fakat bu 12'ye geçeli hep boşladım o disiplini bir an önce kazanmam lazım mezuna kalmak istemiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

10. sınıfta açığa geçip sınava 6 ay kala dershaneye giden birisi olarak söylemeliyim ki eğer kendine güveniyorsan kesinlikle açığa geç. Çünkü hem dershane ortamı olsun hem de orada ki kişilerin çalışma azmi olsun beni çok gazlamıştı ama benim gibi aptallık yapıp son 6 aya bırakma.

10. sınıfta açığa geçip sınava 6 ay kala dershaneye giden birisi olarak söylemeliyim ki eğer kendine güveniyorsan kesinlikle açığa geç. Çünkü hem dershane ortamı olsun hem de orada ki kişilerin çalışma azmi olsun beni çok gazlamıştı ama benim gibi aptallık yapıp son 6 aya bırakma.
Peki tam temelim yoksa halledilebilir mi sıkı çalışma ile :) Konulari biliyorum bir şekilde ama meslekte olunca hayli hayli ana ders az görüyoruz.

Peki tam temelim yoksa halledilebilir mi sıkı çalışma ile :) Konulari biliyorum bir şekilde ama meslekte olunca hayli hayli ana ders az görüyoruz.
Merhaba ben de senin gibi açık liseye geçtim ve çok yerinde bir karar aldığımı söylemeliyim. Öncelikle şüphen olmasın ki eğer temelin yeteri kadar yoksa ve sınavlara hazırlanman gerekiyorsa gerçekten seni büyük bir yükün altından kaldırır. Temeliniz azsa bir de okul staj yükü derken bu çok sıkıntı olur son sınıf olduğunuzdan daha da derslere yüklenmeniz gerekecek dolayısıyla her açıdan negatif bir etkisi olur bireysel çalışma alışkanlığınızı da kazanmış olursunuz dershaneye ihtiyacınız yok dershane sadece ticari amaçla kullanılan bir kurumdur eğitim üzerinden ticaret döndürürler 40 bin liramı ver yoksa bunu şunu yapamazsın gibi zihniyetlerle sizi sıkarlar. Rehberlik öğretmenlerinin kıyaslamaları çoğu zaman çoğu öğretmen kalitesizdir kıyaslamaları artı olarak temeliniz azsa zorlanacağınız için sınıf belirlerler ve geri kaldığınızda demoralize olursunuz. Bunun yerine program yapmayı öğrenerek çalışmayı cidden öğrenerek atıyorum hangi kaynağı çözmeliyim hangi gün nasıl hangi kaynaktan bunları araştırmanız seviyenizi belirlemeniz ve hedefinizi belirleyip buna göre bir çalışma programıyla halletmeniz gerekiyor inanın evden de oluyor kütüphaneye çevrenizde lokal falan varsa kullanabilirsiniz. OGM Youtube bir hazine orada da konu anlatımları yapılıyor ve hallediliyor bunun için dershaneye muhtaç inanın değilsiniz bireysel de bu iş yürüyor. Açık lise konusu içinde şunları da ekliyeyim açık lise sınavları fazlasıyla kolay oluyor 1-2 çıkmış soruyla bile halledebiliyorsunuz rahat rahat girip çıkabiliyorsunuz. Diploma notunuz kötüyse birkaç puan artabilir bile. Krediniz tamsa benim gibi bu dönem mezun olabiliyorsunuz mesela bu tarz avantajları var kısacası artıları bitmek bilmez sınav bir at yarışı değil bireysel bir süreç olduğuna göre sizin sadece kendinize ihtiyacınız var başkalarına değil. Bu sınava arkadaşlarınızla kankilerinizle değil tek gireceksiniz bu psikolojiyi kazanmanız içinde bireyselliği edinmeniz gerekiyor kendim adına da bunu söylüyorum. Ölçün tartın biçin uygunsa gönül rahatlığıyla geçebilirsiniz sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin.

Merhaba ben de senin gibi açık liseye geçtim ve çok yerinde bir karar aldığımı söylemeliyim. Öncelikle şüphen olmasın ki eğer temelin yeteri kadar yoksa ve sınavlara hazırlanman gerekiyorsa gerçekten seni büyük bir yükün altından kaldırır. Temeliniz azsa bir de okul staj yükü derken bu çok sıkıntı olur son sınıf olduğunuzdan daha da derslere yüklenmeniz gerekecek dolayısıyla her açıdan negatif bir etkisi olur bireysel çalışma alışkanlığınızı da kazanmış olursunuz dershaneye ihtiyacınız yok dershane sadece ticari amaçla kullanılan bir kurumdur eğitim üzerinden ticaret döndürürler 40 bin liramı ver yoksa bunu şunu yapamazsın gibi zihniyetlerle sizi sıkarlar. Rehberlik öğretmenlerinin kıyaslamaları çoğu zaman çoğu öğretmen kalitesizdir kıyaslamaları artı olarak temeliniz azsa zorlanacağınız için sınıf belirlerler ve geri kaldığınızda demoralize olursunuz. Bunun yerine program yapmayı öğrenerek çalışmayı cidden öğrenerek atıyorum hangi kaynağı çözmeliyim hangi gün nasıl hangi kaynaktan bunları araştırmanız seviyenizi belirlemeniz ve hedefinizi belirleyip buna göre bir çalışma programıyla halletmeniz gerekiyor inanın evden de oluyor kütüphaneye çevrenizde lokal falan varsa kullanabilirsiniz. OGM YouTube bir hazine orada da konu anlatımları yapılıyor ve hallediliyor bunun için dershaneye muhtaç inanın değilsiniz bireysel de bu iş yürüyor. Açık lise konusu içinde şunları da ekleyeyim açık lise sınavları fazlasıyla kolay oluyor 1-2 çıkmış soruyla bile halledebiliyorsunuz rahat rahat girip çıkabiliyorsunuz. Diploma notunuz kötüyse birkaç puan artabilir bile. Krediniz tamsa benim gibi bu dönem mezun olabiliyorsunuz mesela bu tarz avantajları var kısacası artıları bitmek bilmez sınav bir at yarışı değil bireysel bir süreç olduğuna göre sizin sadece kendinize ihtiyacınız var başkalarına değil. Bu sınava arkadaşlarınızla kankilerinizle değil tek gireceksiniz bu psikolojiyi kazanmanız içinde bireyselliği edinmeniz gerekiyor kendim adına da bunu söylüyorum. Ölçün tartın biçin uygunsa gönül rahatlığıyla geçebilirsiniz sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin.

Kesinlikle katılıyorum bu dediklerinize vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim

Mezuna kalmaktan neden korkuyorsun ki? Anlamsız bir bölüm ve üniversitede okuyacağına gerekirse mezuna kal. 2 ya da 4 sene kaybın olacağına varsın 1 sene kaybın olsun.

Peki efendim okuduğum okulu bitirmek mi daha yararlı açık liseye geçip kendim çalışmam mı? Bir kisim 12.sinif olmussun bitir diyorlar diger kisim da saglikta ne olacaksin gec aciga dersini calis diyorlar. Açığa geçip mezuna kalırsam babamdan göreceğim tantana var bir de. Burası pek önemli değil 😅

12. sınıf olmuşsun, bitir diyen kesimi bir şey bilmeden konuşan kesim olarak değerlendiriyorum ki sağlığın atamaları ortada. Önceden sağlık meslek lisesini bitirince doğrudan sağlıkçı olabiliyordun. Zor değildi ancak onu da kaldırdılar ve M.T.O.K olayı oluyor. Sağlık bölümlerinde olmuyor diye biliyorum, internetten gene bir bakarsın da M.T.O.K olayını kısaca özetlemek gerekirse de alanında ilgili üniversitedeki bir bölüme daha düşük puanla gidebiliyorsun. Öncelik tanınıyor da bu sağlık bölümlerinde sanırım yok.

Babanın tantanasını çok da umursama, 2-3 gün konuşur ve sonra susar. İstediğini yapmak zorunda, senden başka kimseleri yok sonuçta ve anne, baba evladının rahat etmesi için uğraşır. Bunu dedim diye gidip tembellik yapma da :D Tabii ki dersine çalış.

Benim önerime gelecek olursak da staj başlı başına vaktinin tamamını alır. Eve gidince ne zaman ders çalışacaksın? Bir de bu var, ders çalışırım diyorsan açık liseye geçmen daha faydalı olacaktır. Sağlık bölümlerinin ataması da ortada bu arada. İnternetten bakabilirsin, sağlıkçı olma gibi bir düşüncen yoksa da okulda durmanın aslında pek bir mantığı da yok.

12. sınıf olmuşsun, bitir diyen kesimi bir şey bilmeden konuşan kesim olarak değerlendiriyorum ki sağlığın atamaları ortada. Önceden sağlık meslek lisesini bitirince doğrudan sağlıkçı olabiliyordun. Zor değildi ancak onu da kaldırdılar ve m. T. O. K olayı oluyor. Sağlık bölümlerinde olmuyor diye biliyorum, internetten gene bir bakarsın da m. T. O. K olayını kısaca özetlemek gerekirse de alanında ilgili üniversitedeki bir bölüme daha düşük puanla gidebiliyorsun. Öncelik tanınıyor da bu sağlık bölümlerinde sanırım yok.

Babanın tantanasını çok da umursama, 2-3 gün konuşur ve sonra susar. İstediğini yapmak zorunda, senden başka kimseleri yok sonuçta ve anne, baba evladının rahat etmesi için uğraşır. Bunu dedim diye gidip tembellik yapma da :D tabii ki dersine çalış.

Benim önerime gelecek olursak da staj başlı başına vaktinin tamamını alır. Eve gidince ne zaman ders çalışacaksın? Bir de bu var, ders çalışırım diyorsan açık liseye geçmen daha faydalı olacaktır. Sağlık bölümlerinin ataması da ortada bu arada. İnternetten bakabilirsin, sağlıkçı olma gibi bir düşüncen yoksa da okulda durmanın aslında pek bir mantığı da yok.

Çok teşekkür ediyorum efendim. Sağlık liseleri kendi alanında 2 yıllık bölümlere daha çok önem veriyorlar. Ve 2 yıllık okumak da hedefim değil çok farklı hedeflerim var ve başaracağıma inanıyorum. Yazın TYT Türkçe ve matematigi buyuk çoğunluğuyla tamamladım. Ama okul olunca tum calisma planlarim dagilinca kendimi acik liseye attim işte. :)

Geri
Yukarı